official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
NYSTAD Claudia
1978
GER
14:34.3
93.68
2
KAMINSKAYA Valiantsina
1987
BLR
+28.2
119.48
3
MUSGRAVE Rosamund
1986
GBR
+43.7
133.67
4
HUGHES Fiona-Elizabeth
1990
GBR
+51.6
140.89
5
HEISKANEN Heli
1981
FIN
+56.2
145.10
6
ANDERSSON Carolin
1985
SWE
+57.8
146.57
7
KOCERGINA Natalija
1985
LTU
+1:00.8
149.31
8
MYLLYKOSKI Emilia
1995
FIN
+1:04.7
152.88
9
JOENSUU Jasmi
1996
FIN
+1:07.5
155.44
10
KOMONEN Inka
1994
FIN
+1:10.9
158.55
11
SJOELANDER Emma
1991
SWE
+1:11.7
159.29
12
KORPI Maarit
1986
FIN
+1:19.5
166.42
13
LYLYNPERA Katri
1994
FIN
+1:19.7
166.61
14
ARDISAUSKAITE Ingrida
1993
LTU
+1:21.9
168.62
15
KALININA Arina
1995
RUS
+1:27.1
173.38
16
PAAKKOLA Noora
1993
FIN
+1:30.2
176.21
17
MODIG Lovisa
1993
SWE
+1:36.3
181.80
18
VOLKOVA Natalia
1975
RUS
+1:37.6
182.99
19
LUNDKVIST Helena
1994
SWE
+1:39.4
184.63
20
AIRAKSINEN Elsa
1994
FIN
+1:44.9
189.67
21
RASK Jonna
1995
FIN
+1:49.2
193.60
22
KULHELM Emilia
1996
FIN
+2:00.2
203.67
23
SIPILA Meri
1990
FIN
+2:06.1
209.06
24
IDSTROM-PORTTI Tiina
1988
FIN
+2:11.6
214.10
25
PYKALAINEN Johanna
1996
FIN
+2:17.1
219.13
26
VEERPALU Anette
1996
EST
+2:19.0
220.87
27
SIPINEN Kaisa
1994
FIN
+2:21.8
223.43
28
AHOKAS-KOMONEN Iina
1990
FIN
+2:23.3
224.80
29
KORPI Paula
1993
FIN
+2:24.9
226.27
30
PITKANEN Anne
1996
FIN
+2:26.1
227.36
31
HILDEN Jenni
1995
FIN
+2:27.6
228.74
32
STORVALL Emma
1992
FIN
+2:39.8
239.90
33
PONTYNEN Peppi
1992
FIN
+2:43.3
243.10
34
SIPOLA Jasmin
1994
FIN
+2:44.5
244.20
35
HAAPALAINEN Mira
1995
FIN
+2:50.6
249.78
36
ANDERSSON Linda
1993
SWE
+2:51.7
250.79
37
IMMONEN Aira-Maarit
1991
FIN
+2:55.2
253.99
38
MKHITARYAN Anna
1996
ARM
+2:55.8
254.54
39
MAKI Niina
1989
FIN
+3:05.2
263.14
40
KOPLI Jaanika
1995
EST
+3:29.2
285.10
41
HYVARINEN Reetta
1995
FIN
+3:39.8
294.80
42
LASSI Emilia
1992
FIN
+3:59.1
312.46
43
LINDMARK Astrid
1996
SWE
+4:37.1
347.23
Did not start
SUNDSTROEM Maria
1992
SWE
KARJALUOTO Suvi
1978
FIN
KUORELAHTI Titta
1996
FIN
HRAKOVICH Yana
1988
BLR
KALLUNKI Henna
1993
FIN
MANNINEN Sofia
1995
FIN
SOYRINKI Aija
1996
FIN
MUIZHNIECE Anda
1991
LAT
YOUNG Sarah
1989
GBR
DAUSHKANE Inga
1980
LAT
PITKAENEN Marjaana
1991
FIN
UUGANTSETSEG Nandintsetseg
1989
MGL
SUNDIN Marika
1991
SWE
KARINIEMI Jonna
1995
FIN
CATES Fern
1995
GBR
VARJUS Hanna
1994
FIN
AULAND Clara
1993
SWE
PYRRO Alisa
1993
FIN
OTGONTSETSEG Chinbat
1991
MGL
NOUSIAINEN Irina
1985
FIN
VIKMAN Hanna
1995
SWE
ANDERSSON Fanny
1995
SWE
PAKKALA Emma
1995
SWE
SUNDSTROEM Ida
1995
SWE
VIRTALA Julia
1995
SWE