official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
TEICHMANN Axel
1979
GER
1:11:35.8
0.00
2
ANGERER Tobias
1977
GER
+0.5
0.16
3
PILLER COTTRER Pietro
1974
ITA
+0.9
0.29
4
FILBRICH Jens
1979
GER
+3.2
1.04
5
NORTHUG Petter jr.
1986
NOR
+8.2
2.67
6
LEGKOV Alexander
1983
RUS
+9.5
3.10
7
BAUER Lukas
1977
CZE
+15.5
5.05
8
SOEDERGREN Anders
1977
SWE
+15.8
5.15
9
LIVERS Toni
1983
SUI
+15.9
5.18
10
VITTOZ Vincent
1975
FRA
+16.6
5.41
11
DI CENTA Giorgio
1972
ITA
+17.3
5.64
12
ROENNING Eldar
1982
NOR
+18.3
5.96
13
SOMMERFELDT Rene
1974
GER
+18.7
6.09
14
FREDRIKSSON Mathias
1973
SWE
+19.8
6.45
15
MAGAL Jiri
1977
CZE
+23.5
7.66
16
JAUHOJAERVI Sami
1981
FIN
+26.0
8.47
17
ESTIL Frode
1972
NOR
+28.5
9.29
18
BAJCICAK Martin
1976
SVK
+52.3
17.04
19
FREEMAN Kris
1980
USA
+1:08.0
22.16
20
OLSSON Johan
1980
SWE
+1:27.8
28.61
21
CLARA Roland
1982
ITA
+1:30.7
29.56
22
CHEREPANOV Sergey
1986
KAZ
+2:01.0
39.43
23
GOLOVKO Andrey
1980
KAZ
+2:11.2
42.76
24
NOUSIAINEN Ville
1983
FIN
+2:12.4
43.15
25
GREY George
1979
CAN
+2:17.9
44.94
26
CHECCHI Valerio
1980
ITA
+2:21.6
46.15
27
BUNDI Gion Andrea
1976
SUI
+2:21.7
46.18
28
SIMILAE Tero
1980
FIN
+2:23.3
46.70
29
KOKK Kaspar
1982
EST
+2:25.7
47.48
30
PERL Curdin
1984
SUI
+2:52.9
56.35
31
CHERNOUSOV Ilia
1986
RUS
+3:17.9
64.50
32
POLTARANIN Alexey
1987
KAZ
+3:17.9
64.50
33
LARSSON Mats
1980
SWE
+3:28.4
67.92
34
ODNODVORTSEV Maxim
1980
KAZ
+3:37.0
70.72
35
GAILLARD Jean Marc
1980
FRA
+3:37.5
70.88
36
YAMAGISHI Osamu
1979
JPN
+3:42.9
72.64
37
ROYCROFT Dan
1978
CAN
+4:17.0
83.76
38
GUMENYAK Mikhail
1980
UKR
+4:31.6
88.51
39
MCKEEVER Brian
1979
CAN
+4:32.9
88.94
40
PUTSKO Olexandr
1981
UKR
+4:47.5
93.70
41
KOMAMURA Shunsuke
1979
JPN
+4:53.8
95.75
42
REHEMAA Aivar
1982
EST
+4:57.6
96.99
43
KOZU Masaaki
1974
JPN
+5:02.5
98.58
44
ROUSSELET Alexandre
1977
FRA
+5:10.5
101.19
45
RUIZ Diego
1977
ESP
+5:23.9
105.56
46
EBISAWA Katsuhito
1972
JPN
+5:30.3
107.64
47
SOUTHAM James
1978
USA
+5:37.7
110.06
48
WAN Xia
1981
CHN
+6:03.1
118.33
49
FLORA Lars
1978
USA
+6:11.1
120.94
50
JOHNSON Andrew
1978
USA
+6:12.1
121.27
51
NIGHBOR David
1984
CAN
+6:55.5
135.41
52
ANTAL Zsolt
1972
ROU
+7:26.4
145.48
53
SIM Ben
1985
AUS
+8:02.3
157.18
54
OGLAGO Sebahattin
1984
TUR
+8:04.6
157.93
55
TZINZOV Veselin
1986
BUL
+8:31.6
166.73
56
GELIANG Li
1981
CHN
+8:43.1
170.48
57
IVANOV Aleksey
1980
BLR
+9:23.3
183.58
58
BIAN Wenyou
1985
CHN
+10:06.0
197.50
Did not finish
JONNIER Emmanuel
1975
FRA
KOUKAL Martin
1978
CZE
BATORY Ivan
1975
SVK
OESTENSEN Simen
1984
NOR
LASUTKIN Alexander
1983
BLR
HASLER Markus
1971
LIE
LEYBYUK Roman
1977
UKR
PERRILLAT Christophe
1979
FRA
VILARRUBLA Vicente
1981
ESP
JAKS Martin
1986
CZE
BRODAR Nejc
1982
SLO
PYYKOENEN Lauri
1978
FIN
KIZILARSLAN Muhammet
1986
TUR
SUN Qinghai
1988
CHN
SPALVINS Intars
1980
LAT
THOR OLSEN Jonas
1978
DEN
SUKARUKS Janis
1983
LAT
KALNUPS Aigars
1986
LAT
SAHRADYAN Karapet
1986
ARM
SOGHOYAN Mayis
1985
ARM
HOLLO Matyas
1977
HUN
EASON Alan
1970
GBR
MORRISH Rory
1968
IRL
SILVA Danny
1973
POR
BOIT Philip
1971
KEN
FREITAS Helio
1969
BRA
CSEKE Csaba
1974
HUN
KARNEYENKA Leanid
1987
BLR
Did not start
Disqualified doping offence