Gällivare (SWE)

World Cup
Men's Rel 4x10 km M
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Name
Year
Nation
Tot. Time
1
SWEDEN I
SWE
LARSSON Mats
1980
OLSSON Johan
1980
RICKARDSSON Daniel
1982
HELLNER Marcus
1985
2
RUSSIA I
RUS
+0.8
BELOV Evgeniy
1990
VYLEGZHANIN Maxim
1982
SEDOV Petr
1990
LEGKOV Alexander
1983
3
NORWAY I
NOR
+47.9
ROENNING Eldar
1982
JOHNSRUD SUNDBY Martin
1984
JESPERSEN Chris Andre
1983
ROETHE Sjur
1988
4
SWITZERLAND
SUI
+1:04.1
LIVERS Toni
1983
COLOGNA Dario
1986
FISCHER Remo
1981
PERL Curdin
1984
5
RUSSIA II
RUS
+1:35.6
ZHMURKO Artem
1985
GLAVATSKIKH Konstantin
1985
TURYCHEV Sergey
1985
CHERNOUSOV Ilia
1986
6
GERMANY
GER
+1:35.7
FILBRICH Jens
1979
ANGERER Tobias
1977
TEICHMANN Axel
1979
TSCHARNKE Tim
1989
7
SWEDEN III
SWE
+1:45.7
JOENSSON Emil
1985
ERIKSSON Jens
1987
KARLSSON Fredrik
1985
HALFVARSSON Calle
1989
8
SWEDEN II
SWE
+1:49.0
FREDRIKSSON Mathias
1973
SOEDERGREN Anders
1977
BRINK Joergen
1974
ANDREASSON Rickard
1979
9
KAZAKHSTAN I
KAZ
+1:55.3
CHEREPANOV Sergey
1986
POLTARANIN Alexey
1987
CHEBOTKO Nikolay
1982
KOSCHEVOY Yevgeniy
1984
10
ITALY II
ITA
+1:55.3
CHECCHI Valerio
1980
DI CENTA Giorgio
1972
MORIGGL Thomas
1981
SCOLA Fulvio
1982
11
FINLAND I
FIN
+1:56.3
JAUHOJAERVI Sami
1981
LEHTONEN Lari
1987
KATTILAKOSKI Teemu
1977
LALLUKKA Juha
1979
12
CZECH REPUBLIC
CZE
+2:14.6
MAGAL Jiri
1977
JAKS Martin
1986
KOUKAL Martin
1978
KOZISEK Dusan
1983
13
NORWAY II
NOR
+2:14.7
GJERDALEN Tord Asle
1983
RENNEMO Kristian Tettli
1984
BJOERNDALEN Ole Einar
1974
AASEN Geir Ludvig
1974
14
ESTONIA
EST
+3:03.7
KAERP Algo
1985
MAE Jaak
1972
REHEMAA Aivar
1982
TAMMJARV Karel
1989
15
ITALY I
ITA
+3:04.4
PASINI Fabio
1980
PILLER COTTRER Pietro
1974
CLARA Roland
1982
HOFER David
1983
16
FINLAND II
FIN
+3:19.6
COLLIANDER Niklas
1985
STRANDVALL Matias
1985
HEIKKINEN Matti
1983
SIMILAE Tero
1980
17
UNITED STATES OF AMERICA
USA
+3:39.6
NEWELL Andrew
1983
FREEMAN Kris
1980
HOFFMAN Noah
1989
COOK Chris
1980
18
CANADA
CAN
+3:43.5
GREY George
1979
KERSHAW Devon
1982
BABIKOV Ivan
1980
HARVEY Alex
1988
19
JAPAN I
JPN
+5:04.9
NARUSE Nobu
1984
YOSHIDA Keishin
1987
LENTING Akira
1990
ONDA Yuichi
1980
20
SWEDEN IV
SWE
+5:38.2
MODIN Jesper
1988
JONSSON Fredrik
1990
OTTOSSON Markus
1986
LINDBLAD Anton
1990
21
JAPAN II
JPN
+6:32.2
SHIMIZU Kouhei
1989
HONDA Shohei
1982
KIMURA Masaya
1986
KASHIWABARA Nobuhito
1988
22
KAZAKHSTAN II
KAZ
+7:50.4
MATVIYENKO Gennadiy
1988
AKHMADIYEV Yerdos
1985
VOLODKO Denis
1985
VELICHKO Yevgeniy
1987
23
POLAND
POL
+9:47.8
KRECZMER Maciej
1981
GAZUREK Sebastian
1990
MICHALEK Mariusz
1987
STAREGA Maciej
1990
Did not finish