Gaellivare (SWE)

World Cup
Men's Rel 4x10 km M
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Name
Year
Nation
Tot. Time
1
NORWAY I
NOR
1:30:58.8
JOHNSRUD SUNDBY Martin
1984
ROENNING Eldar
1982
HOFSTAD Tore Ruud
1979
NORTHUG Petter
1986
2
SWEDEN I
SWE
+0.2
RICKARDSSON Daniel
1982
OLSSON Johan
1980
ANDREASSON Rickard
1979
HELLNER Marcus
1985
3
GERMANY
GER
+1.0
FILBRICH Jens
1979
ANGERER Tobias
1977
REICHELT Tom
1982
TEICHMANN Axel
1979
4
CZECH REPUBLIC I
CZE
+1.2
JAKS Martin
1986
BAUER Lukas
1977
SPERL Milan
1980
KOZISEK Dusan
1983
5
RUSSIA I
RUS
+1.4
PARFENOV Andrey
1987
ROTCHEV Vassili
1980
LEGKOV Alexander
1983
DEMENTIEV Eugeni
1983
6
ITALY I
ITA
+8.0
CLARA Roland
1982
PILLER COTTRER Pietro
1974
DI CENTA Giorgio
1972
ZORZI Cristian
1972
7
FINLAND
FIN
+8.8
NOUSIAINEN Ville
1983
JAUHOJAERVI Sami
1981
HEIKKINEN Matti
1983
KATTILAKOSKI Teemu
1977
8
FRANCE
FRA
+23.7
GAILLARD Jean Marc
1980
VITTOZ Vincent
1975
MANIFICAT Maurice
1986
JONNIER Emmanuel
1975
9
KAZAKHSTAN I
KAZ
+1:47.2
CHEREPANOV Sergey
1986
POLTARANIN Alexey
1987
OSSIPOV Aleksandr
1987
CHEBOTKO Nikolay
1982
10
SWITZERLAND
SUI
+1:53.5
PERL Curdin
1984
LIVERS Toni
1983
FISCHER Remo
1981
COLOGNA Dario
1986
11
NORWAY II
NOR
+1:53.8
JESPERSEN Chris
1983
AASEN Geir Ludvig
1974
EILIFSEN Morten
1984
GJERDALEN Tord Asle
1983
12
ITALY II
ITA
+2:17.4
CHECCHI Valerio
1980
SANTUS Fabio
1976
MORIGGL Thomas
1981
KOSTNER Florian
1979
13
ESTONIA
EST
+2:30.4
VEERPALU Andrus
1971
MAE Jaak
1972
REHEMAA Aivar
1982
NARUSK Priit
1977
14
RUSSIA II
RUS
+3:17.7
VYLEGZHANIN Maxim
1982
NOVIKOV Serguei
1980
CHERNOUSOV Ilia
1986
LIASHENKO Dmitrij
1977
15
CZECH REPUBLIC II
CZE
+3:41.5
MAGAL Jiri
1977
KUPILIK Vaclav
1985
KOUKAL Martin
1978
RAZYM Ales
1986
16
BELARUS
BLR
+4:01.9
DOLIDOVICH Sergei
1973
LASUTKIN Alexander
1983
KARNEYENKA Leanid
1987
PARCHEUSKI Mikalai
1982
17
SWEDEN III
SWE
+4:14.8
LOEFSTROEM Hakan
1984
MODIN Jesper
1988
HAMMARBERG Gunnar
1985
OJALA Mikael
1985
18
JAPAN
JPN
+4:42.4
ONDA Yuichi
1980
KOMAMURA Shunsuke
1979
NARUSE Nobu
1984
HONDA Shohei
1982
19
POLAND
POL
+5:14.5
KRECZMER Maciej
1981
KREZELOK Janusz
1974
SIKORA Tomasz
1989
MICHALEK Mariusz
1987
20
SLOVAKIA
SLO
+6:02.3
BATORY Ivan
1975
BAJCICAK Martin
1976
MALAK Michal
1980
MLYNAR Peter
1988
21
KAZAKHSTAN II
KAZ
+6:29.3
VELICHKO Yevgeniy
1987
DROBYAZKO Ivan
1986
GRIDIN Andrey
xxxx
TRIFONOV Ivan
1989
22
SWEDEN IV
SWE
+7:03.5
SOEDERHIELM Tiio
1984
NORUM Robin
1988
NORBERG Mikael
1988
AAHL Jim
1989
Did not finish