official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
Final
1
AUJESKY Johannes
1993
AUT
1:07.18
360.00
2
TAKATS Tristan
1995
AUT
1:06.21
288.00
3
FLEISCH Simon
2000
AUT
1:06.82
216.00
4
KAPPACHER Adam
1993
AUT
1:07.13
180.00
Small Final
5
LUSSNIG Nicolas
2001
AUT
1:06.30
162.00
6
DANKSAGMUELLER Christoph
2002
AUT
1:07.49
144.00
7
LUBASCH Luca
1995
SUI
1:06.49
129.60
8
ANDREATTA Claudio
2000
AUT
1:07.82
115.20
1/4 Final
9
WINKLER Robert
1991
AUT
1:06.28
104.40
10
OPETNIK Moritz
1998
AUT
1:06.66
93.60
11
WAHLBERG Erik
2002
SWE
1:07.77
86.40
12
DADE Tommy
2003
GBR
1:09.27
79.20
13
SASAOKA Sora
2003
JPN
1:07.42
72.00
14
WIZEMANN Max
2005
GER
1:07.48
64.80
15
KOBAYASHI Ryuto
1996
JPN
1:08.15
57.60
16
MACHL Sebastian
2006
GER
1:08.62
54.00
1/8 Final
17
LUBASCH Noah
2000
SUI
1:07.27
50.40
18
TAKAHASHI Taisei
1997
JPN
1:08.83
46.80
19
WAHLBERG David
2004
SWE
1:09.20
43.20
20
BAILLIE Gregory
1998
GBR
1:09.51
39.60
21
TOLLAN Markus
2003
SWE
1:09.73
36.00
22
OELLER Maximilian
2007
GER
1:09.78
32.40
23
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
1:09.78
28.80
24
HAUSER Lenz
2006
AUT
1:09.82
25.20
25
FACER Emerson
2003
AUS
1:07.56
21.60
26
SOMMERER Janik
2006
AUT
1:08.48
18.00
27
HANSSON Casper
2005
SWE
1:08.52
16.20
28
POSCH Sebastian
2002
AUT
1:08.53
14.40
29
YOUNG SHING William
2006
SWE
1:08.99
12.96
30
GALLIANO Noa
2005
SUI
1:09.23
11.52
31
KOLLY Thomas
2003
SUI
1:09.47
10.08
32
KETTERIDGE James
2004
SUI
1:09.55
9.36
Qualification
33
HOERTH Maximilian
2006
AUT
1:10.17
8.64
34
ANDERSSON Valle
2004
SWE
1:10.21
7.92
35
MALKER Elliot
2006
SWE
1:10.34
7.20
36
LUNDABY Timmi
2006
SWE
1:10.44
7.09
37
BUCHS Ramon
2005
SUI
1:10.45
6.98
38
LOMSKY Jakub
2003
CZE
1:10.62
6.88
39
FISCHER Alexandre
2006
GER
1:10.74
6.77
40
DADE Jake
2006
GBR
1:10.82
6.66
41
GOENITZER Gabriel
2007
AUT
1:10.94
6.55
42
LINDBERG Jack
2007
SWE
1:10.94
6.44
43
RICKAN BOOD Theodor
2006
SWE
1:11.29
6.34
44
MAKINO Kai
2005
JPN
1:11.61
6.23
45
MATOUSEK Tomas
2006
CZE
1:11.84
6.12
46
HOSTETTLER Danick
2004
SUI
1:11.86
6.01
47
ROSSET Lorenzo
2006
SUI
1:11.93
5.90
48
COLLOMB PATTON Arthur
2005
FRA
1:12.07
5.80
49
LOOZE Lucas
2007
SUI
1:12.10
5.69
50
YOUNG Patrick
2002
GBR
1:12.12
5.58
51
BJOERKNER Axel
2006
SWE
1:12.84
5.47
52
VALEK Jakub
2002
SVK
1:13.02
5.36
53
SMID Daniel
2005
SLO
1:13.47
5.26
54
KRISTA Fritz Felix
2006
SUI
1:13.68
5.15
55
TRESNAK Jan
2006
CZE
1:13.71
5.04
56
PATRIK Jeremy
2007
SUI
1:13.79
4.93
57
KARLBAECK Axel
2007
SWE
1:14.49
4.82
58
BARMETTLER Simon
2007
SUI
1:14.95
4.72
59
FREDRIKSON Tim
2006
SWE
1:15.01
4.61
60
MACALIK Simon
2007
CZE
1:15.19
4.50
Did not finish
Did not start