official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Final
1
STADAAS Kasper
1994
NOR
2
TEFRE Gjoeran
1994
NOR
3
AUNE Paal Troean
1992
NOR
4
EVENSEN Ansgar
2000
NOR
5
SKAANES Haakon
1999
NOR
6
SKAR Sindre Bjoernestad
1992
NOR
Semifinal
7
NORTHUG Even
1995
NOR
8
ARNESEN Harald Astrup
1995
NOR
9
RAMSE Sondre
1998
NOR
10
KVARSTAD Kristoffer
2000
NOR
11
MYSEN Eirik
1993
NOR
12
RAMSTAD Simen Bratberg
1996
NOR
Quarterfinal
13
MYHRE Simen
1998
NOR
14
ROLID Mathias Aas
1996
NOR
15
HOVLAND Torgeir Sulen
1995
NOR
16
LIPPERT Joergen
1998
NOR
17
BERSET Kristoffer
1999
NOR
18
HEGDAL Vebjoern
1998
NOR
19
HOEL Amund
1997
NOR
20
THORSTENSEN Erik Lippestad
1994
NOR
21
LARSEN Thomas Helland
1998
NOR
22
RYSSTAD Aron Aakre
1999
NOR
23
BROETO Emil Intelhus
1998
NOR
24
ASDOEL Eirik
1993
NOR
25
SOERUMSHAUGEN Arngrim
2000
NOR
26
AURLAND Joachim
1996
NOR
27
BJERKRHEIM Kjetil Andre
1993
NOR
28
MARTENS MEYER Herman
1997
NOR
29
ASDOEL Haakon
1998
NOR
30
MOEN Vebjoern
1998
NOR
Qualification
31
TRONSLI Andreas
2000
NOR
32
FLATAKER Ole Morten
1997
NOR
33
HOAAS Geir Kristian
1998
NOR
34
HOVDE Haavard
1999
NOR
35
SKINSTAD Maarten Soleng
1997
NOR
36
AASBOE Jonas
1997
NOR
37
MAGNUSSEN Andreas Finni
1998
NOR
38
FROST Edvin Kristoffer
1995
NOR
39
KORPELA Heikki
1990
FIN
40
KIRKENG Andreas
2000
NOR
41
LOEFALD Gjermund
1993
NOR
42
AUGDAL Eirik Sverdrup
1995
NOR
43
GRASTVEIT Stian
1995
NOR
44
NORLAND Gaute
1999
NOR
45
KORSAETH Amund
2000
NOR
46
BORDAL Johannes
1998
NOR
47
MICHELSEN Even Solem
2000
NOR
48
HELLERUD Adrian Orellana
2000
NOR
49
JOHNSRUD Fredrik
2000
NOR
50
TREFFEN Andreas Lillemoen
2000
NOR
51
LISET Kristoffer
1998
NOR
52
TYRIBAKKEN Bjoernar Stensrud
1999
NOR
53
FOSSGARD Lars-Martin
1999
NOR
54
SNELLINGEN Ola Nygaard
1997
NOR
55
WAHL Simen Munch
1998
NOR
56
HAABREKKE Magnus Oeyaas
1999
NOR
57
WOLTER Peter
1998
USA
58
BOTTERUD Hermann Skram
1999
NOR
59
BIE Maximilian
1995
NOR
60
VOLLSET Kristoffer By
1996
NOR
61
SOERENSEN Teodor Kruse
2000
NOR
62
LIAN Magnus Harr
2000
NOR
63
HAGEN Vegard Ek
1999
NOR
64
SOERENSEN Arthur Kruse
2000
NOR
65
SEEBERG Even
1998
NOR
66
ENSRUD Ole Haldor
1998
NOR
67
OEISETH Simen
2000
NOR
68
STIGEN Joergen
1999
NOR
69
BJOERTOMT Johan
1999
NOR
70
SKJOELSVOLD Mats Burud
1997
NOR
71
NYHEIM Alexander Loevik
1996
NOR
72
FOLKESTAD Ole Joergen
1997
NOR
73
MELBERG Tore Andre
1999
NOR
74
LOEBAK Simen
2000
NOR
75
ENDRESTAD Sebastian Kristoffer
1998
NOR
76
BUVARP Martin Julian
1998
NOR
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
RAMSE Sondre
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand
AUNE Paal Troean
NOR
343.9 Obstruction
Written Reprimand