official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Final
1
IVERSEN Emil
1991
NOR
2
SKOGLUND Maans
2002
SWE
3
WIIG Sivert
1997
NOR
4
SKAR Sindre Bjoernestad
1992
NOR
5
MICHELSEN Even Solem
2000
NOR
6
KORSAETH Amund August
2000
NOR
Semifinal
7
STENSHAGEN Mattis
1996
NOR
8
SCHJOELBERG Joergen
2002
NOR
9
ARNESEN Harald Astrup
1995
NOR
10
GISSELMAN Truls
2001
SWE
11
ERSSON George
2001
SWE
12
GRAHN Anton
2004
SWE
Quarterfinal
13
MOSEBY Haavard
1999
NOR
14
OPSAL Mats
2001
NOR
15
HAABREKKE Magnus Oeyaas
1999
NOR
16
ASDOEL Haakon
1998
NOR
17
TEFRE Gjoeran
1994
NOR
18
AHONEN Olli
1999
FIN
19
HJELMESET Lars Agnar
2001
NOR
20
HOLMBOE Nikolai Elde
2002
NOR
21
SKAANES Haakon
1999
NOR
22
VIKE Oskar Opstad
2004
NOR
23
SANDVIK Edvard
2001
NOR
24
BJERTNAES Bjarte
2002
NOR
25
MYHRE Simen
1998
NOR
26
JENSSEN Jan Thomas
1996
NOR
27
HOLMBOE Aleksander Elde
2002
NOR
28
GRINDHAGEN Casper Kvam
2004
NOR
29
MATHISEN Erik
2002
NOR
30
AASBOE Jonas
1997
NOR
Qualification
31
VIKA Jonas
2001
NOR
32
VESTAD Karsten Andre
2001
NOR
33
MARTENS MEYER Herman
1997
NOR
34
DANIELSSON Elias
2004
SWE
35
NORDENG Johan Lien
2003
NOR
36
ALGOTSSON Oskar
2002
SWE
37
HOVDE Haavard
1999
NOR
38
BERSET Kristoffer
1999
NOR
39
KOTRO Vaino
2000
FIN
40
RUNE Carl
2002
SWE
41
PERSSON Adam
1998
SWE
42
LUNDE August
2003
NOR
43
HAUGAN Armann Saastad
2002
NOR
44
SKINSTAD Maarten Soleng
1997
NOR
45
ROOS Olov
1995
SWE
46
SKAANES Morten
2003
NOR
47
JOHNSRUD Fredrik
2000
NOR
48
MOLLESTAD Thomas Linnebo
2003
NOR
49
HAMMERSTAD Brage Buseth
2002
NOR
50
JONSSON Linus
2001
SWE
51
LOESETH Olve
2003
NOR
52
NICOLAISEN Erik
2000
NOR
53
RAMSE Sondre
1998
NOR
54
ROUSSET Gaspard
2001
FRA
55
AAS-JAKOBSEN Andreas
2000
NOR
56
HORVEN Preben
2002
NOR
57
ROTVOLD Carl
1998
SWE
58
BJOERTOMT Johan
1999
NOR
59
JOHANSSON Erik
2003
SWE
60
BRAENNMARK Viktor
1992
SWE
61
OESTERVOLD Sondre
2003
NOR
62
FALKANGER August Bertheussen
2002
NOR
63
VESTIN Rikard
2001
SWE
64
KARLSSON Axel
2003
SWE
65
LEROE Andreas
2003
NOR
66
SPIGSETH Ola
2002
NOR
67
PERSSON Jesper
2000
SWE
68
GRANSTROEM Eric
2000
SWE
69
BOTTERUD Hermann Skram
1999
NOR
70
MELHUS Niklas Landsem
2003
NOR
71
ROUSSET Charly
1996
FRA
72
SOLHEIM Jan Marcus Nielsen
2000
NOR
73
HOV Eskil
2000
NOR
74
DE CAMPO Seve
1998
AUS
75
EK Jens Marcus Dyrberg
2001
NOR
76
GUNDERSEN Birk Moeller
2001
NOR
77
LEANDER Sven
2000
SWE
78
JONSSON Arvid
1998
SWE
79
ENGDAHL Johannes
1999
SWE
80
TINGELOEF Elis
2001
SWE
81
BENEDIKTSSON Dagur
1998
ISL
82
KVALE Nils Henrik
2001
NOR
83
LUNDBERG William
2003
NOR
84
JUNES Jens
2003
SWE
85
NISTAD Ivar
2002
NOR
86
KROHN Kevin Bjerkeli
2000
NOR
87
SLETTEN Erlend Lindland
2000
NOR
88
DYRDAHL Joergen Bertram
2003
NOR
89
THORSTENSEN Magnus
2002
NOR
90
LINDERUD Even
2003
NOR
91
JOHANSEN Iver Wang
2000
NOR
92
SEDENIUSSEN Magnus Nikolai
2001
NOR
93
THORESEN Sture
2003
NOR
94
KARLSEN Jostein
2001
NOR
95
HALVORSEN Mats
2001
CAN
96
AAKERVIK Espen
2001
NOR
97
NYDAL Erlend Moian
1992
NOR
98
SKJOLD Oskar Lockert
2002
NOR
99
FLATAKER Amund Engesvold
2003
NOR
100
GLEDHILL Gabriel
2002
GBR
101
HOLM Benjamin Jarinn
2002
NOR
102
TERENT Benjamin
2001
SWE
103
BOSTAD Andreas Talseth
1999
NOR
104
BERGLUND Victor
2003
SWE
105
DRIVENES Philip
2000
NOR
106
LANGSLET Oscar Creutzer
2003
SWE
107
EVENSEN Christian Stjern
2001
NOR
108
HOLMSTROEM Brian
1997
NOR
109
ROGNES Bernt Emil Finseraas
2001
NOR
110
ENDRESTAD Sebastian
1998
CHI
111
PEDERSEN Sondre B.
2000
NOR
112
TANDBERG Jostein
1998
NOR
113
BAKKEN Halvor
2002
NOR
114
SKOGHEIM Emil
2003
NOR
115
GLITTENBERG HOLT Filip
2000
NOR
116
OVEREN Sindre Syvertsen
2003
NOR
117
SLIMON James
2002
GBR
118
LOEFALD Erik
2002
NOR
119
AYALA ZAVALETA Juan Carlos
1993
MEX
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
SKOGLUND Maans
SWE
Other 310.2.2.3
Verbal Reprimand
GRAHN Anton
SWE
Other 310.2.1
Verbal Reprimand
SKAR Sindre Bjoernestad
NOR
343.8 Violation of the classical technique rules
Written Reprimand