official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
JOUVE Richard
1994
FRA
2
MAKI Joni
1995
FIN
3
CHANAVAT Lucas
1994
FRA
4
WIIG Sivert
1997
NOR
5
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
6
HJELMESET Lars Agnar
2001
NOR
Semifinal
7
SVENSSON Oskar
1995
SWE
8
BRUGGER Janosch
1997
GER
9
HALFVARSSON Calle
1989
SWE
10
VUORINEN Lauri
1995
FIN
11
SKAANES Haakon
1999
NOR
12
CHAPPAZ Jules
1999
FRA
Quarterfinal
13
TEFRE Gjoeran
1994
NOR
14
PERSSON Anton
1995
SWE
15
HAEGGSTROEM Johan
1992
SWE
16
MYHRE Simen
1998
NOR
17
GISSELMAN Truls
2001
SWE
18
WANG Qiang
1993
CHN
19
MOCELLINI Simone
1998
ITA
20
RITCHIE Graham
1998
CAN
21
HAKOLA Ristomatti
1991
FIN
22
RIEBLI Janik
1998
SUI
23
AUNE Paal Troean
1992
NOR
24
AHONEN Ville
1994
FIN
25
CLUGNET James
1996
GBR
26
FOETTINGER Michael
1997
AUT
27
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
28
DANIELSSON Emil
2001
SWE
29
MOSER Benjamin
1997
AUT
Qualification
30
CYR Antoine
1998
CAN
31
SCHELY Theo
1999
FRA
32
JACOBSSON Hugo
1997
SWE
33
MANNILA Lauri
1998
FIN
34
JAY Renaud
1991
FRA
35
EKBERG Johan
2000
SWE
36
YOUNG Andrew
1992
GBR
37
BURY Dominik
1996
POL
38
KETTERSON Zak
1997
USA
39
STEINER Cedric
1995
SUI
40
SILFVER Erik
1990
SWE
41
KILP Marko
1993
EST
42
DREMLJUGA Karl Sebastian
2001
EST
43
MCKEEVER Xavier
2003
CAN
44
STAREGA Maciej
1990
POL
45
BERGLUND Gustaf
1998
SWE
46
HANNEMAN Logan
1993
USA
47
JONSSON Olof
1995
SWE
48
HAARALA Juuso
1996
FIN
49
VIGANTS Raimo
1999
LAT
50
MOCH Friedrich
2000
GER
51
KAESER Erwan
1992
SUI
52
LEODOLTER Philipp
1997
AUT
53
HOLMES Peter
1996
USA
54
HIMMA Martin
1999
EST
55
MRKONJIC Lukas
1999
AUT
56
DROLET Remi
2000
CAN
57
WESTBERG Karl-Johan
1992
SWE
58
CRV Vili
1999
SLO
59
PUEYO Jaume
2001
ESP
60
IKPEFAN Samuel Uduigowme
1991
NGR
61
KOLL Kristjan
1995
EST
62
HARATYK Mateusz
1998
POL
63
DEYANOV Simeon
1994
BUL
64
BURY Kamil
1995
POL
65
ENDRESTAD Sebastian
1998
CHI
66
KONYA Adam
1992
HUN
67
HIESTAND Steve
1984
BRA
Disqualified
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
AHONEN Ville
FIN
343.8 Violation of the classical technique rules
Verbal Reprimand
DANIELSSON Emil
SWE
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand
DE FABIANI Francesco
ITA
343.8 Violation of the classical technique rules
Verbal Reprimand
MAKI Joni
FIN
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand
SHANG Jincai
CHN
Other 325.4.2.10
Disqualification for 2nd Written Reprimand (yellow card)
HJELMESET Lars Agnar
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand
HAEGGSTROEM Johan
SWE
343.8 Violation of the classical technique rules
Verbal Reprimand