official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Final
1
USTIUGOV Sergey
1992
RUS
2
TERENTEV Alexander
1999
RUS
3
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
4
VALNES Erik
1996
NOR
5
HOVLAND Torgeir Sulen
1995
NOR
6
MOEN Vebjoern
1998
NOR
Semifinal
7
SEMIKOV Ilia
1993
RUS
8
BELOV Evgeniy
1990
RUS
9
ARDASHEV Sergey
1998
RUS
10
STENSHAGEN Mattis
1996
NOR
11
BIE Maximilian
1995
NOR
12
RETIVYKH Gleb
1991
RUS
Quarterfinal
13
KILP Marko
1993
EST
14
FILIMONOV Denis
1999
RUS
15
KLUGEN Alexander
1997
RUS
16
HAARALA Juuso
1996
FIN
17
YAKIMUSHKIN Ivan
1996
RUS
18
TIMASHOV Anton
1996
RUS
19
VORANAU Aliaksandr
1990
BLR
20
KENNEDY Russell
1991
CAN
21
MATTILA Wiljam
2000
FIN
22
FROST Edvin Kristoffer
1995
NOR
23
SHPUNTAU Yahor
1999
BLR
24
HIMMA Martin
1999
EST
25
DROLET Remi
2000
CAN
26
FIKSEN Hermann Nordstrand
2001
NOR
27
MANNILA Lauri
1998
FIN
28
BRUGGER Janosch
1997
GER
29
RITCHIE Graham
1998
CAN
30
ALEV Alvar Johannes
1993
EST
Qualification
31
MATTILA Juuso
2000
FIN
32
JOHANSSON Gustav
1994
SWE
33
MCKEEVER Xavier
2003
CAN
34
VUORINEN Lassi
1998
FIN
35
FUJINOKI Hikari
1993
JPN
36
VEERPALU Anders
2002
EST
37
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
38
KORGE Kaarel Kasper
1996
EST
39
KRISTIANSEN Robert Skog
2003
NOR
40
SOERENSEN Teodor Kruse
2000
NOR
41
GRALL-JOHNSON Pierre
1999
CAN
42
ROOS Henri
1998
EST
43
DREMLJUGA Karl Sebastian
2001
EST
44
NICOLAISEN Erik
2000
NOR
45
VIGANTS Raimo
1999
LAT
46
AARTHUN Sigurd
1999
NOR
47
SOERENSEN Arthur Kruse
2000
NOR
48
PEDERSEN Isak Stianson
1997
ISL
49
MATHISEN Erik
2002
NOR
50
BENEDIKTSSON Dagur
1998
ISL
51
SUZUKI Takahiro
1993
JPN
52
NORDENG Johan Lien
2003
NOR
53
KAZARINOV Egor
1997
BLR
54
HANSSEN Jakob
2002
NOR
55
SMEDS Jacob
2003
FIN
56
PAARSON Kaspar
2002
EST
57
TEEARU Simo
2001
EST
58
ROHI Rico
2003
EST
59
HAGGMAN Aaron
2003
FIN
60
RIIPI Matias
2003
FIN
61
OTT Aron
2002
EST
62
MUKKALA Jonni
2000
FIN
63
MAJBAECK Victor
2002
SWE
64
KAASIK Tauri
2001
EST
65
JAAMA Olle Ilmar
2004
EST
66
NOVSTAD Sigve Bornoe
1999
NOR
67
PETERSON Hendrik
2002
EST
68
HALLIK Frode
2003
EST
69
THORS Ivar
2002
FIN
70
KRAMPE Bruno
2003
LAT
71
EITERJORD Nikolai Solem
2000
NOR
72
UDAM Maanus
2006
EST
73
GASCHE Christoph
1986
SUI
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
KLUGEN Alexander
RUS
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand