Val di Fiemme (ITA)

World Ski Championships
Men's 15 km F
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
NORTHUG Petter Jr.
1986
NOR
34:37.1
0.00
2
OLSSON Johan
1980
SWE
+11.8
4.54
3
GJERDALEN Tord Asle
1983
NOR
+22.3
8.59
4
BABIKOV Ivan
1980
CAN
+53.6
20.64
5
ROETHE Sjur
1988
NOR
+1:03.0
24.26
6
HALFVARSSON Calle
1989
SWE
+1:09.5
26.77
7
REHEMAA Aivar
1982
EST
+1:12.4
27.89
8
COLOGNA Dario
1986
SUI
+1:21.1
31.24
9
TEICHMANN Axel
1979
GER
+1:25.7
33.01
10
RICHARDSSON Daniel
1982
SWE
+1:26.8
33.43
11
PERL Curdin
1984
SUI
+1:35.5
36.78
12
HEIKKINEN Matti
1983
FIN
+1:39.7
38.40
13
HOFER David
1983
ITA
+1:47.9
41.56
14
TSCHARNKE Tim
1989
GER
+1:48.8
41.90
15
HOFFMAN Noah
1989
USA
+1:50.0
42.37
16
LIVERS Toni
1983
SUI
+1:56.9
45.02
17
HELLNER Marcus
1985
SWE
+2:09.2
49.76
18
MANIFICAT Maurice
1986
FRA
+2:12.1
50.88
19
BAUER Lukas
1977
CZE
+2:13.7
51.49
20
LEHTONEN Lari
1987
FIN
+2:19.1
53.57
21
CLARA Roland
1982
ITA
+2:24.0
55.46
22
IVANOU Aliaksei
1980
BLR
+2:27.0
56.62
23
RAZYM Ales
1986
CZE
+2:27.4
56.77
24
DOTZLER Hannes
1990
GER
+2:27.7
56.89
25
LEGKOV Alexander
1983
RUS
+2:28.7
57.27
26
NOUSIAINEN Ville
1983
FIN
+2:34.2
59.39
27
MAGAL Jiri
1977
CZE
+2:35.7
59.97
28
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
+2:39.2
61.32
29
WIBAULT Mathias
1985
FRA
+2:40.5
61.82
30
JAKS Martin
1986
CZE
+2:44.3
63.28
31
KROGH Finn Haagen
1990
NOR
+2:51.2
65.94
32
CLEMENTI Fabio
1990
ITA
+2:52.6
66.48
33
KERSHAW Devon
1982
CAN
+2:54.0
67.02
34
ELLIOTT Tad
1988
USA
+2:55.2
67.48
34
FISCHER Remo
1981
SUI
+2:55.2
67.48
36
KRECZMER Maciej
1981
POL
+2:58.5
68.75
37
SIMILAE Tero
1980
FIN
+2:59.7
69.21
38
BAJCICAK Martin
1976
SVK
+3:03.2
70.56
39
NISHIKAWA Graham
1983
CAN
+3:03.6
70.71
40
CHERNOUSOV Ilia
1986
RUS
+3:08.7
72.68
41
HAELG Philipp
1991
LIE
+3:11.4
73.72
42
ANGERER Tobias
1977
GER
+3:11.8
73.87
43
DUERR Johannes
1987
AUT
+3:12.2
74.03
44
DUVILLARD Robin
1983
FRA
+3:14.3
74.84
45
HAUKE Max
1992
AUT
+3:19.1
76.68
46
LASUTKIN Alexander
1983
BLR
+3:20.7
77.30
47
USTIUGOV Sergey
1992
RUS
+3:25.8
79.26
48
BJORNSEN Erik
1991
USA
+3:27.5
79.92
49
SHTUN Vitaliy
1986
UKR
+3:28.7
80.38
50
VELICHKO Yevgeniy
1987
KAZ
+3:29.9
80.84
51
TRITSCHER Bernhard
1988
AUT
+3:31.5
81.46
52
SEMENOV Michail
1986
BLR
+3:49.1
88.24
53
YOUNG Andrew
1992
GBR
+3:52.8
89.66
54
NARUSE Nobu
1984
JPN
+4:03.1
93.63
55
MIKAYELYAN Sergey
1992
ARM
+4:03.6
93.82
56
PEPENE Paul Constantin
1988
ROU
+4:06.6
94.98
57
STAREGA Maciej
1990
POL
+4:15.1
98.25
57
VYLEGZHANIN Maxim
1982
RUS
+4:15.1
98.25
59
MORIGGL Thomas
1981
ITA
+4:15.6
98.44
60
BILOSYUK Myroslav
1985
UKR
+4:21.1
100.56
61
DOLIDOVICH Sergei
1973
BLR
+4:21.6
100.76
62
VOLOTKA Denis
1985
KAZ
+4:22.0
100.91
63
CHEBOTKO Nikolay
1982
KAZ
+4:35.1
105.96
64
POHL Andrew
1989
NZL
+4:40.4
108.00
65
XU Wenlong
1987
CHN
+4:46.3
110.27
66
