Garmisch-Partenkirchen (GER)

Qualification
Men's HS140
  •  
    1st Run:
     
    CET

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Points
1
SCHLIERENZAUER Gregor
1990
AUT
133.6
2
JACOBSEN Anders
1985
NOR
131.2
3
HVALA Jaka
1993
SLO
129.9
4
BARDAL Anders
1982
NOR
124.7
5
STOCH Kamil
1987
POL
124.1
6
VASSILIEV Dimitry
1979
RUS
124.0
7
NEUMAYER Michael
1979
GER
123.9
8
WANK Andreas
1988
GER
123.7
9
HLAVA Lukas
1984
CZE
122.7
10
ZOGRAFSKI Vladimir
1993
BUL
120.8
11
KRANJEC Robert
1981
SLO
119.7
12
HILDE Tom
1987
NOR
118.3
13
LOITZL Wolfgang
1980
AUT
117.1
14
KOCH Martin
1982
AUT
116.3
15
MORGENSTERN Thomas
1986
AUT
116.2
16
WELLINGER Andreas
1995
GER
116.0
16
FREITAG Richard
1991
GER
116.0
18
FANNEMEL Anders
1991
NOR
115.6
19
PREVC Peter
1992
SLO
115.5
20
SCHMITT Martin
1978
GER
115.2
21
ASIKAINEN Lauri
1989
FIN
114.9
22
KUBACKI Dawid
1990
POL
114.6
23
QUECK Danny
1989
GER
114.2
24
KOT Maciej
1991
POL
113.4
25
COLLOREDO Sebastian
1987
ITA
113.2
26
FREUND Severin
1988
GER
113.0
27
HAYBOECK Michael
1991
AUT
112.9
28
FETTNER Manuel
1985
AUT
112.5
29
MIETUS Krzysztof
1991
POL
111.6
30
HULA Stefan
1986
POL
110.3
31
MATURA Jan
1980
CZE
110.2
32
GEIGER Karl
1993
GER
109.3
33
KOUDELKA Roman
1989
CZE
109.1
34
SHIMIZU Reruhi
1993
JPN
109.0
34
STJERNEN Andreas
1988
NOR
109.0
36
TAKEUCHI Taku
1987
JPN
107.6
37
ZYLA Piotr
1987
POL
107.5
38
MECHLER Maximilian
1984
GER
107.0
39
KORNILOV Denis
1986
RUS
106.9
40
VELTA Rune
1989
NOR
106.6
40
KASAI Noriaki
1972
JPN
106.6
40
PUNGERTAR Matjaz
1990
SLO
106.6
43
WATASE Yuta
1982
JPN
105.5
44
TEPES Jurij
1989
SLO
104.1
45
ITO Daiki
1985
JPN
103.8
46
AMMANN Simon
1981
SUI
102.9
46
SWENSEN Vegard
1986
NOR
102.9
48
DESCHWANDEN Gregor
1991
SUI
102.5
49
KOFLER Andreas
1984
AUT
102.3
50
SCHOFT Felix
1990
GER
102.2
51
ROSLIAKOV Ilja
1983
RUS
101.4
52
JOHNSON Anders
1989
USA
99.3
53
BOYD-CLOWES Mackenzie
1991
CAN
98.9
54
NURMSALU Kaarel
1991
EST
98.2
55
DESCOMBES SEVOIE Vincent
1984
FRA
97.8
56
LARINTO Ville
1990
FIN
97.4
57
FRENETTE Peter
1992
USA
96.7
58
CHOI Heung-Chul
1981
KOR
94.9
59
WENIG Daniel
1991
GER
92.5
60
ROMASHOV Alexey
1992
RUS
90.8
61
BRESADOLA Davide
1988
ITA
90.1
62
KOZISEK Cestmir
1991
CZE
88.2
63
TOCHIMOTO Shohei
1989
JPN
88.1
64
MUOTKA Olli
1988
FIN
87.7
65
NIEMI Sami
1991
FIN
87.0
66
KANG Chil-ku
1984
KOR
85.3
67
NAGLIC Tomaz
1989
SLO
71.5
68
KOROLEV Alexey
1987
KAZ
71.1
Disqualified