official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
JANYK Michael
1982
CAN
1:35.78
6.00
2
BAECK Axel
1987
SWE
+1.19
13.45
3
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.29
14.08
4
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.34
14.39
5
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.72
16.77
6
WHITE Trevor
1984
CAN
+1.99
18.47
7
KOGLER Stefan
1981
GER
+2.04
18.78
8
SASAKI Akira
1981
JPN
+2.11
19.22
9
DOPFER Fritz
1987
GER
+2.14
19.41
9
GROSS Stefano
1986
ITA
+2.14
19.41
11
SKUBE Matic
1988
SLO
+2.46
21.41
12
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+2.48
21.54
13
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+2.55
21.97
14
ROMAR Andreas
1989
FIN
+2.75
23.23
15
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+2.89
24.10
16
CHODOUNSKY David
1984
USA
+2.91
24.23
17
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+2.98
24.67
18
MURISIER Justin
1992
SUI
+3.03
24.98
19
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+3.09
25.36
20
KELLEY Tim
1986
USA
+3.28
26.55
21
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+3.29
26.61
22
BONER Sandro
1988
SUI
+3.35
26.99
23
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
+3.39
27.24
24
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+3.43
27.49
25
CASSE Mattia
1990
ITA
+3.47
27.74
26
BRENNER Hannes
1984
AUT
+3.77
29.62
27
GRAF Bernhard
1988
AUT
+4.25
32.62
28
SCHMID Philipp
1986
GER
+4.40
33.56
29
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+5.09
37.89
30
TISSOT Stephane
1979
FRA
+5.19
38.51
31
PLACE Francois
1989
FRA
+5.45
40.14
32
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+5.56
40.83
33
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+5.68
41.58
34
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+5.70
41.71
35
VIDOSA Roger
1984
AND
+5.98
43.46
36
RASANEN Joonas
1989
FIN
+6.23
45.03
37
KOSI Klemen
1991
SLO
+6.43
46.28
38
KUERNER Miha
1987
SLO
+6.60
47.34
39
BLANC Norman
1989
FRA
+6.65
47.66
40
THALER Matthias
1984
ITA
+6.69
47.91
41
SANDBICHLER Manuel
1985
ITA
+7.64
53.86
42
SENONER Jonas
1986
ITA
+7.66
53.98
43
ISHII Tomoya
1989
JPN
+8.29
57.93
44
THOULE Nicolas
1990
FRA
+9.27
64.07
45
YUASA Naoki
1983
JPN
+13.17
88.50
Did not qualify for 2nd run
ZIKA Adam
1989
CZE
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
MLEZIVA Matyas
1987
CZE
ROGER Brice
1990
FRA
BYDLINSKI Maciej
1988
POL
STANCEL Simon
1988
SVK
NOBLE Andrew
1984
GBR
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
STEEN John Reidar
1988
NOR
SAXVALL Per
1989
SWE
FERRARINI Marco
1987
ITA
VELECIC Tomaz
1987
SLO
OBERT Anthony
1985
FRA
TISSOT Maxime
1986
FRA
Did not finish 2nd run
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
BUDAL Martin
1989
NOR
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
MRAVLJA Anze
1987
SLO
LIEBL Sebastian
1989
GER
SOEDERBERG Fredrik
1986
SWE
KOENIG Thomas
1990
AUT
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
MCDONALD Paul
1984
USA
SEMPLE Ryan
1982
CAN
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
Did not finish 1st run
ILEWICZ Jakub
1987
POL
ROTA Nicola
1989
ITA
CHIESA Daniele
1990
ITA
DI RONCO Jacopo
1990
ITA
PERAUDO Adam
1987
ITA
DEBELJAK Jan
1988
SLO
BALLERIN Andrea
1989
ITA
DAVARE Michel
1981
ITA
PANGRAZZI Paolo
1988
ITA
WIESER Manuel
1990
AUT
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
KOLL Alexander
1982
AUT
TESTORELLI Moreno
1986
SUI
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
RYDING David
1986
GBR
VOGEL Markus
1984
SUI
DREIER Christoph
1981
AUT
BYGGMARK Jens
1985
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run