official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
Final
1
SCHMIDT Jared
1997
CAN
1:07.71
1000.00
2
MOBAERG David
1999
SWE
1:07.05
800.00
3
ROHRWECK Johannes
1990
AUT
1:06.80
600.00
4
DUPLESSIS KERGOMARD Youri
1996
FRA
1:06.56
500.00
Small Final
5
BAUR Tobias
1997
SUI
1:07.64
450.00
6
HOWDEN Reece
1998
CAN
1:06.89
400.00
7
AUJESKY Johannes
1993
AUT
1:06.86
360.00
8
TCHIKNAVORIAN Melvin
1997
FRA
1:07.51
320.00
1/4 Final
9
MOBAERG Erik
1997
SWE
1:06.95
290.00
10
LENHERR Jonas
1989
SUI
1:06.98
260.00
11
DRURY Kevin
1988
CAN
1:07.11
240.00
12
RAFFORT Nicolas
1991
FRA
1:07.58
220.00
13
DEL BOSCO Christopher
1982
USA
1:07.47
200.00
14
TCHIKNAVORIAN Terence
1992
FRA
1:07.86
180.00
15
MAHLER Kristofor
1995
CAN
1:07.89
160.00
1/8 Final
16
TRAXLER Daniel
1993
AUT
1:07.30
150.00
17
FIVA Alex
1986
SUI
1:07.35
140.00
18
HRONEK Tim
1995
GER
1:07.42
130.00
19
GRAF Mathias
1996
AUT
1:07.62
120.00
20
ZUECH Dominik
1996
ITA
1:07.65
110.00
21
BARALO Elliott
1998
SWE
1:07.69
100.00
22
MUELLER Tobias
1992
GER
1:07.73
90.00
23
BACHSLEITNER Niklas
1996
GER
1:07.83
80.00
24
TAKATS Tristan
1995
AUT
1:07.21
70.00
25
COOK Carson
1998
CAN
1:07.22
60.00
26
DETRAZ Romain
1993
SUI
1:07.23
50.00
27
DAVIES Oliver
1997
GBR
1:07.34
45.00
28
WINKLER Robert
1991
AUT
1:07.37
40.00
29
DEROMEDIS Simone
2000
ITA
1:07.46
36.00
30
TOMASONI Federico
1997
ITA
1:07.49
32.00
31
JAY Alexis
2000
FRA
1:07.50
28.00
Qualification
32
WALLASCH Tyler
1994
USA
1:07.95
26.00
33
LIECHTI Sven
2001
SUI
1:08.12
24.00
34
MARTIN Gil
1999
SUI
1:08.16
22.00
35
MARRO Alex
1995
SUI
1:08.17
20.00
36
NILSSON Fredrik
2002
SWE
1:08.22
19.70
37
LOHNER Sandro
1997
SUI
1:08.27
19.40
38
KAPPACHER Adam
1993
AUT
1:08.27
19.10
39
DORSCH Ferdinand
1997
GER
1:08.30
18.80
40
WAHLBERG Erik
2002
SWE
1:08.33
18.50
41
CAZZANIGA Davide
1992
ITA
1:08.36
18.20
42
GUNSCH Yanick
1997
ITA
1:08.45
17.90
43
PAGET Ambroise
1999
FRA
1:08.54
17.60
44
KOBAYASHI Ryuto
1996
JPN
1:08.67
17.30
45
FISCHER Florian
2000
GER
1:08.74
17.00
46
DE GALBERT Antoine
1998
FRA
1:08.78
16.70
47
ZORZI Edoardo
1996
ITA
1:08.79
16.40
48
PICCARD Eliott
2000
FRA
1:09.02
16.10
49
BARNOIN Tom
2002
FRA
1:10.20
15.80
50
TEDIASHVILI Davit
1992
GEO
1:10.66
15.50
Did not finish
Disqualified
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
WILMSMANN Florian
GER
Disqualification
DUPLESSIS KERGOMARD Youri
FRA
5404.1.1 Interference caused by contact
Yellow Card