official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
CHANAVAT Lucas
1994
FRA
2
CHAPPAZ Jules
1999
FRA
3
OGDEN Ben
2000
USA
4
VALNES Erik
1996
NOR
5
GROND Valerio
2000
SUI
6
AMUNDSEN Harald Oestberg
1998
NOR
Semifinal
7
VUORINEN Lauri
1995
FIN
8
JENSSEN Matz William
2001
NOR
9
HELLWEGER Michael
1996
ITA
10
TAUGBOEL Haavard Solaas
1993
NOR
11
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
12
EVENSEN Ansgar
2000
NOR
Quarterfinal
13
JAY Renaud
1991
FRA
14
SCHELY Theo
1999
FRA
15
GRAZ Davide
2000
ITA
16
RIEBLI Janik
1998
SUI
17
KASTNER Marius
2002
GER
18
SCHUMACHER Gus
2000
USA
19
BOURDIN Remi
2001
FRA
20
BARP Elia
2002
ITA
21
CERNY Ondrej
1999
CZE
22
JENSSEN Jan Thomas
1996
NOR
23
GOLBERG Paal
1990
NOR
24
BOLGER Kevin
1993
USA
25
MAKI Joni
1995
FIN
26
ANGER Edvin
2002
SWE
27
SCHAAD Roman
1993
SUI
28
STOELBEN Jan
2001
GER
29
CHIOCCHETTI Alessandro
2001
ITA
30
SOSSAU Anian
2000
GER
Qualification
31
YOUNG Andrew
1992
GBR
32
HAEGGSTROEM Johan
1992
SWE
33
PUEYO Jaume
2001
ESP
34
SELLER Ludek
1995
CZE
35
CYR Antoine
1998
CAN
36
GABRIELLI Giacomo
1996
ITA
37
SIMENC Miha
1995
SLO
38
NOVAK Michal
1996
CZE
39
MOSER Benjamin
1997
AUT
40
FOETTINGER Michael
1997
AUT
41
HALFVARSSON Calle
1989
SWE
42
HIMMA Martin
1999
EST
43
DANIELSSON Emil
2001
SWE
44
FAEHNDRICH Cyril
1999
SUI
44
CAROLLO Martino
2003
ITA
46
STAREGA Maciej
1990
POL
47
MCMULLEN Zanden
2001
USA
48
GISSELMAN Truls
2001
SWE
49
POROMAA William
2000
SWE
50
KAESER Erwan
1992
SUI
51
MANIFICAT Maurice
1986
FRA
52
DOENNESTAD Henrik
1996
NOR
53
FELLNER Adam
1993
CZE
54
HYVARINEN Perttu
1991
FIN
55
NYENGET Martin Loewstroem
1992
NOR
56
BERGLUND Gustaf
1998
SWE
57
BURY Kamil
1995
POL
58
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
59
DAPRA Simone
1997
ITA
60
JOHANSSON Leo
1999
SWE
61
LAPALUS Hugo
1998
FRA
62
CRV Vili
1999
SLO
63
SAVARY Antonin
2002
SUI
64
CLUGNET James
1996
GBR
65
LAPIERRE Jules
1996
FRA
66
MOCH Friedrich
2000
GER
67
ALEV Alvar Johannes
1993
EST
68
BURY Dominik
1996
POL
68
WIGGER Nicola
2001
SUI
70
LEVEILLE Olivier
2001
CAN
71
PRALONG Candide
1990
SUI
72
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
73
LOCKE Julien
1993
CAN
74
TOENSETH Didrik
1991
NOR
75
BURMAN Jens
1994
SWE
76
LINDHOLM Remi
1998
FIN
77
KLEE Beda
1996
SUI
78
BABA Naoto
1996
JPN
79
VERMEULEN Mika
1999
AUT
80
SALVADORI Giandomenico
1992
ITA
81
VUORELA Markus
1996
FIN
82
GRIDIN Nikita
2000
KAZ
83
GROS Anze
2002
SLO
84
BOEGL Lucas
1990
GER
85
ROJO Imanol
1990
ESP
86
KARPOV Fedor
1998
KAZ
87
NOECKLER Dietmar
1988
ITA
88
LICEF Miha
1997
SLO
89
HIROSE Ryo
2000
JPN
90
MALONEY WESTGAARD Thomas
1995
IRL
91
PATTERSON Scott
1992
USA
92
RUUSKANEN Arsi
1999
FIN
93
DE CAMPO Seve
1998
AUS
94
LYUFT Ivan
1998
KAZ
95
KONYA Adam
1992
HUN
96
KORGE Kaarel Kasper
1996
EST
97
VENTURA Paolo
1996
ITA
98
NOTZ Florian
1992
GER
99
KOVALYOV Vladislav
1996
KAZ
Disqualified
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
CERNY Ondrej
CZE
343.9 Obstruction
Written Reprimand