Beijing Olympic Park (Bird Nest Stadium) (CHN)

FIS
Men's SP 1.7 km F Final
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
1
CLUGNET James
1996
GBR
2
TAUGBOEL Haavard Solaas
1993
NOR
3
KAESER Erwan
1992
SUI
4
NEWELL Andrew
1983
USA
5
STADAAS Kasper
1994
NOR
6
SIMENC Miha
1995
SLO
7
BERGSTROEM Martin
1992
SWE
8
GABRIELLI Giacomo
1996
ITA
9
PERSSON Anton
1995
SWE
10
LOCKE Julien
1993
CAN
11
KRASNOV Andrey
1994
RUS
12
PETROV Artur
1992
RUS
13
ABRAM Mikael
1996
ITA
14
SAXTON Benjamin
1993
USA
15
CAPPELLO Florian
1996
ITA
16
OLEX Max
1989
GER
17
NIZZI Enrico
1990
ITA
18
NORUM Robin
1988
SWE
19
GUSTAFSSON Victor
1990
SWE
20
ANDRESEN Ragnar Bragvin
1988
NOR
21
SILFVER Erik
1990
SWE
22
VIERIN Francois
1990
ITA
23
ERIKSSON Gustav
1991
SWE
24
NORDSTROEM Gustav
1989
SWE
25
KORNFIELD Tyler
1991
USA
26
KINDSCHI Joeri
1986
SUI
27
HELLWEGER Michael
1996
ITA
28
GROSS Lukas
1995
GER
29
CEBULLA Marius
1995
GER
30
JOHANSSON Emil
1991
SWE
31
SCHAAD Roman
1993
SUI
32
BOEHMLER-DANDURAND Sebastien
1993
CAN
33
RINGSBY Johannes
1992
SWE
34
MAHLEN Forrest
1993
USA
35
BIEDERMANN Michael
1996
LIE
36
HJELSTUEN Haakon
1992
NOR
37
SELLER Ludek
1995
CZE
38
HEBERT Etienne
1998
CAN
39
LAMPIC Janez
1996
SLO
40
PERRON Jean-luc
1997
ITA
41
BELLINGHAM Phillip
1991
AUS
42
LENTSCH Urban
1994
AUT
43
MARKUN Luka
1998
SLO
44
PEDERSEN Isak Stianson
1997
ISL
45
PROSEN Luka
1991
SLO
46
HERMANSSON Pontus
1995
SWE
47
SHIELDS Andy
1991
CAN
48
KOLL Kristjan
1995
EST
49
ABUDELEHAN Yeernaer
2000
CHN
50
HASIMU Yesihati
1999
CHN
51
TERENTJEV Stepan
1996
LTU
52
KOEHL Gabriel
1999
ITA
53
STROLIA Mantas
1986
LTU
54
MIKKELSEN Martin
1992
NOR
55
JIAERSI Yeerlin
2000
CHN
56
MA Hailin
1999
CHN
57
NASSAR Martin
1993
EST
58
WENLONG Xu
CHN
59
STROLIA Tautvydas
1995
LTU
60
TUERXUN Hanati
1997
CHN
61
AYIKEN Miyelieyi
2002
CHN
62
WUERKAIXI Kuerbanjiang
2000
CHN
63
FENG Shuochun
1998
CHN
64
BADELIHAN Hadesi
1999
CHN
65
ZHANG Guoqing
1999
CHN
66
SHI Guangxu
2000
CHN
67
GOU Zhendong
2002
CHN
68
SHIWOHEN Yeersen
1990
CHN
69
CHEN Junhan
2000
CHN
70
YANG Weiyu
2000
CHN
71
ZHAO Lei
2000
CHN
72
JIAN Kaige
2001
CHN
73
WUHANTU Wuhantu
1998
CHN
74
ZHOU Zibo
2000
CHN
75
CIREN Zhandui
2003
CHN
76
BUERLIBAIKE Huxita
1998
CHN
77
LEI Zihui
1999
CHN
78
TAMILE Tamile
2000
CHN
79
DONGZHI Duojie
2000
CHN
80
AYIBIEKE Alihaer
2000
CHN
81
LIU Yuankai
2003
CHN
82
LU Zheng
2001
CHN
83
LU Rong
2001
CHN
84
GU Cang
2002
CHN
85
ZHANG Yunjia
2001
CHN
86
CIDANDAZENG Cidandazeng
1999
CHN
87
CHEN Ye
2001
CHN
88
SHANG Kaichen
1999
CHN
89
ZHANG Yuanxin
2000
CHN
90
XING Menglong
2000
CHN
91
JI Yongqian
2001
CHN
92
CHEN Yuzhe
2003
CHN
93
DANZENGWANGDUI Danzengwangdui
2002
CHN
94
ZHANG Yong
2001
CHN
95
ZHANG Yinghao
2003
CHN
96
YANG Huazhi
2002
CHN
97
YANG Huakai
2002
CHN
98
YANG Mingyang
1999
CHN
99
FU Yu
2003
CHN
100
ZHAO Xinlong
2003
CHN
Sanctions
Athlete
Nation
Sanction
JOHANSSON Emil
SWE
Written reprimand, ICR 343.9 obstruction