Asiago (ITA)

World Cup
Men's SP C Final
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
1
KRIUKOV Nikita
1985
RUS
2
POLTORANIN Alexey
1987
KAZ
3
COLOGNA Gianluca
1990
SUI
4
ROENNING Eldar
1982
NOR
5
JOENSSON Emil
1985
SWE
6
PANZHINSKIY Alexander
1989
RUS
7
HATTESTAD Ola Vigen
1982
NOR
8
GAFAROV Anton
1987
RUS
9
STAREGA Maciej
1990
POL
10
NORTHUG Tomas
1990
NOR
11
WENZL Josef
1984
GER
12
PETERSON Teodor
1988
SWE
13
BRANDSDAL Eirik
1986
NOR
14
PETTERSEN Oeystein
1983
NOR
15
RAZYM Ales
1986
CZE
16
PETUKHOV Alexey
1983
RUS
17
GRUBER Mauro
1986
SUI
18
SKAR Sindre Bjoernestad
1992
NOR
19
NOECKLER Dietmar
1988
ITA
20
JYLHAE Martti
1987
FIN
21
HEDIGER Jovian
1990
SUI
22
SCHNIDER Ueli
1990
SUI
23
HAMILTON Simeon
1987
USA
24
BRYNTESSON Robin
1985
SWE
25
FRASNELLI Loris
1979
ITA
26
NEWELL Andrew
1983
USA
27
FOSSLI Sondre Turvoll
1993
NOR
28
ONDA Yuichi
1980
JPN
29
PELLEGRINO Federico
1990
ITA
30
DAHL John Kristian
1981
NOR
31
WOLZ Alexander
1991
GER
32
DEVJATIAROV Mikhail Jun.
1985
RUS
33
KERSHAW Devon
1982
CAN
34
CHEBOTKO Nikolay
1982
KAZ
35
LECCARDI Valerio
1984
SUI
36
RASTELLI Maicol
1991
ITA
37
RETIVYKH Gleb
1991
RUS
38
RANKEL Raido
1990
EST
39
MORILOV Nikolay
1986
RUS
40
GROS Baptiste
1990
FRA
40
TEICHMANN Axel
1979
GER
42
MIYAZAWA Hiroyuki
1991
JPN
43
SELLIS Siim
1987
EST
44
EISENLAUER Sebastian
1990
GER
45
LUUSUA Ari
1988
FIN
46
DARRAGON Roddy
1983
FRA
47
PASINI Fabio
1980
ITA
48
JAUHOJAERVI Sami
1981
FIN
49
EINASTE Kein
1985
EST
50
KARLSSON Anton
1990
SWE
51
AUNE Paal Troean
1992
NOR
52
KETELAE Toni
1988
FIN
53
HOESLI Corsin
1992
SUI
54
JAKS Martin
1986
CZE
55
TRSAN Rok
1992
SLO
56
USTIUGOV Sergey
1992
RUS
57
NIZZI Enrico
1990
ITA
58
KUMMEL Peeter
1982
EST
59
LINDBLAD Anton
1990
SWE
60
TSCHARNKE Tim
1989
GER
61
MOTOR Konrad
1993
POL
62
NORDSTROEM Gustav
1989
SWE
63
KRECZMER Maciej
1981
POL
64
RIGONI Sergio
1986
ITA
65
BRIGADOI Mauro
1992
ITA
66
XU Wenlong
1987
CHN
67
KOOS Torin
1980
USA
68
SCOLA Fulvio
1982
ITA
69
MALYSHEV Alexandr
1989
KAZ
70
VALJAS Len
1988
CAN
71
KLAVZAR Bostjan
1990
SLO
72
MIKKONEN Juho
1990
FIN
73
RAGOZIN Roman
1993
KAZ
74
KOZISEK Dusan
1983
CZE
75
SUN Qinghai
1988
CHN
76
VIERIN Francois
1990
ITA
77
COCKNEY Jesse
1989
CAN
78
SINNOTT Michael
1985
USA
79
URBANI Simone
1992
ITA
80
STROLIA Vytautas
1992
LTU
81
ZHOU Hu
1989
CHN
Did not finish
Disqualified
Sanctions
Athlete
Nation
Sanction
COLOGNA Gianluca
SUI
Written reprimand, ICR 343.6 did not follow marked course
DAHL John Kristian
NOR
Competition suspension, ICR 343.6 did not follow marked course
ROENNING Eldar
NOR
Written reprimand, ICR 343.8 violation classical technique