official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Final
1
KLAEBO Johannes Hoesflot
1996
NOR
2
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
3
JAY Renaud
1991
FRA
4
GOLBERG Paal
1990
NOR
5
CHANAVAT Lucas
1994
FRA
6
VALNES Erik
1996
NOR
Semifinal
7
SIMENC Miha
1995
SLO
8
BOLSHUNOV Alexander
1996
RUS
9
CLUGNET James
1996
GBR
10
SPITSOV Denis
1996
RUS
11
CHAUVIN Valentin
1995
FRA
12
KRUEGER Simen Hegstad
1993
NOR
Quarterfinal
13
ROETHE Sjur
1988
NOR
14
HAMILTON Simeon
1987
USA
15
PARISSE Clement
1993
FRA
16
KROGH Finn Haagen
1990
NOR
17
SUNDBY Martin Johnsrud
1984
NOR
18
MIYAZAWA Hiroyuki
1991
JPN
19
STAREGA Maciej
1990
POL
20
BERGSTROEM Martin
1992
SWE
21
MELNICHENKO Andrey
1992
RUS
22
MALTSEV Artem
1993
RUS
23
THORN Viktor
1996
SWE
24
JOUVE Richard
1994
FRA
25
NOVAK Michal
1996
CZE
26
IVERSEN Emil
1991
NOR
27
BACKSCHEIDER Adrien
1992
FRA
28
VUORINEN Lauri
1995
FIN
29
LARKOV Andrey
1989
RUS
30
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
Qualification
31
HAEGGSTROEM Johan
1992
SWE
32
HOLUND Hans Christer
1989
NOR
33
RETIVYKH Gleb
1991
RUS
34
RUEESCH Jason
1994
SUI
35
SALVADORI Giandomenico
1992
ITA
36
COLOGNA Dario
1986
SUI
37
TIBERGHIEN Jean
1995
FRA
38
YAKIMUSHKIN Ivan
1996
RUS
39
BURMAN Jens
1994
SWE
40
VUORELA Markus
1996
FIN
41
YOUNG Andrew
1992
GBR
42
NISKANEN Iivo
1992
FIN
43
MANIFICAT Maurice
1986
FRA
44
PETERSON Teodor
1988
SWE
45
HANNEMAN Logan
1993
USA
46
KLIMIN Olzhas
1996
KAZ
47
ENTEMAKE Maowulietibieke
1996
CHN
48
KLEE Beda
1996
SUI
49
LEHTONEN Lari
1987
FIN
50
NYENGET Martin Loewstroem
1992
NOR
51
TRITSCHER Bernhard
1988
AUT
52
GAILLARD Jean Marc
1980
FRA
53
EINARSSON Snorri Eythor
1986
ISL
54
BABA Naoto
1996
JPN
55
LAMPIC Janez
1996
SLO
56
WESTBERG Karl-Johan
1992
SWE
57
BELOV Evgeniy
1990
RUS
58
DANIELSSON Filip
1996
SWE
59
BURY Kamil
1995
POL
60
BOLGER Kevin
1993
USA
61
FURGER Roman
1990
SUI
62
PUKHKALO Vitaliy
1992
KAZ
63
YOSHIDA Keishin
1987
JPN
64
VELICHKO Yevgeniy
1987
KAZ
65
NORRIS David
1990
USA
66
RUUS Marcus
1994
SWE
67
DAPRA Simone
1997
ITA
68
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
69
RICHARDSSON Daniel
1982
SWE
70
ALEV Alvar Johannes
1993
EST
71
BURY Dominik
1996
POL
72
ROJO Imanol
1990
ESP
73
KENNEDY Russell
1991
CAN
74
BAUMANN Jonas
1990
SUI
75
PALMER-CHARRETTE Evan
1994
CAN
76
DUMAS Alexis
1995
CAN
77
MALONEY WESTGAARD Thomas
1995
IRL
78
IZQUIERDO-BERNIER Ricardo
1995
CAN
79
ESTEVE ALTIMIRAS Ireneu
1996
AND
80
BASHMAKOV Nail
1995
KAZ
81
LUSTGARTEN Benjamin
1992
USA
82
VENTURA Paolo
1996
ITA
83
SHANG Jincai
1993
CHN
84
BAO Lin
1999
CHN
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
ROETHE Sjur
NOR
Other False start (325.4.2.9)
Written Reprimand
KRUEGER Simen Hegstad
NOR
343.9 Obstruction
Competition suspension, Written Reprimand