official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
DEL RIO Gina
2004
AND
2
SMITH Samantha
2005
USA
3
ANDREASSEN Milla Grosberghaugen
2005
NOR
4
HAUGEN Helene Ekrheim
2004
NOR
5
DE MARTIN PINTER Iris
2004
ITA
6
LAVEN Erica
2004
SWE
Semifinal
7
GISMONDI Maria
2004
ITA
8
CRUSELL Evelina
2004
SWE
9
MOLAND Mina Sofie Kjaeraas
2004
NOR
10
VEIT Katja
2004
GER
11
CONVARD Heidi
2004
FRA
12
MILERSKA Anna
2005
CZE
Quarterfinal
13
TIRLOY Margot
2005
FRA
14
BRAAMER Nora
2004
SWE
15
AUDET Tory
2005
CAN
16
CENA Virginia
2004
ITA
17
PERRY Leonie
2004
FRA
18
LUXMOORE Alexandra
2004
CAN
19
STEIGER Nadia
2004
SUI
20
JANEZIC Tia
2004
SLO
21
THURSTON Ava
2004
USA
22
SAND Anniken
2004
NOR
23
HADZIC Tena
2004
CRO
24
HAAPALEHTO Ella Noora
2005
FIN
25
WALTON Evelyn
2004
USA
26
TUMOVA Lucie
2005
CZE
27
HUTTER Anina
2005
SUI
28
BOGNER Maike
2005
AUT
29
KYTAJA Nora
2004
FIN
30
SCIRICA Sofia
2004
USA
Qualification
31
FOLIE Marit
2005
ITA
32
BUCHER Heidi
2006
AUT
33
BECK Leandra
2004
SUI
34
RANDAKOVA Hanka
2005
CZE
35
BOEHME Charlotte
2004
GER
36
FERCHER Nadine
2004
AUT
37
DVORSKA Karolina
2004
CZE
38
HEGAN Clara
2005
CAN
39
HENRIKSSON Emmi
2005
FIN
40
LJUBIC Nika
2004
SLO
41
FUJAK Zuzanna
2004
POL
42
WILLIAMS Tabitha
2004
GBR
43
KAPARKALEJA Linda
2006
LAT
44
KOLODZIEJ Aleksandra
2004
POL
45
GERACHSHENKO Mariya
2004
KAZ
46
NAESLUND Elin
2004
SWE
47
DIAZ GONZALEZ Nahiara
2004
ARG
48
NIKON Anastasiia
2004
UKR
49
SULEIMENOVA Sabina
2005
KAZ
50
SAVICKAITE Egle
2004
LTU
51
HOOKER Maddie
2005
AUS
52
KEMPPI Silva
2005
FIN
53
MACKIE Alison
2005
CAN
54
TOLMACHYOVA Yelizaveta
2004
KAZ
55
TOMA Maria
2005
ROU
56
GARAC Leona
2005
CRO
57
PAVLENKO Mariia
2006
UKR
58
RIBERA Eduarda
2004
BRA
59
MEDJA Lucija
2004
SLO
60
FERNANDEZ RIGHI Maira Sofia
2006
ARG
61
MURACH Yevheniia
2007
UKR
62
AKYOL Rabia
2005
TUR
63
DAINYTE Ieva
2005
LTU
64
BUCYTE Emilija
2005
LTU
65
SHKATULA Sofiia
2007
UKR
66
KHVOCHSHENOK Anastassiya
2005
KAZ
67
BERE Larissza Vanda
2006
HUN
68
JAKUBIEC Maria
2004
POL
69
BARICEVAC Nives
2008
CRO
70
SOKOLOVA Natalia
2004
SVK
71
HRISTEVA Elena
2007
BUL
72
SOYASLAN Zulfiye
2004
TUR
73
GASPARAC Chiara
2008
CRO
74
BERE Johanna Zoja
2007
HUN
75
PIATKOVA Emma
2004
SVK
76
BENYOVSZKY Lili
2008
HUN
77
BUCYTE Gabija
2005
LTU
78
TRAJKOVSKA Mateja
2007
MKD
79
GAAL Dora
2007
HUN
80
FLORES Martina
2005
CHI
81
JOSIMOVSKA Sara
2007
MKD
Did not finish
Disqualified
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
LAVEN Erica
SWE
325.4.2.10 False Start in Sprint
Written Reprimand
CONVARD Heidi
FRA
343.9 Obstruction
Written Reprimand