official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
KLAEBO Johannes Hoesflot
1996
NOR
2
USTIUGOV Sergey
1992
RUS
3
JOUVE Richard
1994
FRA
4
VALNES Erik
1996
NOR
5
NORTHUG Even
1995
NOR
6
CHANAVAT Lucas
1994
FRA
Semifinal
7
TERENTEV Alexander
1999
RUS
8
PERSSON Anton
1995
SWE
9
SCHAAD Roman
1993
SUI
10
TAUGBOEL Haavard Solaas
1993
NOR
11
GROND Valerio
2000
SUI
12
OGDEN Ben
2000
USA
Quarterfinal
13
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
14
NOVAK Michal
1996
CZE
15
HAEGGSTROEM Johan
1992
SWE
16
RETIVYKH Gleb
1991
RUS
17
RIEBLI Janik
1998
SUI
18
CERNY Ondrej
1999
CZE
19
KAESER Erwan
1992
SUI
20
STAREGA Maciej
1990
POL
21
HEDIGER Jovian
1990
SUI
22
JAY Renaud
1991
FRA
23
GOLBERG Paal
1990
NOR
24
KALIVODA Tomas
1998
CZE
25
SELLER Ludek
1995
CZE
26
CLUGNET James
1996
GBR
27
HAARALA Juuso
1996
FIN
28
MALTSEV Artem
1993
RUS
29
BERGLUND Gustaf
1998
SWE
30
SKAR Sindre Bjoernestad
1992
NOR
Qualification
31
PECHOUSEK Jan
1997
CZE
32
MOILANEN Niilo
2001
FIN
33
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
34
VUORINEN Lauri
1995
FIN
35
VORANAU Aliaksandr
1990
BLR
36
CYR Antoine
1998
CAN
37
SUHONEN Verneri
1997
FIN
38
YAKIMUSHKIN Ivan
1996
RUS
39
FURGER Roman
1990
SUI
40
HELLWEGER Michael
1996
ITA
41
SCHOONMAKER James Clinton
2000
USA
42
CHAUTEMPS Arnaud
1997
FRA
43
WESTBERG Karl-Johan
1992
SWE
44
HANNEMAN Logan
1993
USA
45
RITCHIE Graham
1998
CAN
46
YOUNG Andrew
1992
GBR
47
SIMENC Miha
1995
SLO
48
FILIMONOV Denis
1999
RUS
49
MANCINI Tom
1998
FRA
50
JAGER Luke
2000
USA
51
BOLGER Kevin
1993
USA
52
SCHELY Theo
1999
FRA
53
MOCELLINI Simone
1998
ITA
54
TICCO Giovanni
2000
ITA
55
HIMMA Martin
1999
EST
56
STEINER Cedric
1995
SUI
57
BURY Kamil
1995
POL
58
FAEHNDRICH Cyril
1999
SUI
59
LARKOV Andrey
1989
RUS
60
PUEYO Jaume
2001
ESP
61
KORGE Kaarel Kasper
1996
EST
62
CRV Vili
1999
SLO
63
MANZONI Francesco
2000
ITA
64
SVENSSON Oskar
1995
SWE
65
SCHUMACHER Gus
2000
USA
66
COLOGNA Dario
1986
SUI
67
KOLL Kristjan
1995
EST
68
MOSER Benjamin
1997
AUT
69
MATOSSI Livio
1997
SUI
70
KILP Marko
1993
EST
71
SHPUNTAU Yahor
1999
BLR
72
PFAEFFLI Gian Flurin
1996
SUI
73
ERSSON George
2001
SWE
74
VERMEULEN Mika
1999
AUT
75
COUPAT Sabin
2000
FRA
76
VIGANTS Raimo
1999
LAT
77
BING Thomas
1990
GER
78
ALEV Alvar Johannes
1993
EST
79
PEREKHODA Ruslan
1987
UKR
80
SEROT Titouan
1999
BEL
81
GULER Florian
1999
SUI
82
BELLINGHAM Phillip
1991
AUS
83
VIK Lars Young
2001
AUS
84
DEYANOV Simeon
1994
BUL
85
LAMPIC Janez
1996
SLO
86
POPA Raul Mihai
1997
ROU
87
BIKSE Indulis
1995
LAT
88
VAICIULIS Modestas
1989
LTU
89
KRASOVSKYI Oleksii
1994
UKR
90
ERIC Strahinja
2000
BIH
91
PEPENE Paul Constantin
1988
ROU
92
KLIMIN Olzhas
1996
KAZ
93
DE CAMPO Seve
1998
AUS
94
KOVALYOV Vladislav
1996
KAZ
95
DRAHUN Dmytro
1997
UKR
96
DAL FARRA Franco
2000
ARG
97
HOGIU Petrica
1991
ROU
98
WALKER-BROOSE Bentley
2001
AUS
99
STROLIA Tautvydas
1995
LTU
100
CHANLOUNG Mark
1995
THA
101
BATMUNKH Achbadrakh
1994
MGL
102
PESHKOV Daniel
2002
BUL
103
COLIC Milos
1999
BIH
104
JADA Stavre
1998
MKD
105
HIESTAND Steve
1984
BRA
106
MILOSAVLJEVIC Milos
1995
SRB
107
BUKI Adam
1995
HUN
108
FERNANDEZ Yonathan Jesus
1986
CHI
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
CLUGNET James
GBR
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand
SKAR Sindre Bjoernestad
NOR
343.9 Obstruction
Competition suspension, Written Reprimand