official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
KLAEBO Johannes Hoesflot
1996
NOR
2
VUORINEN Lauri
1995
FIN
3
AMUNDSEN Harald Oestberg
1998
NOR
4
NORTHUG Even
1995
NOR
5
VALNES Erik
1996
NOR
6
HAEGGSTROEM Johan
1992
SWE
Semifinal
7
ANGER Edvin
2002
SWE
8
WIIG Sivert
1997
NOR
9
SCHOONMAKER James Clinton
2000
USA
10
CHANAVAT Lucas
1994
FRA
11
CERNY Ondrej
1999
CZE
12
MOSER Benjamin
1997
AUT
Quarterfinal
13
GRATE Marcus
1996
SWE
14
GRAHN Anton
2004
SWE
15
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
16
TAUGBOEL Haavard Solaas
1993
NOR
17
GROND Valerio
2000
SUI
18
MAKI Joni
1995
FIN
19
SCHUMACHER Gus
2000
USA
20
MCMULLEN Zanden
2001
USA
21
DANIELSSON Emil
2001
SWE
22
GISSELMAN Truls
2001
SWE
23
CYR Antoine
1998
CAN
24
STERN Nejc
2003
SLO
25
PITTIER Ilan
2003
SUI
26
STOELBEN Jan
2001
GER
27
RIEBLI Janik
1998
SUI
28
PERSSON Anton
1995
SWE
29
MCKEEVER Xavier
2003
CAN
30
SELLER Ludek
1995
CZE
Qualification
31
SCHAAD Roman
1993
SUI
32
SOSSAU Anian
2000
GER
33
PUEYO Jaume
2001
ESP
34
BARP Elia
2002
ITA
35
LIEKARI Emil
2001
FIN
36
BRUGGER Janosch
1997
GER
37
FOETTINGER Michael
1997
AUT
38
TUZ Jiri
2004
CZE
39
MOILANEN Niilo
2001
FIN
40
AHONEN Ville
1994
FIN
41
ERSSON George
2001
SWE
42
CHIOCCHETTI Alessandro
2001
ITA
43
CHAPPAZ Jules
1999
FRA
44
LINDBERG Jonatan
2005
SWE
45
JOUVE Richard
1994
FRA
46
SVENSSON Oskar
1995
SWE
47
CLUGNET James
1996
GBR
48
HELLWEGER Michael
1996
ITA
49
NOVAK Michal
1996
CZE
50
JAY Renaud
1991
FRA
51
SIMENC Miha
1995
SLO
52
KILP Marko
1993
EST
53
KETTERSON Zak
1997
USA
54
MASSON Sasha
2002
CAN
55
HAARALA Juuso
1996
FIN
56
PERSSON Adam
1998
SWE
57
JAGER Luke
2000
USA
58
SCHELY Theo
1999
FRA
59
GRALL-JOHNSON Pierre
1999
CAN
60
DANIELSSON Elias
2004
SWE
61
BOLGER Kevin
1993
USA
62
DREMLJUGA Karl Sebastian
2001
EST
63
STAREGA Maciej
1990
POL
64
EARNHART Michael
2002
USA
65
HIMMA Martin
1999
EST
66
LAPALUS Hugo
1998
FRA
67
BAUER Matyas
2004
CZE
68
MALONEY WESTGAARD Thomas
1995
IRL
69
ROOS Henri
1998
EST
70
KLIMIN Olzhas
1996
KAZ
71
VOLOTKA Denis
1985
KAZ
72
KOVALYOV Vladislav
1996
KAZ
73
BURY Kamil
1995
POL
74
GRIDIN Nikita
2000
KAZ
75
IKPEFAN Samuel Uduigowme
1991
NGR
76
GROS Anze
2002
SLO
77
ENDRESTAD Sebastian
1998
CHI
78
KONYA Adam
1992
HUN
79
EVENSEN Ansgar
2000
NOR
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
GROND Valerio
SUI
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand
RIEBLI Janik
SUI
343.6 Did not follow the marked course
Verbal Reprimand
MOSER Benjamin
AUT
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand
HAEGGSTROEM Johan
SWE
343.9 Obstruction
Disqualification