official results
Rank
Athlete
Year
Nation
1
NORTHUG Petter Jr.
1986
NOR
2
FOSSLI Sondre Turvoll
1993
NOR
3
KJOELSTAD Johan
1983
NOR
4
GOLBERG Paal
1990
NOR
5
BAKKEN Timo Andre
1989
NOR
6
HATTESTAD Ola Vigen
1982
NOR
7
NYENG Emil
1991
NOR
8
NILSEN Vegard Bjerkreim
1993
NOR
9
PEDERSEN Morten Eide
1987
NOR
10
WOLZ Alexander
1991
GER
11
NORTHUG Tomas
1990
NOR
12
AUNE Paal Troean
1992
NOR
13
LANES Simen
1991
NOR
14
GJERDALEN Tord Asle
1983
NOR
15
PALM Sindre Odberg
1992
NOR
16
ANDERSEN Peter
1993
NOR
17
HAGEN Eirik Ek
1994
NOR
18
GUNNULFSEN Mikael
1993
NOR
19
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
20
GAASOE Trygve Henden
1990
NOR
21
SKROVE Ole
1994
NOR
22
GLOEERSEN Anders
1986
NOR
23
HAMMER Martin
1986
NOR
24
GRAVE Nils Magnus Boeen
1991
NOR
25
BRANDSDAL Eirik
1986
NOR
26
NYENGET Martin Loewstroem
1992
NOR
27
RISETH Martin
1993
NOR
28
ANDERSEN Bendik Persch
1991
NOR
29
SKAR Sindre Bjoernestad
1992
NOR
30
BAKKENE Eivind
1990
NOR
31
STEEN Andreas Myran
1988
NOR
32
EISENLAUER Sebastian
1990
GER
33
PETTERSEN Oeystein
1983
NOR
34
WESTGAARD Markus Johansen
1992
NOR
35
STADAAS Kasper
1994
NOR
36
BYGGLAND Aanund Lid
1990
NOR
37
BOERSHEIM Torjus
1988
NOR
38
THYGESEN Torgeir Skare
1989
NOR
39
THYLI Vetle
1989
NOR
40
DAHL Svein Halvor
1989
NOR
41
VAKSDAL Fridtjof
1993
NOR
42
ANDRESEN Ragnar Bragvin
1988
NOR
43
LORENTSEN Eirik
1988
NOR
44
NIZZI Enrico
1990
ITA
45
HIPPE Even Saeteren
1994
NOR
46
TELEBOND Eirik
1990
NOR
47
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
47
WEEGER Markus
1991
GER
49
MOXNES Einar Flaktveit
1991
NOR
50
HALSETH Petter Toraas
1988
NOR
51
THORSTENSEN Erik Lippestad
1994
NOR
52
ELSET Didrik Fjeld
1993
NOR
53
YOUNG Andrew
1992
GBR
54
MYSEN Eirik
1993
NOR
55
ROSENVINGE Aksel
1995
NOR
56
JOHAUG JR. Karstein
1992
NOR
57
KATZ Andreas
1988
GER
58
EK Aleksander Dyrberg
1993
NOR
59
SULLAND Martin
1993
NOR
60
HAMMERLUND Sindre Saetre
1992
NOR
61
VANNEBO Morten
1990
NOR
62
UNDEBAKKE Vidar
1990
NOR
63
KOLSTAD Jonas Austmo
1982
NOR
64
EGGE Vegard Kjoes
1988
NOR
65
HEIMDAL Eivind Krane
1994
NOR
66
BING Thomas
1990
GER
67
FALLA Marius Caspersen
1990
NOR
68
ASDOEL Eirik
1993
NOR
69
OEVERLAND Petter Rinde
1992
NOR
70
BJERTNAES Jens
1985
NOR
70
SKINSTAD Petter Soleng
1989
NOR
72
MULLER Claudio
1992
ITA
73
DYRHOVDEN Joel
1989
NOR
74
VEDVIK Emil
1993
NOR
75
AUNLI Lars Ove
1993
NOR
76
BERG Stian
1994
NOR
77
FRORUD Espen Udjus
1991
NOR
78
BRAATHEN Marcus
1994
NOR
79
KJONERUD Kristian A
1994
NOR
80
STENSAAS Magnus
1993
NOR
81
LARSEN Oeyvind
1994
NOR
82
HOLTH Chrisander Skjoenberg
1994
NOR
83
HABOSTAD Lars Falsen
1994
NOR
84
GOSTINCAR Luka
1991
SLO
85
KVAALE Eivind Romberg
1994
NOR
86
BELOMAZHEV Stanimir
1988
BUL
87
SUGAREN Oliver
1994
NOR
88
BERTOLINA Mirco
1991
ITA
89
KLAVZAR Bostjan
1990
SLO
90
IVERSEN Mats
1993
NOR
91
BRAATEN Erik
1992
NOR
92
KROGH Finn Haagen
1990
NOR
93
PROSEN Luka
1991
SLO
94
VIK Lars Hagelsteen
1992
NOR
95
SIMENC Miha
1995
SLO
96
THONER Halvor Korboel
1991
NOR
97
NILSEN Gjermund
1992
NOR
98
HANSSEN John Christian D.
1986
NOR
99
PAULE Joergen Dahl
1994
NOR
100
WENZL Josef
1984
GER
Did not finish
Did not start
TROLLEBOE Dag Frode
1993
NOR
DYRHAUG Niklas
1987
NOR
NYGAARD Andreas
1990
NOR
RENNEMO Kristian Tettli
1984
NOR
POIRRIER Bastien
1988
FRA
PETERS Kari
1985
LUX
MADSGAARD Mads Granrud
1991
NOR
NYGAARD Per Kristian
1987
NOR
MOUGEL Adrien
1988
FRA
SKOGSTAD Per Harald
1992
NOR
CHAUVET Benoit
1981
FRA
BAKKE Henrik
1992
NOR
ANDERSEN Kristian Tobias
1993
NOR
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
PALM Sindre Odberg
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand
WENZL Josef
GER
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand
AUNE Paal Troean
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand
WENZL Josef
GER
343.9 Obstruction
Disqualification for 2nd Written Reprimand (yellow card)