Lillehammer (NOR)

Coop FIS Cross-Country World Cup
Ladies' 10 km F
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
JOHAUG Therese
1988
NOR
26:22.4
0.00
2
ANDERSSON Ebba
1997
SWE
+9.2
4.65
3
KALLA Charlotte
1987
SWE
+15.7
7.94
4
OESTBERG Ingvild Flugstad
1990
NOR
+34.8
17.59
5
PARMAKOSKI Krista
1990
FIN
+43.5
21.99
6
HAGA Ragnhild
1991
NOR
+55.9
28.26
7
STADLOBER Teresa
1993
AUT
+1:01.9
31.29
8
WENG Heidi
1991
NOR
+1:08.1
34.43
9
BJORNSEN Sadie
1989
USA
+1:17.0
38.93
10
INGEMARSDOTTER Ida
1985
SWE
+1:22.0
41.46
11
BRENNAN Rosie
1988
USA
+1:29.3
45.15
12
DIGGINS Jessica
1991
USA
+1:29.9
45.45
13
SETTLIN Evelina
1992
SWE
+1:30.9
45.96
14
BELORUKOVA Yulia
1995
RUS
+1:35.0
48.03
15
NILSSON Stina
1993
SWE
+1:36.0
48.53
16
NEPRYAEVA Natalia
1995
RUS
+1:37.2
49.14
17
VON SIEBENTHAL Nathalie
1993
SUI
+1:38.8
49.95
18
ISTOMINA Mariya
1997
RUS
+1:39.8
50.46
19
CEBASEK Alenka
1989
SLO
+1:55.7
58.49
20
SLIND Kari Oeyre
1991
NOR
+1:56.6
58.95
21
SAAPUNKI Susanna
1992
FIN
+1:59.7
60.52
22
SUNDLING Jonna
1994
SWE
+2:04.4
62.89
23
WENG Tiril Udnes
1996
NOR
+2:09.7
65.57
24
ISHIDA Masako
1980
JPN
+2:20.7
71.13
25
SHEVCHENKO Anna
1993
KAZ
+2:21.2
71.39
26
FINK Pia
1995
GER
+2:24.3
72.95
27
MONONEN Laura
1984
FIN
+2:25.5
73.56
28
TYULENEVA Valeriya
1997
KAZ
+2:27.9
74.77
28
RINGWALD Sandra
1990
GER
+2:27.9
74.77
30
PATTERSON Caitlin
1990
USA
+2:28.2
74.92
31
HARSEM Kathrine Rolsted
1989
NOR
+2:29.4
75.53
32
ZHEREBYATEVA Anna
1997
RUS
+2:31.5
76.59
33
SLIND Silje Oeyre
1988
NOR
+2:34.9
78.31
34
FAEHNDRICH Nadine
1995
SUI
+2:38.1
79.93
35
WENG Lotta Udnes
1996
NOR
+2:39.4
80.59
36
DAHLQVIST Maja
1994
SWE
+2:41.3
81.55
37
CARL Victoria
1995
GER
+2:43.0
82.41
38
HENNIG Katharina
1996
GER
+2:45.1
83.47
39
DYVIK Anna
1994
SWE
+2:45.5
83.67
40
SOBOLEVA Elena
1992
RUS
+2:47.3
84.58
41
LUNDGREN Moa
1998
SWE
+2:48.2
85.04
41
DURKINA Lidia
1997
RUS
+2:48.2
85.04
43
SVENDSEN Anna
1990
NOR
+2:50.1
86.00
44
MURUD Thea Krokan
1994
NOR
+3:05.5
93.78
45
JOHANSEN Marte Maehlum
1997
NOR
+3:07.8
94.94
46
OUS Amalie Haakonsen
1996
NOR
+3:09.6
95.85
47
LAMPIC Anamarija
1995
SLO
+3:17.4
99.80
48
FLETEN Emilie
1992
NOR
+3:19.5
100.86
49
ALESHINA Tatiana
1994
RUS
+3:21.5
101.87
50
FALK Hanna
1989
SWE
+3:30.5
106.42
51
FABJAN Vesna
1985
SLO
+3:35.6
109.00
52
RAZYMOVA Katerina
1991
CZE
+3:37.1
109.76
53
MATVEEVA Natalia
1986
RUS
+3:37.3
109.86
54
VISNAR Katja
1984
SLO
+3:50.2
116.38
55
MATINTALO Johanna
1996
FIN
+4:03.0
122.85
56
FRAEBEL Antonia
1997
GER
+4:04.0
123.36
57
KLEMENCIC Anita
1996
SLO
+4:05.1
123.91
58
UREVC Eva
1995
SLO
+4:05.2
123.96
59
BYKOVA Irina
1993
KAZ
+4:08.8
125.78
60
MILLER Kaitlynn
1991
USA
+4:10.4
126.59
61
LYLYNPERA Katri
1994
FIN
+4:14.5
128.67
62
SHAPOVALOVA Evgenia
1986
RUS
+4:15.7
129.27
63
SARGENT Ida
1988
USA
+4:18.4
130.64
64
GIMMLER Laura
1993
GER
+4:19.8
131.34
65
PHINNEY Kelsey
1994
USA
+4:22.5
132.71
66
JULIN Andrea
1994
FIN
+4:24.3
133.62
67
LI Xin
1992
CHN
+4:27.2
135.09
68
KODAMA Miki
1996
JPN
+4:33.2
138.12
69
TAKIZAWA Kozue
1995
JPN
+4:51.5
147.37
70
WINKLER Anne
1994
GER
+5:10.5
156.98
71
MUTAGAROVA Elmira
1996
KAZ
+5:13.9
158.70
72
MA Qinghua
1995
CHN
+5:23.9
163.75
Did not finish
Did not start