official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MIELZYNSKI Erin
1990
CAN
1:27.98
6.00
2
NULLMEYER Ali
1998
CAN
+2.00
22.37
3
SMART Amelia
1998
CAN
+2.87
29.49
4
MOLTZAN Paula
1994
USA
+3.04
30.88
5
ST-GERMAIN Laurence
1994
CAN
+3.50
34.64
6
O BRIEN Nina
1997
USA
+3.67
36.03
7
MANGAN Patricia
1997
USA
+3.68
36.12
8
FLECKENSTEIN Stefanie
1997
CAN
+4.22
40.54
9
CURTIS Ellie
1998
USA
+5.02
47.08
10
CURRIE Stephanie
1997
CAN
+5.03
47.16
11
MERRYWEATHER Alice
1996
USA
+5.64
52.16
12
GARTNER Stephanie
1996
CAN
+5.79
53.38
13
NORBYE Tuva
1996
NOR
+5.92
54.45
14
KOMSIC Andrea
1996
CRO
+5.96
54.77
15
HUEBNER Monica
1990
GER
+6.71
60.91
16
ENGLISH Francesca
1997
USA
+6.82
61.81
17
PETERSON Foreste
1993
USA
+6.98
63.12
18
DESROCHERS Rachael
1997
USA
+7.92
70.81
19
BURGESS Georgia
1997
CAN
+8.12
72.45
20
HUDSON Piera
1996
NZL
+8.13
72.53
21
HOLE Kari Bergheim
1992
NOR
+8.19
73.02
22
MOORE Kelly
1994
CAN
+8.29
73.84
23
PARKER Kathryn
1998
AUS
+8.35
74.33
24
HENSIEN Katie
1999
USA
+8.83
78.26
25
CASHMAN Keely
1999
USA
+8.87
78.59
26
BAILEY Lucia
1998
USA
+9.05
80.06
27
CUMMING Meg
1997
CAN
+9.69
85.30
28
FAUSA Chloe Margrethe
1992
NOR
+9.78
86.04
29
HENRY Mia
1996
CAN
+9.89
86.94
30
LEBEL Maureen
1998
USA
+9.91
87.10
31
PROFITT Stephanie
1999
CAN
+10.32
90.46
32
MACDONALD Frances
1999
CAN
+11.23
97.90
33
MELINCHUK Hannah
1996
CAN
+11.50
100.11
34
CUTLER Haley
1997
USA
+12.43
107.72
35
DRILLER Tenaya
1994
USA
+13.01
112.47
36
GHENT Abby
1992
USA
+13.95
120.16
37
O BRIEN Audrey
1996
USA
+14.63
125.73
38
PARKE Juliette
1998
USA
+14.76
126.79
39
LAMOUREUX Georgia
2000
CAN
+21.23
179.74
40
RUTTER Karleen
1999
CAN
+22.63
191.20
41
KOPRUCKI Elizabeth
1995
USA
+23.57
198.89
42
KLOMHAUS Storm
1998
USA
+24.70
208.14
Did not finish 2nd run
BUCKLE Skylar
1999
CAN
METZGER Camryn
1999
CAN
PATTERSON Soleil
1998
CAN
TOWNSHEND Charlotte
1999
USA
THOMAS Claire
1998
USA
GIBSON Libby
1994
USA
TAN Claire
1998
NED
NATALENKO Kristina
1999
CAN
WEARMOUTH Antonia
1997
CAN
WILLINGER Georgia
1997
NZL
ROUSSIN Heidi
1998
CAN
GASTALDI Nicol
1990
ARG
REMME Roni
1996
CAN
MCCARTHY Jocelyn
1996
CAN
MOHAGEN Julie Flo
1996
NOR
Did not finish 1st run
MASON Sydney
2000
CAN
WILKINSON Alix
2000
USA
TRUDEAU Brianna
2000
USA
JEWETT Abi
2000
USA
THOMAS Abby
1998
CAN
HURT A J
2000
USA
TREMBLAY Maxime
1999
CAN
MAH Nicole
1999
CAN
OBRIEN Mikaela
1998
CAN
SHERMAN Sophia
1998
USA
WEST Hannah
1998
USA
BICKERT Maia
1997
USA
MACDONALD Brianna
1999
CAN
WILLIAMS Elizabeth
1999
USA
DEKKO Madeleine
1998
USA
ANDERSON Nicole
1994
USA
CURRIE MEG
1995
CAN
UTTER Hannah
1999
USA
BOULANGER Elyse
1996
CAN
POPOVIC Leona
1997
CRO
LYCHE Benedicte Oseid
1994
NOR
DLOUHY Alexa
1996
CAN
WARDLE Galena
1998
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run