official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Final
1
VALNES Erik
1996
NOR
2
STENSHAGEN Mattis
1996
NOR
3
VUORINEN Lauri
1995
FIN
4
NORTHUG Even
1995
NOR
5
TEFRE Gjoeran
1994
NOR
6
AMUNDSEN Harald Oestberg
1998
NOR
Semifinal
7
MATTILA Juuso
2000
FIN
8
GOLBERG Paal
1990
NOR
9
HAARALA Juuso
1996
FIN
10
SUHONEN Verneri
1997
FIN
11
MANNILA Lauri
1998
FIN
12
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
Quarterfinal
13
AHONEN Ville
1994
FIN
14
GRAZ Davide
2000
ITA
15
KOTRO Vaino
2000
FIN
16
SOSSAU Anian
2000
GER
17
MYSEN Eirik
1993
NOR
18
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
19
BARP Elia
2002
ITA
20
SIMENC Miha
1995
SLO
21
BRUGGER Janosch
1997
GER
22
HIMMA Martin
1999
EST
23
NORDENG Johan Lien
2003
NOR
24
NYENGET Martin Loewstroem
1992
NOR
25
ANTTOLA Niko
2003
FIN
26
IVERSEN Emil
1991
NOR
27
VIKA Jonas
2001
NOR
28
OLSEN Jardar
2004
NOR
29
TAUGBOEL Haavard Solaas
1993
NOR
30
TOENSETH Didrik
1991
NOR
Qualification
31
DAPRA Simone
1997
ITA
32
STOELBEN Jan
2001
GER
33
KILP Marko
1993
EST
34
HORVEN Preben
2002
NOR
35
HEIKKILA Miika
1996
FIN
36
YAMASHITA Haruki
1999
JPN
37
FAESSLER Josef
1998
GER
38
SKILDHEIM Vetle Arder
2003
NOR
39
HUTTUNEN Topi
1993
FIN
40
VENTURA Paolo
1996
ITA
41
DREMLJUGA Karl Sebastian
2001
EST
42
MATHISEN Erik
2002
NOR
43
SKJELLE Andreas
2004
NOR
44
SKOGSTAD Jonas
2006
NOR
45
BENNERT Nico
2000
FIN
46
CRV Vili
1999
SLO
47
RANDALL Nicholas
2000
CAN
48
GRALL-JOHNSON Pierre
1999
CAN
49
SJOEGREN Hugo
2002
SWE
50
KORGE Kaarel Kasper
1996
EST
51
GROS Anze
2002
SLO
52
SMITH Julian
1996
CAN
53
MURATBEKOV Amirgali
2005
KAZ
54
HANSSEN Jakob
2002
NOR
55
SAAREPUU Toni Andree
2006
EST
56
MOORE Erikson
2001
CAN
57
ALLAN Luke
2003
CAN
58
OLSEN Noah Marius
2006
NOR
59
NISKANEN Roope
2004
FIN
60
LAUREN Petteri
1998
FIN
61
EKENBERG Harald
2003
SWE
62
HYYRYLAINEN Juha
1989
FIN
63
KUUTTINEN Lukas
2005
FIN
64
BENEDIKTSSON Dagur
1998
ISL
65
SCHLOEGEL Mario
2000
AUT
66
LYNCH Joseph
2001
USA
67
MATTILA Petteri
2001
FIN
68
VUORMA Pauli
2004
FIN
69
ISOMETSA Eetu
1997
FIN
70
LUNDBERG Oskar
2002
SWE
71
LISOHOR Oleksandr
2004
UKR
72
BANGSTAD Hermod Ingemann
2005
NOR
73
MORENO RAMOS Pablo
2006
ESP
74
BEXULTAN Yernur
2002
KAZ
75
RIEKKOLA Nikolaj
2004
SWE
76
SMEDS Jacob
2003
FIN
77
DODGSON Finn Erik
1999
CAN
78
BRENNVIK Elias Thorstensen
2005
NOR
79
SALOMAKI Jaakko
2004
FIN
80
SCHWINGHAMER John
1999
USA
81
IMS Helge
2005
NOR
82
PAARSON Kaspar
2002
EST
83
VARIS Juuso
2003
FIN
84
MANSIKKA Matti
2004
FIN
85
TEEARU Simo
2001
EST
86
FJELDKASA Elliot
2004
FIN
87
HELANDER Elmeri
2007
FIN
88
LUNDBERG Simon
2006
SWE
89
MOLINS CAMARASA Pau
2007
ESP
90
SAGERUP-NORDKILD Sivert
2007
NOR
91
GABARRO SARRI Guim
2007
ESP
92
INGMAN Christoffer
2004
FIN
93
VARS-LARSSTUEN Simen
2005
NOR
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
NORTHUG Even
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand