Lillehammer (NOR)

Stage World Cup
Men's SP C Final
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
1
HALFVARSSON Calle
1989
SWE
2
IVERSEN Emil
1991
NOR
3
PETERSON Teodor
1988
SWE
4
NISKANEN Iivo
1992
FIN
5
JOENSSON Emil
1985
SWE
6
GOLBERG Paal
1990
NOR
7
USTIUGOV Sergey
1992
RUS
8
BRANDSDAL Eirik
1986
NOR
9
NORTHUG Petter Jr.
1986
NOR
10
HARVEY Alex
1988
CAN
11
KLAEBO Johannes Hoesflot
1996
NOR
12
SVENSSON Oskar
1995
SWE
13
VALJAS Len
1988
CAN
14
GROS Baptiste
1990
FRA
15
VYLEGZHANIN Maxim
1982
RUS
16
BESSMERTNYKH Alexander
1986
RUS
17
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
18
JOUVE Richard
1994
FRA
19
MIYAZAWA Hiroyuki
1991
JPN
20
HELLNER Marcus
1985
SWE
21
SUNDBY Martin Johnsrud
1984
NOR
22
EISENLAUER Sebastian
1990
GER
23
NYENGET Martin Loewstroem
1992
NOR
24
BJORNSEN Erik
1991
USA
25
KILP Marko
1993
EST
26
LARKOV Andrey
1989
RUS
27
RASTELLI Maicol
1991
ITA
28
HYVARINEN Perttu
1991
FIN
29
KROGH Finn Haagen
1990
NOR
30
FOSSLI Sondre Turvoll
1993
NOR
31
MALYSHEV Alexandr
1989
KAZ
32
JAUHOJAERVI Sami
1981
FIN
33
RUNDGREEN Mathias
1991
NOR
34
RANKEL Raido
1990
EST
35
STENSHAGEN Mattis
1996
NOR
36
HEIKKINEN Matti
1983
FIN
37
DYRHAUG Niklas
1987
NOR
38
KRUEGER Simen Hegstad
1993
NOR
39
ROETHE Sjur
1988
NOR
40
MANIFICAT Maurice
1986
FRA
41
WICK Thomas
1991
GER
42
KERSHAW Devon
1982
CAN
43
COLOGNA Dario
1986
SUI
44
DE FABIANI Francesco
1993
ITA
45
NOECKLER Dietmar
1988
ITA
46
VOLZHENTSEV Stanislav
1985
RUS
47
NEWELL Andrew
1983
USA
48
HAMILTON Simeon
1987
USA
49
BACKSCHEIDER Adrien
1992
FRA
50
BING Thomas
1990
GER
51
JOHNSGAARD Knute
1992
CAN
52
THOMPSON Bob
1991
CAN
53
BORTSOV Konstantin
1995
KAZ
54
STAREGA Maciej
1990
POL
55
TRITSCHER Bernhard
1988
AUT
55
DEMENTIEV Eugeniy
1983
RUS
57
MUSGRAVE Andrew
1990
GBR
58
SIMENC Miha
1995
SLO
59
RAZYM Ales
1986
CZE
60
MALYSHEV Sergey
1994
KAZ
61
KIM Magnus
1998
KOR
62
YOSHIDA Keishin
1987
JPN
63
NOVAK Michal
1996
CZE
64
MLYNAR Peter
1988
SVK
64
LEHTONEN Lari
1987
FIN
66
LAMPIC Janez
1996
SLO
67
BAUMANN Jonas
1990
SUI
68
GAILLARD Jean Marc
1980
FRA
69
LENTING Akira
1990
JPN
70
JOHANSSON Martin
1984
SWE
71
KILLICK Graeme
1989
CAN
72
HOLUND Hans Christer
1989
NOR
73
SALVADORI Giandomenico
1992
ITA
74
PERL Curdin
1984
SUI
75
WESTGAARD Thomas Hjalmar
1995
IRL
76
PACKER Eric
1990
USA
77
KLIMIN Olzhas
1996
KAZ
78
TAMMJARV Karel
1989
EST
79
GRAEF Jakub
1991
CZE
80
PEPENE Paul Constantin
1988
ROU
81
TURYSHEV Sergey
1985
RUS
82
BURY Dominik
1996
POL
83
TSINZOV Veselin
1986
BUL
84
ANTOLEC Jan
1990
POL
85
KNOP Petr
1994
CZE
86
NOTZ Florian
1992
GER
87
MIKAYELYAN Sergey
1992
ARM
88
SULEK Miroslav
1993
SVK
89
HOFFMAN Noah
1989
USA
90
SHIELDS Andy
1991
CAN
91
LIVERS Toni
1983
SUI
92
MOELLER Martin
1980
DEN
93
AKHMADIYEV Yerdos
1985
KAZ
94
KLISZ Pawel
1992
POL
95
DUVILLARD Robin
1983
FRA
96
UDA Takatsugu
1991
JPN
97
HOGIU Petrica
1991
ROU
98
CHUCHUGANOV Yordan
1996
BUL
Sanctions
Athlete
Nation
Sanction
FOSSLI Sondre Turvoll
NOR
Competition suspension, Written reprimand, ICR 343.8 violation classical technique
HALFVARSSON Calle
SWE
Written reprimand, ICR 343.9 obstruction
KROGH Finn Haagen
NOR
Competition suspension, Written reprimand, ICR 343.8 violation classical technique