official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ROCCA Giorgio
1975
ITA
1:35.98
0.00
2
GRANDI Thomas
1972
CAN
+0.64
4.00
3
LIGETY Ted
1984
USA
+0.67
4.19
4
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+1.08
6.75
5
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.21
7.56
6
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+1.56
9.75
7
YUASA Naoki
1983
JPN
+1.61
10.06
8
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.63
10.19
9
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.66
10.38
9
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+1.66
10.38
11
MYHRER Andre
1983
SWE
+1.69
10.56
12
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+1.79
11.19
13
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+1.80
11.25
14
SASAKI Akira
1981
JPN
+1.89
11.81
15
COCHRAN James
1981
USA
+1.92
12.00
16
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.00
12.50
17
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.23
13.94
18
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+2.29
14.32
19
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+2.30
14.38
20
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+2.33
14.57
21
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+2.47
15.44
22
TREJBAL Filip
1985
CZE
+2.50
15.63
23
TISSOT Stephane
1979
FRA
+2.51
15.69
24
GORZA Ales
1980
SLO
+2.76
17.25
25
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.78
17.38
26
JANYK Michael
1982
CAN
+12.09
75.58
27
MATT Mario
1979
AUT
+17.07
106.71
28
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+18.79
117.46
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
KANG Min Heuk
1981
KOR
WALL Bradley
1979
AUS
SCHLOPY Erik
1972
USA
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
OKADA Rishu
1978
JPN
BRAUER Jono
1981
AUS
MORETTI Luca
1980
ITA
RAJALA Jukka
1982
FIN
BERTHOD Marc
1983
SUI
KAITALA Jouni
1983
FIN
SEMPLE Ryan
1982
CAN
LLORACH Gaetan
1974
FRA
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
COUSINEAU Julien
1981
CAN
SENONER Lucas
1983
ITA
NILSEN Andreas
1980
NOR
MYHRE Lars
1984
NOR
VALENCIC Mitja
1978
SLO
BAXTER Alain
1973
GBR
HARGIN Mattias
1985
SWE
LEINO Jukka
1978
FIN
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
OMMINGER Andreas
1983
AUT
DEVILLE Cristian
1981
ITA
GINI Marc
1984
SUI
SPORN Andrej
1981
SLO
KOSIR Jure
1972
SLO
KNIGHT Chip
1975
USA
MARINAC Martin
1979
AUT
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
ROTHROCK Tom
1978
USA
ENGL Kurt
1979
AUT
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
MILLER Bode
1977
USA
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
VOGL Alois
1972
GER
Did not finish 1st run
PELLINEN Jouni
1983
FIN
NYMAN Steven
1982
USA
KALWA Michal
1978
POL
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
DREIER Christoph
1981
AUT
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
STUTZ Paul
1983
CAN
KOGLER Stefan
1981
GER
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
THALER Patrick
1978
ITA
Did not start 1st run