official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
1
MIHIC Matija
1993
SLO
1:02.57
220.00
2
RAMOIN Pierre
1993
FRA
1:02.29
176.00
3
ASCHWANDEN Sven
1979
SUI
1:04.45
132.00
4
GONDARD Julien
1993
FRA
1:04.47
110.00
5
MERVEILLE Costa
1995
FRA
1:03.86
99.00
6
NOERL Martin
1993
GER
1:03.13
88.00
7
LIGEON Robin
1993
FRA
1:03.69
79.20
8
HERNANDEZ Regino
1991
ESP
1:04.23
70.40
9
KOPRIVITSA Anton
1991
RUS
1:03.98
63.80
10
SUTER Mario
1993
SUI
1:04.01
57.20
11
HERRERO Laro
1990
ESP
1:04.18
52.80
12
CHEPKASOV Anton
1991
RUS
1:04.32
48.40
13
BOLLI Clemens
1983
SUI
1:03.79
44.00
14
FISCHER Christopher
1990
AUT
1:04.12
39.60
15
LUEFTNER Julian
1993
AUT
1:04.98
35.20
16
CLAVEL Jonas
1994
FRA
1:05.36
33.00
17
VACHET Kevin
1994
FRA
1:04.02
30.80
18
JUD Florian
1993
AUT
1:04.39
28.60
19
VUAGNOUX Ken
1995
FRA
1:04.43
26.40
20
HARRIS James
1988
USA
1:04.95
24.20
21
ALKEMADE Kieren
1992
AUS
1:05.11
22.00
22
DREME Vincent
1996
FRA
1:05.51
19.80
23
BEER Dominic
1993
SUI
1:05.76
17.60
24
KLOSSNER Kevin
1991
SUI
1:05.78
15.40
25
LYMANN Jerome
1996
SUI
1:04.17
13.20
26
GONDARD Loic
1995
FRA
1:04.74
11.00
27
TRESPEUCH Leo
1987
FRA
1:04.89
9.90
28
GAVRILIN Vlad
1992
RUS
1:05.44
8.80
29
ADANK Juerg
1990
SUI
1:05.47
7.92
30
MAHLER Nathanael
1996
AUT
1:05.64
7.04
31
HAEMMERLE Luca
1996
AUT
1:05.87
6.16
32
JUD Sebastian
1995
AUT
1:06.06
5.72
33
COLELLA Fabio
1993
ITA
1:06.29
5.28
34
RENFER Timon
1994
SUI
1:06.38
4.84
35
WATTER Nick
1995
SUI
1:06.42
4.40
35
APILLI Guilhem
1996
FRA
1:06.42
4.40
37
BICHLER Andreas
1992
AUT
1:06.48
4.27
38
SEIBERT Tizian
1993
SUI
1:06.51
4.20
39
THONHAUSER Andreas
1995
AUT
1:06.61
4.14
40
VAKURIN Aleksey
1994
KGZ
1:06.73
4.07
41
THOMAS Even
1995
FRA
1:06.75
4.00
42
OMEZ Nicolas
1996
FRA
1:06.78
3.94
43
WEBER Eric
1993
SUI
1:06.88
3.87
44
WISE Kyle
1989
GBR
1:07.01
3.81
45
SCHAUER Luca
1996
SUI
1:07.10
3.74
46
VAKURIN Pavel
1994
KGZ
1:07.12
3.67
47
ANISTRATOV Alexander
1993
RUS
1:08.43
3.61
48
MCNEANY Myles
1986
GBR
1:08.47
3.54
49
GIUNTOLI VERCELLIN Nico
1995
ITA
1:08.49
3.48
50
SEILER Pascal
1995
SUI
1:08.65
3.41
51
STEINER Reto
1980
SUI
1:09.61
3.34
52
ELFORD Kyle
1991
LIE
1:09.72
3.28
53
BARROW James
1992
GBR
1:10.12
3.21
54
LEUZINGER Janik
1995
SUI
1:10.30
3.15
55
KURATH Dario
1991
SUI
1:10.55
3.08
56
FARROW Thomas
1988
GBR
1:10.87
0.00
57
RENDA Cedric
1995
SUI
1:11.24
0.00
58
CHROMIEC Mateusz
1987
POL
1:12.13
0.00
59
TANDLER Philipp
1996
SUI
1:13.08
0.00
60
KOCH Raphael
1995
SUI
1:13.22
0.00
61
VON ARX Sven
1996
SUI
1:19.60
0.00