STAROSTIN Mark
1990
KAZ
+4:46.5
110.35
67
PEREKHODA Ruslan
1987
UKR
+4:47.8
110.85
68
PALICI Viorel Andrei
1989
ROU
+4:54.0
113.23
69
KOONS Nils
1988
NZL
+5:00.1
115.58
70
LENTING Akira
1990
JPN
+5:11.1
119.82
71
ROJO Ioseba
1988
ESP
+5:47.2
133.72
72
WATSON Callum
1989
AUS
+5:49.4
134.57
73
GAZUREK Sebastian
1990
POL
+5:50.6
135.03
74
GUTIERREZ Javier
1985
ESP
+5:50.9
135.15
75
DADIC Edi
1993
CRO
+5:51.1
135.23
76
MLYNAR Peter
1988
SVK
+5:51.9
135.54
77
SHVIDKIY Oleksiy
1986
UKR
+5:55.9
137.08
78
TSINZOV Veselin
1986
BUL
+6:02.1
139.46
79
MOELGAARD Lasse
1986
DEN
+6:14.1
144.09
80
VAHTRA Eeri
1988
EST
+6:14.8
144.36
81
ROJO Imanol
1990
ESP
+6:16.6
145.05
82
ANTOLEC Jan
1990
POL
+6:24.7
148.17
83
MOELLER Martin
1980
DEN
+6:38.1
153.33
84
HOGIU Petrica
1991
ROU
+7:04.5
163.50
85
KUMMEL Peeter
1982
EST
+7:07.2
164.54
86
VILARRUBLA Vicenc
1981
ESP
+7:12.0
166.39
87
LIEPINS Arvis
1990
LAT
+7:26.8
172.09
88
SLETTEMARK Oeystein
1967
DEN
+7:31.4
173.86
89
STROLIA Vytautas
1992
LTU
+7:51.0
181.41
90
ZHOU Hu
1989
CHN
+8:06.2
187.26
91
STANDEN Alexander
1990
GBR
+8:17.8
191.73
92
YEGHOYAN Artur
1990
ARM
+10:02.8
232.17
Did not qualify for final race
93
BELLINGHAM Phillip
1991
AUS
94
JAKELIUNAS Lukas
1992
LTU
95
HULGAARD Lasse
1991
DEN
96
POGHOSYAN Tadevos
1993
ARM
97
DAMJANOVSKI Darko
1981
MKD
97
SMITH Callum
1992
GBR
99
KOSARAC Nemanja
1989
BIH
100
SZABO Milan
1990
HUN
101
HADZIFEJZOVIC Dzevad
1991
SRB
102
VAN DER PLOEG Mark
1985
AUS
103
GOMBOS Karoly
1981
HUN
104
DIZDAREVIC Sanjin
1990
SRB
105
KRISTINSSON Brynjar Leo
1988
ISL
106
AGGELIS Apostolos
1993
GRE
107
TAGSCHERER Imre
1972
HUN
108
PETERSONS Arnis
1994
LAT
109
BURIC Andrej
1989
CRO
110
LANGER Thorsten
1971
BEL
111
ANDREJEVS Olegs
1980
LAT
112
KOVACS Paul
1990
AUS
113
LANNES Carlos
1979
ARG
114
CICHERO Federico Pablo
1983
ARG
115
KIRILOV Evgeni
1983
KGZ
116
BUTRIMAVICIUS Marijus
1982
LTU
117
KAPPAS Dimitrios
1989
GRE
118
KOSARAC Goran
1995
BIH
119
RASTIC Ajlan
1993
SRB
119
RIBAKOVS Pavels
1989
LAT
121
PINZARU Victor
1992
MDA
122
SHEMSHAKI Yasin
1988
IRI
123
GHARIBYAN Myasnik
1991
ARM
124
LANGER Stephan
1976
BEL
125
KARAMICHAS Kleanthis
1988
GRE
126
GKOUNKO Alexis
1975
GRE
127
KORSUNOVS Reinis
1992
LAT
128
RINDZEVICIUS Marijus
1980
LTU
129
SAVEHEI Abolfazl
1984
IRI
130
STANOESKI Toni
1993
MKD
131
BIRGISSON Saevar
1988
ISL
132
GERELT-OD Bayaraa
1985
MGL
133
RIBELA Leandro
1980
BRA
134
DORJGOTOV Tumur
1989
MGL
135
STARCEVIC Marko
1994
BIH
136
MAGHDID Alireza
1989
IRI
137
PALFY Marton
1988
HUN
138
BYAMBADORJ Bold
1991
MGL
139
STANOESKI Toso
1993
MKD
140
ANDRESKI Sote
1993
MKD
141
MALIUTIN Sveatoslav
1992
MDA
142
SHERPA Dachhiri
1969
NEP
143
SINGH Jagdish
1991
IND
144
O FARRELL Colum
1977
IRL
145
IQBAL NADEEM
1983
IND
146
CARCELEN Roberto
1970
PER
147
BURGOV Ivan
1986
BUL
Did not finish
Disqualified
Did not start