official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
DESLOGES Mathis
2002
FRA
25:16.8
57.53
2
GOETHER Max
2002
GER
+22.7
69.50
3
ARNAUD Julien
2001
FRA
+32.4
74.62
4
WALTHER Jakob
1999
GER
+39.0
78.10
5
FISCHER Robin
2003
GER
+42.2
79.79
6
ALBASINI Fabrizio
2003
SUI
+49.2
83.48
7
HEILAND Korbinian
2001
GER
+50.2
84.01
8
PETZOLD Luca
2003
GER
+52.0
84.96
9
GRAEF Paul
2000
GER
+55.9
87.01
10
DOERKS Jan-Friedrich
2001
GER
+56.2
87.17
11
VUILLET Simon
2000
FRA
+58.2
88.23
12
COUPAT Sabin
2000
FRA
+59.4
88.86
13
ROMANO Lorenzo
1997
ITA
+1:03.7
91.13
14
MOCELLINI Simone
1998
ITA
+1:07.3
93.03
15
ROUSSET Gaspard
2001
FRA
+1:07.8
93.29
16
COTTIER Pierrick
2003
SUI
+1:08.9
93.87
17
GRIMMECKE Jannis
2002
GER
+1:09.5
94.19
18
LOVERA Victor
2000
FRA
+1:09.7
94.29
19
RUEESCH Jason
1994
SUI
+1:11.1
95.03
20
CHIOCCHETTI Alessandro
2001
ITA
+1:11.5
95.24
21
KNOP Petr
1994
CZE
+1:12.3
95.66
22
BRANDNER Alexander
2001
GER
+1:14.9
97.03
22
KRETZSCHMAR Ruben
2002
GER
+1:14.9
97.03
24
ABRAM Mikael
1996
ITA
+1:15.8
97.51
25
NAEPFLIN Avelino
2000
SUI
+1:16.6
97.93
26
CULLET Victor
2002
FRA
+1:18.4
98.88
27
LUKES Tomas
2000
CZE
+1:19.2
99.30
28
JUNG Simon
2003
GER
+1:22.1
100.83
29
NAEFF Noe
2003
SUI
+1:22.6
101.10
30
PRIMET Luc
2002
FRA
+1:32.9
106.53
31
LEWE Matteo
2003
GER
+1:37.3
108.85
32
PITTIER Ilan
2003
SUI
+1:38.2
109.32
33
LONGO Fabio
2001
ITA
+1:40.1
110.33
34
KOLLER Kilian
2002
GER
+1:40.5
110.54
35
CHAUTEMPS Arnaud
1997
FRA
+1:43.9
112.33
36
GAZUREK Lukasz
2003
POL
+1:47.8
114.39
37
RENDA Andrej
2000
SVK
+1:58.3
119.92
38
ENGEL Erik
2002
AUT
+2:00.8
121.24
38
BRYJA Sebastian
2002
POL
+2:00.8
121.24
40
OLEX Max
1989
GER
+2:12.3
127.31
41
SELLER Ludek
1995
CZE
+2:19.6
131.16
42
ZELLWEGER Yannick
2003
SUI
+2:23.9
133.43
43
CERVINKA Maxim
2000
GER
+2:25.3
134.17
44
FAESSLER Jan
2003
SUI
+2:32.5
137.96
45
KOROSEC Bostjan
2001
SLO
+2:34.8
139.18
46
CUSINI Nicolo
2001
ITA
+2:43.8
143.92
47
SELLES GASCH Bernat
2003
ESP
+2:46.2
145.19
48
AUGSTEN Jakub
2001
CZE
+2:50.1
147.25
49
BUGARA Robert
2002
POL
+2:50.5
147.46
50
NEUHAUS Samuel
2003
SUI
+2:51.3
147.88
51
SCHLOEGEL Mario
2000
AUT
+2:53.5
149.04
52
DAL FARRA Franco
2000
ARG
+2:54.4
149.51
53
SOBICZEWSKI Piotr
2002
POL
+2:55.6
150.15
54
STEINER Christian
2003
AUT
+2:57.4
151.10
55
WIESER Philip
2001
AUT
+3:08.6
157.00
56
BENEDIKTSSON Dagur
1998
ISL
+3:15.6
160.69
57
HOZAK Daniel Oskar
2003
CZE
+3:16.0
160.91
58
PUEYO Jaume
2001
ESP
+3:17.3
161.59
59
GAVRIC Mark
2002
SLO
+3:30.7
168.66
60
BAESSLER Mario
2002
SUI
+3:30.9
168.76
61
SILVA Manex
2002
BRA
+3:31.3
168.98
62
STECHER Filip
2003
CZE
+3:38.9
172.98
63
KIELBASA Adrian
2003
POL
+3:41.0
174.09
64
PECEK Atila
2002
SLO
+3:46.6
177.04
65
KOECHELER Markus
1996
GER
+3:48.6
178.10
66
STROUHAL Jakub
2001
CZE
+3:49.8
178.73
67
MULEJ Jost
2002
SLO
+3:53.6
180.74
68
GRBOVIC Aleksandar
2003
MNE
+5:09.3
220.66
69
CENEK Jachym
2002
SVK
+5:30.8
232.00
70
JUNGBLUTH RODRIGUEZ Klaus
1979
ECU
+9:45.0
366.07
Did not finish
Disqualified
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
CERNY Ondrej
CZE
343.8 Violation of the classical technique rules
Disqualification for 2nd Written Reprimand (yellow card)
WALTHER Jakob
GER
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand