official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
NORTHUG Even
1995
NOR
2
HOLBAEK Mathias
2003
NOR
3
VIKE Oskar Opstad
2004
NOR
4
ARNESEN Harald Astrup
1995
NOR
5
MYHRE Simen
1998
NOR
6
RYSSTAD Aron Aakre
1999
NOR
Semifinal
7
OPSAL Mats
2001
NOR
8
EVENSEN Ansgar
2000
NOR
9
KORSAETH Amund August
2000
NOR
10
JENSSEN Matz William
2001
NOR
11
GOLBERG Paal
1990
NOR
12
RAMSE Sondre
1998
NOR
Quarterfinal
13
MICHELSEN Even Solem
2000
NOR
14
SANDVIK Edvard
2001
NOR
15
HAMMERSTAD Brage Buseth
2002
NOR
16
BORGEN Sivert
2004
NOR
17
BJERTNAES Bjarte
2002
NOR
18
SCHJOELBERG Joergen
2002
NOR
19
WIIG Sivert
1997
NOR
20
TEFRE Gjoeran
1994
NOR
21
NICOLAISEN Erik
2000
NOR
22
ENSRUD Ole Haldor
1998
NOR
23
MARTENS MEYER Herman
1997
NOR
24
FROST Edvin Kristoffer
1995
NOR
25
HOLMBOE Nikolai Elde
2002
NOR
26
NORDENG Johan Lien
2003
NOR
27
BJOERTOMT Johan
1999
NOR
28
HAABREKKE Magnus Oeyaas
1999
NOR
29
SKAANES Haakon
1999
NOR
30
EK Jens Marcus Dyrberg
2001
NOR
Qualification
31
SKINSTAD Maarten Soleng
1997
NOR
32
SKAR Sindre Bjoernestad
1992
NOR
33
AASBOE Jonas
1997
NOR
34
LOESETH Olve
2003
NOR
35
GAUTVIK Mikkel Waldeland
2001
NOR
36
HOLMBOE Aleksander Elde
2002
NOR
37
VIKA Jonas
2001
NOR
38
HJELMESET Lars Agnar
2001
NOR
39
BERSET Kristoffer
1999
NOR
40
KARLSEN Jostein
2001
NOR
41
JOHNSRUD Fredrik
2000
NOR
42
MELHUS Niklas Landsem
2003
NOR
43
GUSSIAAS Oscar Pladsen
2003
NOR
44
FJELLHEIM Birk
2003
NOR
45
OESTERVOLD Sondre
2003
NOR
46
SOLHEIM Jan Marcus Nielsen
2000
NOR
47
EITERJORD Nikolai Solem
2000
NOR
48
HORVEN Preben
2002
NOR
49
SKJOLD Oskar Lockert
2002
NOR
50
BOSTAD Andreas Talseth
1999
NOR
51
ASDOEL Haakon
1998
NOR
52
HANNESTAD Simon Salinas
2003
NOR
53
BOEGEBERG Tobias
1999
NOR
54
YOUNG Andrew
1992
GBR
55
BOTTERUD Hermann Skram
1999
NOR
56
SPIGSETH Ola
2002
NOR
57
LUNDBERG William
2003
NOR
58
HOLE Iver Synstnes
2003
NOR
59
HOV Eskil
2000
NOR
60
GUNDERSEN Birk Moeller
2001
NOR
61
MATHISEN Erik
2002
NOR
62
SKAANES Morten
2003
NOR
63
SENDSTAD Eirik
2001
NOR
64
GLEDHILL Gabriel
2002
GBR
65
HALVORSEN Mats
2001
CAN
66
AAS-JAKOBSEN Andreas
2000
NOR
67
BLOM Thomas
2003
NOR
68
DYRDAHL Joergen Bertram
2003
NOR
69
PEDERSEN Sondre B.
2000
NOR
70
LINDERUD Even
2003
NOR
71
LINDERUD Eirik
2003
NOR
72
STIGEN Joergen
1999
NOR
73
PERGER Magnus
2001
NOR
74
OEFSTEDAL Erik
2003
NOR
75
NYDAL Erlend Moian
1992
NOR
76
RUSTAD Mats Hoeynes
2002
NOR
77
HANSSEN Jakob
2002
NOR
78
ROGNES Bernt Emil Finseraas
2001
NOR
79
ENDRESTAD Sebastian
1998
CHI
80
LEROE Andreas
2003
NOR
81
KVALE Nils Henrik
2001
NOR
82
GRINI Anders
2003
NOR
83
LANGSLET Oscar Creutzer
2003
SWE
84
DRIVENES Philip
2000
NOR
85
ORSET Johan Fredriksen
2003
NOR
86
GRASTVEIT Stian
1995
NOR
87
WEBJOERNSEN Henrik Boeyum
2002
NOR
88
KRISTIANSEN Tony Andre Hofler
2002
NOR
89
HELLA Eirik
2001
NOR
90
TOLLEHAUG Per Ingvar
2003
NOR
91
BAKKEN Halvor
2002
NOR
92
SKOGHEIM Emil
2003
NOR
93
HOLM Benjamin Jarinn
2002
NOR
94
SKADAL Joakim
2001
NOR
95
LISTHAUG Johannes
2000
NOR
96
OVEREN Sindre Syvertsen
2003
NOR
97
LILLEBUDAL Stian
2003
NOR
98
MELBERG Tore Andre
1999
NOR
99
AYALA ZAVALETA Juan Carlos
1993
MEX
100
SVEGAARD Jon Marius
2003
NOR
Did not finish
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
HAABREKKE Magnus Oeyaas
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand
SKAANES Haakon
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Competition suspension, Written Reprimand
HOLBAEK Mathias
NOR
Other 315.8.1
Verbal Reprimand
HOLMBOE Nikolai Elde
NOR
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand
EK Jens Marcus Dyrberg
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Competition suspension, Written Reprimand