official results
Rank
Athlete
Year
Nation
1
GLOEERSEN Oeyvind
1986
NOR
2
SVARTEDAL Jens Arne
1976
NOR
3
PETERSON Teodor
1988
SWE
4
NYDAL Hallvard Moian
1988
NOR
5
GRAEFNINGS Kalle
1978
SWE
6
GUNDERSEN Emil Mikael Soebak
1986
NOR
7
CLAUSEN Kent-Ove
1985
NOR
8
ODSAETER Lars Vingli
1986
NOR
9
THUN Stein Vidar
1981
NOR
10
OESTBERG Mikael
1977
SWE
11
FREMO Thomas
1987
NOR
12
KUMMEL Peeter
1982
EST
13
HORNTVEDT Kristian
1982
NOR
14
BRAATHEN Joergen
1987
NOR
15
GJERDALEN Tord Asle
1983
NOR
16
FENRE Tobias Dahl
1986
NOR
17
SANDBAKK Oeyvind
1981
NOR
18
UUSITALO Fredrik
1984
SWE
19
GUNDERSEN Tore Martin Soebak
1987
NOR
20
JENSEN Vegar Hattestad
1986
NOR
21
BJERTNAES Jens
1985
NOR
22
AASEN Tommy
1981
NOR
23
PENTSINEN Anssi
1986
FIN
24
EINASTE Kein
1985
EST
25
OESTBERG Fredrik
1979
SWE
26
POST Arne
1983
NOR
27
SCHJELLERUD Tor Erik
1980
NOR
28
KITTILAE Kusti
1981
FIN
29
ANDRESEN Ragnar Bragvin
1988
NOR
30
MOE Ola Erik Heen
1984
NOR
31
PEDERSEN Morten Eide
1987
NOR
32
BOERSHEIM Torjus
1988
NOR
33
STEEN Andreas Myran
1988
NOR
34
LOEFSTROEM Hakan
1984
SWE
35
OPSAHL Eivind Gjoerven
1983
NOR
36
ANDRESEN Jan Egil
1978
NOR
37
GODOE Vegard
1988
NOR
38
AARDAL Asgeir
1983
NOR
39
AASEN OUREN Geir Ludvig
1974
NOR
40
DAMMEN Kjetil Hagtvedt
1983
NOR
41
ZIESLER Jacob
1988
NOR
42
ANDERSEN Martin
1987
NOR
43
LEHTONEN Lari
1987
FIN
44
PERSSON Fredrik
1979
SWE
45
WESTMAN Tobias
1973
SWE
46
SVINGHEIM Magnus
1984
NOR
47
BOERSHEIM Hallvard
1980
NOR
48
VINSNESBAKK Baard
1987
NOR
49
HELLAND Kjartan
1986
NOR
50
SVEEN Simen Andreas
1988
NOR
51
GAUSTAD John Anders
1980
NOR
52
YOKOHAMA Mirai
1984
JPN
53
GJERDALEN Njaal Tage
1986
NOR
54
ELVESTAD Glenn
1986
NOR
55
HANSSEN John Chris Deighan
1986
NOR
56
HELGESTAD Daniel Myrmael
1987
NOR
57
JACOBSEN Joachim
1987
NOR
58
LUNDE Daniel
1981
NOR
59
BAEKKEN Simen
1988
NOR
60
EBISAWA Katsuhito
1972
JPN
61
EMANUELSEN Espen
1980
NOR
62
VOLLSET Erlend By
1988
NOR
63
LORENTSEN Eirik
1988
NOR
64
BERGLUND Gustaf
1978
SWE
65
BERDAL Tore Bjoerseth
1988
NOR
66
YAMAGISHI Osamu
1979
JPN
67
LITLERE Lars
1984
NOR
68
KRISTOFFERSEN Inge
1983
NOR
69
BRENDEHAUG Magnus
1986
NOR
70
BJOERGEN Per Egil
1983
NOR
71
MORK Ole Christian
1985
NOR
72
JOERSTAD Per
1985
NOR
73
SOMBY Ole Henrik
1987
NOR
74
OMORI Wataru
1983
JPN
75
EGGE Vegard Kjoes
1988
NOR
76
ASPELIN Jacob
NOR
77
KOLSTAD Jonas Austmo
1982
NOR
78
BUENGER Troels
1982
DEN
79
HOFF Erlend
1978
NOR
80
HAAPNES Mats
1987
NOR
81
HAUGEN Baard Erik
1988
NOR
82
HAMMER Martin
1986
NOR
83
MIKKELSEN Espen
1988
NOR
84
MOELGAARD Lasse
1986
DEN
85
TOFTEGAARD Lars Amund
1985
NOR
86
BAANERUD Martin Stuge
1986
NOR
87
HALSETH Petter Toraas
1988
NOR
88
OLSEN Eirik Kurland
1987
NOR
89
HYTTEHAUG Lars
1988
NOR
90
MOELGAARD Asger Fischer
1983
DEN
91
SANDVIK Tor Einar
1987
NOR
92
AAGAARD Morgan
1988
NOR
93
NAEVESTAD Peder
1988
NOR
94
KJAERNLI Peder
1987
NOR
95
STANDEN Alexander
1990
GBR
96
HOHL Christian
1976
SUI
97
SYVERTSEN Christopher
1988
NOR
98
OESTBERG Eivind Flugstad
1988
NOR
99
PLATT Simon James
1989
GBR
100
SPENCER Simon
1989
GBR
101
BARRON Peter-James
1989
IRL
102
WENG Emil Udnes
1988
NOR
Disqualified