official results - first training
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
1
MILLER Bode
1977
USA
1:42.82
2
POISSON David
1982
FRA
+0.99
3
HEEL Werner
1982
ITA
+1.17
4
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+1.38
5
MAIER Hermann
1972
AUT
+1.56
5
CUCHE Didier
1974
SUI
+1.56
7
GUAY Erik
1981
CAN
+1.59
8
BUECHEL Marco
1971
LIE
+1.77
9
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
+1.85
10
DEFAGO Didier
1977
SUI
+2.37
10
KROELL Klaus
1980
AUT
+2.37
12
BERTRAND Yannick
1980
FRA
+2.60
13
GRUBER Christoph
1976
AUT
+2.72
14
JERMAN Andrej
1978
SLO
+2.92
15
OSBORNE-PARADIS Manuel
1984
CAN
+3.16
16
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+3.17
17
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+3.39
18
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
+3.44
18
THANEI Stefan
1981
ITA
+3.44
20
DALCIN Pierre-Emmanuel
1977
FRA
+3.48
21
KUCERA John
1984
CAN
+3.67
22
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+3.79
23
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+3.98
24
RAINER Niklas
1983
SWE
+4.00
25
RAICH Benjamin
1978
AUT
+4.20
26
FRANCIS Kevin
1982
USA
+4.30
27
ZUEGER Cornel
1981
SUI
+4.37
28
SULZENBACHER Kurt
1976
ITA
+4.40
29
FISHER Erik
1985
USA
+4.48
30
BOTTOLLIER-LASQUIN Marc
1979
FRA
+4.50
31
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
+4.64
31
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+4.64
33
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+4.67
34
STRUGER Peter
1982
AUT
+4.78
34
JANKA Carlo
1986
SUI
+4.78
36
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+4.82
37
PERKO Rok
1985
SLO
+4.95
38
BRAND Olivier
1980
SUI
+5.14
39
GIRARDI Walter
1976
ITA
+5.86
40
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+6.10
41
GOERGL Stephan
1978
AUT
+6.16
42
LARSSON Markus
1979
SWE
+6.37
43
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+6.94
44
KRIZAJ Andrej
1986
SLO
+6.95
45
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+7.61
46
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+7.96
47
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+8.14
48
TARANENKO Mikhail
1988
RUS
+9.95
49
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
+11.27
50
GORZA Ales
1980
SLO
+12.43
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
MYHRER Andre
1983
SWE
HAMMER Maximilian
1988
USA
STUTZ Paul
1983
CAN
PIERUZ Aronne
1983
ITA
KOLL Alexander
1982
AUT
BERTHOD Marc
1983
SUI
SIROKI Tin
1987
CRO
STECHERT Tobias
1985
GER
PAQUIN Pierre
1979
FRA
STRODL Andreas
1987
GER
GLEBOV Alek
1983
SLO
STRODL Peter
1982
GER
KEPPLER Stephan
1983
GER
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
DIXON Robbie
1985
CAN
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
EISATH Florian
1984
ITA
NOCENTI Cyril
1982
FRA
SPORN Andrej
1981
SLO
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
FAYED Guillermo
1985
FRA
ALSTER Christoph
1980
AUT
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
JAERBYN Patrik
1969
SWE
LIZEROUX Julien
1979
FRA
LIGETY Ted
1984
USA
REICHELT Hannes
1980
AUT
CLAREY Johan
1981
FRA
OLSSON Hans
1984
SWE
INNERHOFER Christof
1984
ITA
NYMAN Steven
1982
USA
BAUMANN Romed
1986
AUT
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
FILL Peter
1982
ITA
SULLIVAN Marco
1980
USA
MACARTNEY Scott
1978
USA
THEAUX Adrien
1984
FRA
Did not start 1st run