official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PALANDER Kalle
1977
FIN
2:25.39
6.00
2
BORSOTTI Giovanni
1990
ITA
+0.18
7.08
3
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+0.28
7.68
4
SANDELL Marcus
1987
FIN
+0.60
9.59
5
NOESIG Christoph
1985
AUT
+0.69
10.13
6
PLEISCH Manuel
1990
SUI
+0.82
10.91
7
EISATH Florian
1984
ITA
+0.88
11.27
8
NILSEN Markus
1989
NOR
+0.89
11.33
9
MATHIS Marcel
1991
AUT
+1.03
12.16
10
MURISIER Justin
1992
SUI
+1.04
12.22
10
CASSE Mattia
1990
ITA
+1.04
12.22
12
LONGHI Omar
1980
ITA
+1.54
15.22
13
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+1.79
16.71
14
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
+1.80
16.77
15
ZUEV Stepan
1988
RUS
+1.81
16.83
16
JITLOFF Tim
1985
USA
+1.93
17.55
17
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+2.00
17.97
18
FAIVRE Mathieu
1992
FRA
+2.33
19.94
19
BJERKESTRAND Iver
1987
NOR
+2.42
20.48
20
PLACE Francois
1989
FRA
+2.59
21.50
21
OBERT Anthony
1985
FRA
+2.78
22.64
22
BLANC Samy
1988
FRA
+2.98
23.83
23
MAYER Matthias
1990
AUT
+3.32
25.87
24
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
+3.61
27.60
25
SKUBE Matic
1988
SLO
+3.71
28.20
26
KUERNER Miha
1987
SLO
+3.78
28.62
27
FORD Tommy
1989
USA
+4.12
30.65
28
FANTINO Antonio
1991
ITA
+4.16
30.89
29
DEFLORIAN Mirko
1980
MDA
+4.26
31.49
30
DE ALIPRANDINI Luca
1990
ITA
+4.81
34.78
31
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+5.01
35.98
32
FRISCH Jeffrey
1984
CAN
+5.18
37.00
33
KRISTIANSEN Emil Bjoertomt
1990
NOR
+5.23
37.30
34
TORSTI Samu
1991
FIN
+5.57
39.33
35
STAUBITZER Benedikt
1990
GER
+5.68
39.99
36
VANZ Federico
1987
ITA
+5.72
40.23
37
CHONGAROV Nikola
1989
BUL
+6.08
42.38
38
MITHASSEL Christian
1987
NOR
+6.34
43.94
39
SENONER Jonas
1986
ITA
+6.40
44.30
40
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+6.54
45.13
41
CAVIEZEL Mauro
1988
SUI
+6.65
45.79
Did not qualify for 2nd run
PALONIEMI Santeri
1993
FIN
KOSI Klemen
1991
SLO
MIRIBUNG Stephan
1990
ITA
FABRE Jonas
1993
FRA
EISATH Michael
1990
ITA
SAXVALL Per
1989
SWE
JAZBEC Patrick
1989
SLO
KYLLINGSTAD Christoffer
1991
NOR
PRISADOV Stefan
1990
BUL
ZEPNIK Philipp
1988
GER
KRYZL Krystof
1986
CZE
MATSUMOTO Isato
1987
JPN
FREY Thomas
1984
FRA
Did not finish 2nd run
ROMANO Francesco
1991
ITA
ZIKA Adam
1989
CZE
NANI Roberto
1988
ITA
TUMLER Marco
1988
SUI
LEITINGER Roland
1991
AUT
WIESER Manuel
1990
AUT
SCHEIBER Florian
1987
AUT
LYSDAHL Espen
1990
NOR
FRANK Chris
1983
USA
MALMSTROM Victor
1991
FIN
GREGORAK Will
1990
USA
NICKERSON Warner
1981
USA
GEHRIG Marc
1988
SUI
BISCHOF Martin
1991
AUT
OLSSON Jon
1982
SWE
OREILLER Ami
1987
SUI
SPESCHA Christian
1989
SUI
GRAF Bernhard
1988
AUT
OLSSON Matts
1988
SWE
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BENIAIDZE Alex
1991
GEO
RASANEN Joonas
1989
FIN
BREAN Alessandro
1991
ITA
LAMBERT Nicolas
1990
FRA
HAUG Kristian
1988
NOR
ZAMPA Adam
1990
SVK
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
CREPAZ Davide
1989
ITA
THALER Matthias
1984
ITA
BLANC Norman
1989
FRA
SCHWEIGER Patrick
1990
AUT
PIZZININI Julian
1990
ITA
LINDGREN Tim
1989
SWE
JAZBEC Janez
1984
SLO
PERAUDO Adam
1987
ITA
OEHAGEN Johan
1987
SWE
LUITZ Stefan
1992
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run