official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
VALNES Erik
1996
NOR
2
EVENSEN Ansgar
2000
NOR
3
NORTHUG Even
1995
NOR
4
AMUNDSEN Harald Oestberg
1998
NOR
5
GROND Valerio
2000
SUI
6
OGDEN Ben
2000
USA
Semifinal
7
KLAEBO Johannes Hoesflot
1996
NOR
8
CHANAVAT Lucas
1994
FRA
9
GRATE Marcus
1996
SWE
10
JOUVE Richard
1994
FRA
11
DANIELSSON Emil
2001
SWE
12
BOLGER Kevin
1993
USA
Quarterfinal
13
VUORINEN Lauri
1995
FIN
14
JENSSEN Matz William
2001
NOR
15
MAKI Joni
1995
FIN
16
KETTERSON Zak
1997
USA
17
MOILANEN Niilo
2001
FIN
18
HAEGGSTROEM Johan
1992
SWE
19
HALFVARSSON Calle
1989
SWE
20
STOELBEN Jan
2001
GER
21
ANGER Edvin
2002
SWE
22
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
23
SVENSSON Oskar
1995
SWE
24
SCHOONMAKER James Clinton
2000
USA
25
NISKANEN Iivo
1992
FIN
26
JAY Renaud
1991
FRA
27
SELLER Ludek
1995
CZE
28
MOCELLINI Simone
1998
ITA
29
CYR Antoine
1998
CAN
30
BURY Kamil
1995
POL
Qualification
31
NOVAK Michal
1996
CZE
32
KECK Elias
2003
GER
33
PITTIER Ilan
2003
SUI
34
MOSER Benjamin
1997
AUT
35
SCHELY Theo
1999
FRA
36
HAKOLA Ristomatti
1991
FIN
37
RIEBLI Janik
1998
SUI
38
BARP Elia
2002
ITA
39
TAUGBOEL Haavard Solaas
1993
NOR
40
STAREGA Maciej
1990
POL
41
KILP Marko
1993
EST
42
PUEYO Jaume
2001
ESP
43
HELLWEGER Michael
1996
ITA
44
FOETTINGER Michael
1997
AUT
45
KAESER Erwan
1992
SUI
46
MATASSOV Svyatoslav
2000
KAZ
47
LEPISTO Lauri
1996
FIN
48
KASTNER Marius
2002
GER
49
STENSHAGEN Mattis
1996
NOR
50
DOERKS Jan-Friedrich
2001
GER
51
MCKEEVER Xavier
2003
CAN
52
CHIOCCHETTI Alessandro
2001
ITA
53
BORTSOV Konstantin
1995
KAZ
54
LAPALUS Hugo
1998
FRA
55
GRAZ Davide
2000
ITA
56
BRUGGER Janosch
1997
GER
57
SELLES GASCH Bernat
2003
ESP
58
LEVEILLE Olivier
2001
CAN
59
SCHAAD Roman
1993
SUI
60
GOETHER Max
2002
GER
61
SIMENC Miha
1995
SLO
62
COUPAT Sabin
2000
FRA
63
MALONEY WESTGAARD Thomas
1995
IRL
64
GRIDIN Nikita
2000
KAZ
65
LOCKE Julien
1993
CAN
66
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
67
MASSON Sasha
2002
CAN
68
KLIMIN Olzhas
1996
KAZ
69
HOLLMANN Max
2002
CAN
70
LICEF Miha
1997
SLO
71
SKENDER Marko
2001
CRO
72
FROMMELT Robin
2002
LIE
73
RENDA Andrej
2000
SVK
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
STOELBEN Jan
GER
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand
VUORINEN Lauri
FIN
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand
DANIELSSON Emil
SWE
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand
KETTERSON Zak
USA
343.5 Did not wear proper identification (bib, leg bib, transponder, GPS)
Monetary Fine
NORTHUG Even
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Verbal Reprimand