official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
Final
1
POZZI Federico
2006
ITA
2
MOCH Jakob Elias
2006
GER
3
GREENBERG Tabor
2006
USA
4
NEUKIRCHNER Milan
2006
GER
5
GERTSCH Nolan
2006
SUI
6
RAVALD Maans
2006
SWE
Semifinal
7
EISCHER Elias
2007
AUT
8
WANGER Maximilian Alexander
2006
SUI
9
LESPINE Quentin
2006
FRA
10
PINZANI Marco
2006
ITA
11
MARTEL Cedric
2006
CAN
12
COTTAZ Gaspard
2007
FRA
Quarterfinal
13
BOERJESSON Tage
2007
SWE
14
TOSSAVAINEN Kalle
2007
FIN
15
MUELLER Jonas
2006
GER
16
PASSILA Leevi
2006
FIN
17
BIANCHI Niccolo Giovanni
2006
ITA
18
ADAMOV Michal
2006
SVK
19
SIMBARTL Eduard
2006
CZE
20
KARNICAR Lovrenc
2006
SLO
21
CALANDRY Johan
2006
FRA
22
BORANBAYEV Berik
2006
KAZ
23
NIKULIN Bohdan
2007
UKR
24
ZWATRZKO Jan
2006
POL
25
WYATT Landon
2006
USA
26
BARBIER Benjamin
2006
USA
27
ANARBE SIGUENZA Peio
2006
ESP
28
REZAC Ales
2007
CZE
29
LEPESKINS Ritvars
2006
LAT
Qualification
30
SKOLNIEKS Jekabs
2006
LAT
31
FUJIMOTO Kosuke
2006
JPN
32
VUORELA Topias
2007
FIN
33
ZOLKIEWSKI Antoni
2007
POL
34
ARIUNJARGAL Khuslen
2006
MGL
35
WALCHER Niklas
2007
AUT
36
TOTANOV Aubakir
2006
KAZ
37
TESELSKYI Nazarii
2006
UKR
38
JONIKAS Daujotas
2006
LTU
39
CARPOV Mihail
2007
MDA
40
TURBAT Usukh-Ireedui
2006
MGL
41
KUZMIN Elisey
2007
SVK
42
JOHNSON Samuel
2006
AUS
43
SPORN Tine
2007
SLO
44
DUNCAN Thomas
2008
GBR
45
STACHON Karol
2006
POL
46
KIM Gaon
2006
KOR
47
SAAREPUU Toni Andree
2006
EST
48
BRUNHART Janik
2006
LIE
49
GRAZYS Matas
2006
LTU
50
STANOJEVIC Boris
2006
BIH
51
KIM Woosuk
2007
KOR
52
CHOLAKOV Dani
2006
BUL
53
STIMAC Matija
2008
CRO
54
ESTEVEZ Justo Pastor
2006
ARG
55
MERRICK HARVEY Clancy
2006
AUS
56
VARIKOV Daniel
2007
EST
57
BODVARSSON Hjalti
2007
ISL
58
SONG Chanmin
2006
KOR
59
SAPARBEKOV Artur
2006
KGZ
60
TOSIC Andrija
2008
SRB
61
GHERGHEL Stefan Paul
2007
ROU
62
STEFANCIC Boris
2008
CRO
63
SAISUK Naravich
2006
THA
64
MELINAN Patricio
2006
CHI
65
TOREVSKI David
2006
MKD
66
RIOS Cristobal
2006
CHI
67
HOLLO Martin
2007
HUN
68
BALBANIDA Avery Uriel
2007
PHI
69
SANTOS Gabriel Cesar
2006
BRA
70
ATHANASIOU Evangelos
2007
GRE
71
GEORGAKIS Ioannis
2008
GRE
72
BUNRIT Thanatip
2007
THA
73
LEE Chieh-Han
2007
TPE
74
DA SILVA Ian Francisco
2006
BRA
75
ABOLHASSANZADEH AMGHANI Amir Mohammad
2007
IRI
76
MARGARYAN Armen
2007
ARM
77
LIU Hao-En
2007
TPE
78
JARAMILLO Samuel
2006
COL
79
TAWK Marcelino
2006
LBN
Disqualified
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
WILSON Eamon
CAN
Other 222.8 Wrong equipment - fluor
Disqualification