official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
DIGGINS Jessie
1991
USA
2
MYHRVOLD Mathilde
1998
NOR
3
LAMPIC Anamarija
1995
SLO
4
KERN Julia
1997
USA
5
DYVIK Anna
1994
SWE
6
RYDZEK Coletta
1997
GER
Semifinal
7
WENG Tiril Udnes
1996
NOR
8
HAGSTROEM Johanna
1998
SWE
9
GIMMLER Laura
1993
GER
10
NISKANEN Kerttu
1988
FIN
11
KALVAA Anne Kjersti
1992
NOR
12
NEPRYAEVA Natalia
1995
RUS
Quarterfinal
13
VAN DER GRAAFF Laurien
1987
SUI
14
CARL Victoria
1995
GER
15
STUPAK Yulia
1995
RUS
16
JANATOVA Katerina
1997
CZE
17
QUINTIN Lena
1998
FRA
18
PARMAKOSKI Krista
1990
FIN
19
EIDUKA Patricija
2000
LAT
20
GANZ Caterina
1995
ITA
21
FAEHNDRICH Nadine
1995
SUI
22
LUNDGREN Moa
1998
SWE
23
KYLLOENEN Anne
1987
FIN
24
FOSSESHOLM Helene Marie
2001
NOR
25
SORINA Tatiana
1994
RUS
26
LAURENT Greta
1992
ITA
27
WINKLER Anne
1994
GER
28
SCARDONI Lucia
1991
ITA
29
SWIRBUL Hailey
1998
USA
Qualification
31
KREHL Sofie
1995
GER
32
FISCHER Lea
1998
SUI
33
SMIRNOVA Ekaterina
1996
RUS
34
KARLSSON Frida
1999
SWE
35
WENG Lotta Udnes
1996
NOR
36
WENG Heidi
1991
NOR
37
CLAUDEL Delphine
1996
FRA
38
STENSETH Ane Appelkvist
1995
NOR
39
MATINTALO Johanna
1996
FIN
40
STADLOBER Teresa
1993
AUT
41
ANDERSSON Ebba
1997
SWE
42
HAGA Ragnhild
1991
NOR
43
MEIER Alina
1996
SUI
44
FINK Pia
1995
GER
45
NOVAKOVA Petra
1993
CZE
46
MCCABE Novie
2001
USA
47
HYNCICOVA Petra
1994
CZE
48
MATSOKINA Hristina
1998
RUS
49
THEODORSEN Silje
1994
NOR
50
BENTZ Coralie
1996
FRA
51
KALLA Charlotte
1987
SWE
52
HENNIG Katharina
1996
GER
53
HIERNICKEL Lydia
1996
SUI
54
KAELIN Nadja
2001
SUI
55
OGDEN Katharine
1997
USA
56
STEINER Desiree
1998
SUI
57
LINDSTROEM Louise
2000
SWE
58
SONNESYN Alayna
1996
USA
59
SVENDSEN Anna
1990
NOR
60
LOHMANN Lisa
2000
GER
61
SAUERBREY Katherine
1997
GER
62
DOLCI Flora
1999
FRA
63
VASILIEVA Lilia
1994
RUS
64
KALETA Weronika
1999
POL
65
KLEMENCIC Anita
1996
SLO
66
FRAEBEL Antonia
1997
GER
67
RYGALINA Anastasia
1996
RUS
68
YEATON Jessica
1991
AUS
69
PITTIN Cristina
1998
ITA
70
COMARELLA Anna
1997
ITA
71
MANDELJC Anja
1999
SLO
72
SHURYGA Angelina
1996
KAZ
73
KIRPICHENKO Yana
1996
RUS
74
YOKOHAMA Shiori
1999
JPN
75
WRIGHT Casey
1994
AUS
76
LAUKLI Sophia
2000
USA
77
DI CENTA Martina
2000
ITA
78
VILA OBIOLS Carola
1999
AND
79
ROPONEN Riitta-Liisa
1978
FIN
80
CHANLOUNG Karen
1996
THA
81
KALETA Karolina
2002
POL
82
ISHIDA Masako
1980
JPN
83
SHALYGINA Kseniya
1998
KAZ
84
WATSON Aimee
1987
AUS
85
MALEC Vedrana
1990
CRO
86
ARIUNSANAA Enkhtuul
1996
MGL
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
DYVIK Anna
SWE
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand