Strbske Pleso (SVK)

Universiade
Mixed Mixed Team Sprint C

OFFICIAL RESULTS

Rank
Name
Year
Nation
Tot. Time
Final
1
RUSSIAN FEDERATION I
RUS
19:56.98
GAFAROV Anton
1987
NIKOLAEVA Svetlana
1987
2
RUSSIAN FEDERATION II
RUS
+3.86
SHAKIRZIANOV Raul
1989
POVOLIAEVA Anna
1988
3
CZECH REPUBLIC II
CZE
+4.78
SRAIL Jan
1990
GROHOVA Karolina
1990
4
FINLAND I
FIN
+20.30
NIKANDER Aku
1990
NURMI Leena
1994
5
KAZAKHSTAN II
KAZ
+23.76
RAGOZIN Roman
1993
SLONOVA Anastassiya
1991
6
CZECH REPUBLIC I
CZE
+27.53
MAKA Daniel
1992
SCHUETZOVA Sandra
1991
7
KAZAKHSTAN I
KAZ
+28.07
MALYSHEV Alexandr
1989
STOYAN Anna
1993
8
FRANCE I
FRA
+37.95
JEANNEROD Alexis
1991
BUILLET Marion
1990
9
POLAND I
POL
+45.30
STAREGA Maciej
1990
MARCISZ Marcela
1987
10
JAPAN I
JPN
+1:33.72
MIYAZAWA Hiroyuki
1991
TAKIZAWA Kozue
1995
Semifinal
11
SLOVAKIA I
SVK
 
SEGEC Andrej
1994
KLEMENTOVA Barbora
1994
12
POLAND II
POL
 
ANTOLEC Jan
1990
MORDASKA Justyna
1990
13
AUSTRALIA I
AUS
 
BELLINGHAM Phillip
1991
YEATON Jessica
1991
14
BELARUS
BLR
 
MARUHA Pavel
1990
HRAKOVICH Yana
1988
15
SWITZERLAND I
SUI
 
SPIESS Philipp
1994
STIFFLER Tatjana
1988
16
FRANCE II
FRA
 
HAMOUMRAOUI Bertrand
1990
PESSEY Iris
1992
17
JAPAN II
JPN
 
SATOU Tomoki
1993
TANAKA Yukari
1996
18
SWITZERLAND II
SUI
 
DU PASQUIER Arnaud
1992
CARLEN Chantal
1991
19
UKRAINE II
UKR
 
MARCHENKO Andriy
1994
OLEKH Viktoriia
1993
20
SLOVAKIA II
SVK
 
URGELA Erik
1993
SEGECOVA Eva
1989
21
UKRAINE I
UKR
 
YOLTUKHOVSKYY Oleg
1987
SHATALOVA Oksana
1994
22
PEOPLES REPUBLIC OF CHINA II
CHN
 
SUN Qinghai
1988
CHEN Xu
1991
23
FINLAND II
FIN
 
KAUPPINEN Aki
1987
AIRAKSINEN Elsa
1994
24
AUSTRALIA II
AUS
 
BURSILL Jackson
1993
TRNKA Anna
1994
25
PEOPLES REPUBLIC OF CHINA I
CHN
 
PEOPLES REPUBLIC OF CHINA I
xxxx
26
MONGOLIA I
MGL
 
BOLD Byambadorj
1991
ARIUNTUNGALAG Enkhbayar
1997
27
NORWAY
NOR
 
GRAV Jorgen
1992
ERIKSEN Kristin Faye
1994
28
UNITED STATES OF AMERICA I
USA
 
HOUGH Nathaniel
1992
JECH Sierra
1991
29
REPUBLIC OF KOREA I
KOR
 
HA Taebok
1992
NAM Seulgi
1992
30
UNITED STATES II
USA
 
NOREN Benjamin
1991
SULSER Elise
1993
31
REPUBLIC OF KOREA II
KOR
 
KIM Hyunwoo
1995
YOO Danbi
1995
32
MONGOLIA II
MGL
 
BAASANSUREN Amarsanaa
1994
KHALIUNAA Jadambaa
1995
Sanctions
Athlete
Nation
Sanction
JEANNEROD Alexis
FRA
Written reprimand, ICR 343.8 violation classical technique
STAREGA Maciej
POL
Written reprimand, ICR 343.8 violation classical technique