official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
HEGGEN Lars
2005
NOR
2
GRAHN Anton
2004
SWE
3
LINDBERG Jonatan
2005
SWE
4
NAEFF Isai
2005
SUI
5
GALLI Teo
2004
ITA
6
HAUSER Silvan
2004
SUI
Semifinal
7
TUZ Jiri
2004
CZE
8
SKARI Filip
2005
NOR
9
BERGSTROEM Erik
2005
SWE
10
ARTUSI Aksel
2004
ITA
11
COLELL PANTEBRE Marc
2005
ESP
12
BAUER Matyas
2004
CZE
Quarterfinal
13
GHIO Davide
2004
ITA
14
ALDER Roman
2004
SUI
15
PESTA David
2004
CZE
16
DANIELSSON Elias
2004
SWE
17
ZAVYALOV Artyom
2004
KAZ
18
SCHMID Niklas
2004
GER
19
LANSILUOTO Juho
2005
FIN
20
MATLI Gabriele
2005
ITA
21
CORMIER Alexandre
2004
CAN
22
VIKE Oskar Opstad
2004
NOR
23
HELLMICH Jonas
2005
CZE
24
SVAUKSTS Silvestrs
2004
LAT
25
TARTE Raleigh
2006
CAN
26
GRINDHAGEN Casper Kvam
2004
NOR
27
BERGQVIST Jalmari
2004
FIN
28
KIVIL Ralf
2005
EST
29
LAISSUS Milhan
2004
FRA
30
SPRING Jayden
2005
AUS
Qualification
31
ROLLINGER Toni
2004
GER
32
JAYNE Zachary
2004
USA
33
SAAREPUU Toni Andree
2006
EST
34
REDMAN Finn
2006
CAN
35
KINNUNEN Juuso
2004
FIN
36
HYMER Frode
2005
ISL
37
TOBIASSEN Magnus
2004
DEN
38
YAMAGUCHI Renta
2005
JPN
39
JONES Trey
2004
USA
40
LINDSBERGER Fabian
2005
AUT
41
KEHRER Kilian
2004
AUT
42
BRYJA Pawel
2005
POL
43
PETROVIC Bor
2005
SLO
44
LISOHOR Oleksandr
2004
UKR
45
DEUFFIC Charly
2004
FRA
46
YILMAZ Abdullah
2004
TUR
47
JIN Kotaro
2005
JPN
48
WILMOT Lucas
2006
USA
49
MATIKANOV Mario
2004
BUL
50
PITKANEN Akseli
2005
FIN
51
MOOSMAYER Philipp
2004
GER
51
BAZARBEKOV Sultan
2004
KAZ
53
KALIBEKOV Dastan
2004
KAZ
54
WAGNER Tom Emilio
2004
GER
55
STEIGER Niclas
2004
SUI
55
CENEK Tomas
2007
SVK
57
ROENNAU Eske
2004
DEN
58
TOMASZEK Hubert
2005
POL
59
PIIRMANN Lars
2005
EST
60
WASOWICZ Tomasz
2004
POL
61
KARNICAR Lovrenc
2006
SLO
62
WALCHER Janne
2005
AUT
63
MURATBEKOV Amirgali
2005
KAZ
64
SIEVER Garrett
2004
CAN
65
NIKULIN Bohdan
2007
UKR
66
GRAZYS Matas
2006
LTU
67
SELINE Matt
2004
USA
68
MARINKO Jaka
2006
SLO
69
KALNINS Davis
2007
LAT
70
COSTEA Ionut Alexandru
2005
ROU
71
LAVRIC PREGELJ Philip Yazbeck
2006
SLO
72
SAUMA Mateo Lorenzo
2004
ARG
73
SKOLNIEKS Jekabs
2006
LAT
74
KOPER Emil
2004
POL
75
MAES Samuel
2005
BEL
76
SAMUELSSON Gretar Smari
2006
ISL
77
VALBJORNSSON Aevar Freyr
2004
ISL
78
MAES Gabriel
2007
BEL
79
PILAT Stanislav
2005
UKR
80
BORSIK Martin
2007
SVK
81
ESTEVEZ Justo Pastor
2006
ARG
82
TOSIC Andrija
2008
SRB
83
STIMAC Matija
2008
CRO
84
SOYAK Muhammed Sait
2004
TUR
85
CHOLAKOV Dani
2006
BUL
86
DABE Axel Gutterod
2006
BEL
87
PURAS Aironas
2005
LTU
88
MUHOTINOV Denys
2005
UKR
89
TOREVSKI David
2006
MKD
90
BORRELL Aniol
2004
ESP
91
STEFANCIC Boris
2008
CRO
92
DUNCAN Logan
2005
GBR
93
TORRES Nahuel Exequiel
2004
ARG
94
TODOROV Iliyan
2007
BUL
95
JONIKAS Daujotas
2006
LTU
96
SZOLLOS Daniel
2005
HUN
97
SILVA Thiago
2004
BRA
98
KRISTENSEN Emil
2004
DEN
99
HOLLO Martin
2007
HUN
100
BARCYS Mykolas
2007
LTU
101
OLIVEIRA Claudio Gustavo
2004
BRA
102
NAGLIC Borna
2008
CRO
103
KRISTINSSON Astmar Helgi
2005
ISL
104
PENG Joseph James
2007
TPE
105
KUNOS Laszlo
2007
HUN
106
LEE Chieh-Han
2007
TPE
107
FAN Ruei-Hong
2004
TPE
108
LIU Hao-En
2007
TPE
109
Chakarovski Viktor
2008
MKD
110
BOIRAL Adrien
2008
MKD
Did not finish
Did not start
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
PESTA David
CZE
343.9 Obstruction
Verbal Reprimand
GRAHN Anton
SWE
325.4.2.10 False Start in Sprint
Written Reprimand