official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
1
SCHAIRER Markus
1987
AUT
58.55
360.00
2
GRUENER Lukas
1981
AUT
58.48
288.00
3
HEINIK Pavel
1982
CZE
1:00.01
216.00
4
DOUSCHAN Hanno
1989
AUT
1:00.20
180.00
5
MATTEOTTI Luca
1989
ITA
59.46
162.00
6
DURAND David
1988
FRA
59.34
144.00
7
STRUCL Kevin
1987
FRA
1:00.32
129.60
8
RAIMO Federico
1986
ITA
59.44
115.20
9
PERATHONER Emanuel
1986
ITA
59.45
104.40
10
KREUTZ Billy
1991
AUT
59.65
93.60
11
CORDI Fabio
1988
ITA
59.77
86.40
12
TRESPEUCH Leo
1987
FRA
59.93
79.20
13
PREGENZER Michael
1991
AUT
1:00.11
72.00
14
JODKO Maciej
1982
POL
1:00.89
64.80
15
HERRERO Laro
1990
ESP
1:01.10
57.60
16
ZIOERJEN David
1988
SUI
1:01.33
54.00
17
POZZOLINI Stefano
1977
ITA
59.85
50.40
18
MARUGG Willi
1984
SUI
59.99
46.80
19
NOVAK Emil
1989
CZE
1:00.08
43.20
20
RHYNER Rafael
1975
SUI
1:00.33
39.60
21
GACZOREK Michal
1991
POL
1:00.57
36.00
22
LUEFTNER Julian
1993
AUT
1:00.64
32.40
23
BERG Paul
1991
GER
1:00.69
28.80
24
WATTER Tim
1991
SUI
1:00.91
25.20
25
VOLZ Christof
1982
GER
1:00.99
21.60
26
HAVLIK Vaclav
1983
CZE
1:01.11
18.00
27
LABOUREUR Etienne
1989
GER
1:01.23
16.20
28
STEFANOVIC Aljosa
1986
SLO
1:01.28
14.40
29
WIDNIG Felix
1991
AUT
1:01.36
12.96
30
BRACHT Ivan
1990
ARG
1:01.39
11.52
31
KALLUNDER David
1992
AUT
1:01.45
10.08
32
HAEMMERLE Michael
1991
AUT
1:00.45
9.36
33
FELDMANN Mark
1990
SUI
1:01.52
8.64
34
PONINSKI Jan
1986
POL
1:01.53
7.92
35
NEURURER Michael
1992
AUT
1:01.58
7.20
36
ASCHWANDEN Sven
1979
SUI
1:01.64
7.09
37
BELINGHERI Cristian
1991
ITA
1:01.67
6.98
38
GRUENWALD Jakob
1992
AUT
1:01.69
6.88
39
KINDA Geza
1983
ROU
1:01.73
6.77
39
JUNGO Jannick
1989
SUI
1:01.73
6.77
41
CLAVUOT Laurin
1991
SUI
1:01.80
6.55
42
NOERL Martin
1993
GER
1:01.85
6.44
43
WIDNIG Max
1992
AUT
1:01.91
6.34
44
AZKUE Inigo
1987
ESP
1:02.07
6.23
45
CARDINAL Thomas
1991
FRA
1:02.08
6.12
46
MEIER Alexander
1979
SUI
1:02.12
6.01
47
FISCHLI Beat
1991
SUI
1:02.15
5.90
48
VANIK Jozef
1991
SVK
1:02.18
5.80
49
RUFFINI Franco
1981
ARG
1:02.25
5.69
50
SAEZ Lucas
1988
ESP
1:02.27
5.58
51
BOCIAN Marcin
1987
POL
1:02.30
5.47
52
KREBS Daniel
1993
AUT
1:02.42
5.36
53
HAEKKINEN Harold
1986
FIN
1:02.48
5.26
54
JUD Florian
1993
AUT
1:02.56
5.15
55
ILMER Quirin
1991
AUT
1:02.75
5.04
56
OBEX Bernhard
1982
AUT
1:02.77
4.93
57
BADYANOV Aleksey
1988
RUS
1:02.90
4.82
57
HAEMMERLE Alessandro
1993
AUT
1:02.90
4.82
59
LABOUREUR Mathieu
1992
GER
1:02.95
4.61
60
LILOV Asen
1983
BUL
1:03.52
4.50
60
WAIBL Clemens
1979
AUT
1:03.52
4.50
62
BESSE Jonathan
1990
SUI
1:03.57
4.28
63
KUENG Andreas
1993
AUT
1:03.70
4.18
64
HUWILER Stefan
1982
SUI
1:03.73
4.07
65
KRAINER Adrian
1992
AUT
1:03.90
3.96
66
SCHATTSCHNEIDER Clemens
1992
AUT
1:04.09
3.85
67
THEINER Christoph
1992
AUT
1:04.12
3.74
68
GLATTHARD Simon
1984
SUI
1:04.37
3.64
68
SPINNER Nicolas
1983
SUI
1:04.37
3.64
70
ADANK Juerg
1990
SUI
1:04.44
3.42
71
RAKOCZY Richard
1991
SVK
1:04.64
3.31
71
SEIBERT Tizian
1993
SUI
1:04.64
3.31
73
LINDERS Casper
1989
NED
1:05.04
3.10
74
HIRSCHMANN Markus
1991
AUT
1:05.21
2.99
75
FERRIER Christoph
1980
SUI
1:05.24
2.88
76
WEBER Eric
1993
SUI
1:05.35
2.77
77
SUTER Mario
1993
SUI
1:06.11
2.66
78
HOERITZAUER Matthias
1981
AUT
1:06.18
2.56
79
DRBOHLAV Tomas
1980
CZE
1:06.48
2.45
80
ZIOERJEN Julian
1993
SUI
1:06.73
2.34
81
KUMMER Christoph
1992
AUT
1:06.96
2.23
82
ROGAN Sascha
1991
AUT
1:08.02
2.12
83
UNTERBERGER Jeremie
1991
AUT
1:08.19
0.00
84
SINZINGER Andrea Xaver
1993
GER
1:08.89
0.00
85
SUCHEL Jakub
1990
CZE
1:08.96
0.00
86
EGGER Matthias
1992
AUT
1:08.98
0.00
87
ALEXEEVSKY Roman
1987
RUS
1:09.05
0.00
88
JOST Andrin
1993
SUI
1:11.25
0.00
89
MAAS Metten
1986
NED
1:16.39
0.00
90
FISCHLE Andreas
1992
GER
1:26.55
0.00
91
KAYNAK Evgeny
1983
RUS
1:34.22
0.00
Did not finish
Disqualified
Did not start