official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MANCINI Tom
1998
FRA
39:16.5
52.70
2
LAPALUS Hugo
1998
FRA
+0.4
52.94
3
LAUDE Camille
1998
FRA
+0.5
53.00
4
KNOPF Florian
1999
GER
+14.6
61.37
5
OTAKI Hyuga
1998
JPN
+16.5
62.50
6
LYUFT Ivan
1998
KAZ
+18.6
63.75
7
GRAZ Davide
2000
ITA
+26.9
68.68
8
FAESSLER Josef
1998
GER
+27.4
68.98
9
SCHELY Theo
1999
FRA
+27.7
69.16
10
KUCHLER Albert
1998
GER
+28.0
69.33
11
CORADAZZI Martin
1998
ITA
+29.5
70.23
12
FAEHNDRICH Cyril
1999
SUI
+30.4
70.76
13
YAMASHITA Haruki
1999
JPN
+31.0
71.12
14
KOZLOVSKY Vladimir
1999
CZE
+32.5
72.01
15
UNGER Philipp
1998
GER
+34.7
73.32
16
MUEHLBACHER Fredrik
1998
AUT
+37.3
74.86
17
GROND Flurin
1999
SUI
+38.6
75.63
18
GUEX Arnaud
1999
SUI
+41.2
77.18
19
RIEBLI Janik
1998
SUI
+53.0
84.19
20
ROYER Jeremy
1999
FRA
+53.3
84.37
21
KALIVODA Tomas
1998
CZE
+1:02.3
89.71
22
GROND Valerio
2000
SUI
+1:04.0
90.72
23
MUKHIN Alexandr
1998
KAZ
+1:04.6
91.08
23
MATOUS Adam
1998
CZE
+1:04.6
91.08
25
HARATYK Mateusz
1998
POL
+1:05.7
91.73
26
WIGGER Nicola
2001
SUI
+1:14.6
97.02
27
WALLINGER Daniel
1999
AUT
+1:28.6
105.34
28
PERSA Blaz
1999
SLO
+1:28.8
105.46
29
TICHIT Pierre
1998
FRA
+1:33.5
108.25
30
LASKIN Tsimur
1999
BLR
+1:33.6
108.31
31
TONOZUKA Yusei
2000
JPN
+1:35.8
109.61
32
BERGELT Franz
1998
GER
+1:36.3
109.91
33
CHANOINE Jacques Lino
1999
ITA
+1:37.3
110.51
34
COMPAGNONI Luca
2000
ITA
+1:39.9
112.05
35
SAUERBREY Chris Ole
1998
GER
+1:40.1
112.17
35
MRKONJIC Lukas
1999
AUT
+1:40.1
112.17
37
NAEPFLIN Avelino
2000
SUI
+1:53.3
120.01
38
DE MARRE Thibaut
1998
BEL
+2:01.2
124.71
39
CHAPPAZ Jules
1999
FRA
+2:08.7
129.16
40
ZALCIK Kim
1999
CZE
+2:09.1
129.40
41
PENCHEV Martin
1998
BUL
+2:09.4
129.58
42
TOUTSCH Damian
1999
SUI
+2:12.1
131.18
43
POPIELUCH Maciej
1998
POL
+2:23.3
137.83
44
SCHELER Malik
1998
GER
+2:24.1
138.31
45
CZAJA Wiktor
1999
POL
+2:24.7
138.67
46
MOCELLINI Simone
1998
ITA
+2:33.3
143.78
47
ROOS Henri
1998
EST
+2:36.2
145.50
48
FIADOSAU Yauhen
1998
BLR
+2:41.3
148.53
49
VIYACHEV Nikolay
1998
BUL
+2:42.1
149.00
50
CAOLA Giovanni
1998
ITA
+2:54.4
156.31
51
ALBRECHT Matyas
1999
CZE
+2:55.0
156.67
52
OGNYANOV Simeon
1999
BUL
+3:01.4
160.47
53
HRYBAU Uladzislau
1999
BLR
+3:30.3
177.64
54
YUMOTO Koya
2001
JPN
+3:38.3
182.39
55
RUSU Vasile
1999
ROU
+3:54.6
192.08
56
SELLES Gral
1999
ESP
+3:55.0
192.31
57
SKOWRON Michal
1998
POL
+3:57.6
193.86
58
FACCHINI Davide
1999
ITA
+4:24.6
209.90
59
KAPCIAR Tomas
1998
CZE
+4:27.1
211.38
60
BAJORAVICIUS Azuolas
1999
LTU
+4:42.3
220.41
61
WOLFE Hamish
1998
GBR
+5:08.1
235.74
62
OPHOFF Mike
1999
CZE
+5:23.4
244.83
63
NEWMAN Oliver
1999
GBR
+5:58.4
265.63
64
MAISIAYONAK Dzianis
1999
BLR
+7:51.1
332.58
65
SZCZOTKA Mateusz
1998
POL
+9:38.0
396.09
Did not finish
Did not start