official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SKUBE Matic
1988
SLO
1:41.64
6.00
2
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+0.06
6.35
3
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+1.14
12.73
4
TISSOT Maxime
1986
FRA
+1.30
13.67
4
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.30
13.67
6
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
+1.43
14.44
7
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+1.45
14.56
8
KOGLER Stefan
1981
GER
+1.47
14.68
9
NOESIG Christoph
1985
AUT
+1.48
14.74
10
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.60
15.45
11
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.67
15.86
12
DREIER Christoph
1981
AUT
+1.72
16.15
13
KOLL Alexander
1982
AUT
+1.84
16.86
14
KELLEY Tim
1986
USA
+1.87
17.04
15
GROSS Stefano
1986
ITA
+1.93
17.39
16
MURISIER Justin
1992
SUI
+1.99
17.75
17
OBERT Anthony
1985
FRA
+2.07
18.22
18
WIESER Manuel
1990
AUT
+2.27
19.40
18
BAECK Axel
1987
SWE
+2.27
19.40
20
BONER Sandro
1988
SUI
+2.37
19.99
21
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
+2.50
20.76
22
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
+2.57
21.17
23
CUCHE Dimitri
1985
SUI
+2.65
21.64
24
DUMAX BAUDRON Yann
1988
FRA
+3.03
23.89
25
BUDAL Martin
1989
NOR
+3.04
23.95
26
BALLERIN Andrea
1989
ITA
+3.17
24.71
27
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+3.46
26.43
28
SORREL Sebastien
1985
FRA
+3.61
27.31
29
KUERNER Miha
1987
SLO
+3.66
27.61
30
BAXTER Noel
1981
GBR
+3.67
27.66
31
TONETTI Riccardo
1989
ITA
+3.69
27.78
32
SCHMID Philipp
1986
GER
+3.79
28.37
33
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+3.89
28.96
34
CHODOUNSKY David
1984
USA
+4.01
29.67
35
LIEBL Sebastian
1989
GER
+4.08
30.09
36
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
+4.17
30.62
37
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+4.26
31.15
38
RYDING David
1986
GBR
+4.28
31.27
39
LUESCHER Tim
1990
SUI
+4.49
32.51
40
JAZBEC Patrick
1989
SLO
+5.03
35.69
41
MCDONALD Paul
1984
USA
+5.51
38.53
42
CASSE Mattia
1990
ITA
+5.52
38.59
43
BAL Bastien
1990
FRA
+6.38
43.66
44
SAXVALL Per
1989
SWE
+6.56
44.72
45
RAINER Niklas
1983
SWE
+6.73
45.73
46
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+7.23
48.68
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
FAVRE MARGOT Gerome
1991
FRA
HOEGBOM Nils
1990
SWE
PERAUDO Adam
1987
ITA
LUITZ Stefan
1992
GER
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
TIPPELREITHER Lukas
1991
AUT
BLANC Norman
1989
FRA
KOENIG Thomas
1990
AUT
VOGEL Markus
1984
SUI
TIPPELREITHER Matthias
1988
AUT
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
HOERL Wolfgang
1983
AUT
BYGGMARK Jens
1985
SWE
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
MARICAL Antoine
1991
FRA
LYSDAHL Espen
1990
NOR
TORSTI Samu
1991
FIN
FUSE Takashi
1990
JPN
THOULE Nicolas
1990
FRA
FRANK Chris
1983
USA
ROOIJ VAN Joery
1986
NED
PLANK Andy
1989
ITA
PLACE Francois
1989
FRA
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
JITLOFF Tim
1985
USA
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
OLSSON Matts
1988
SWE
Disqualified 1st run