official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
1
JAMES Marvin
1989
SUI
1:20.17
360.00
2
HAEMMERLE Michael
1991
AUT
1:21.26
288.00
3
PERATHONER Emanuel
1986
ITA
1:19.85
216.00
4
LUNN Halvor
1979
NOR
1:21.96
180.00
5
VISINTIN Omar
1989
ITA
1:20.02
162.00
6
TSOKOS Alexis
1990
GRE
1:21.34
144.00
7
DOUSCHAN Hanno
1989
AUT
1:21.34
129.60
8
STRUCL Kevin
1987
FRA
1:20.30
115.20
9
SCHOEPF Mathias
1989
AUT
1:20.58
104.40
10
TRESPEUCH Leo
1987
FRA
1:21.80
93.60
11
MIHIC Matija
1993
SLO
1:22.09
86.40
12
LEONI Tommaso
1991
ITA
1:22.19
79.20
13
WATTER Tim
1991
SUI
1:22.42
72.00
14
NOERL Martin
1993
GER
1:22.65
64.80
15
FISCHLI Beat
1991
SUI
1:23.20
57.60
16
WESSEL Fredrik-N
1991
NOR
1:24.16
54.00
17
MATTEOTTI Luca
1989
ITA
1:19.56
50.40
18
PREGENZER Michael
1991
AUT
1:21.17
46.80
19
NEURURER Michael
1992
AUT
1:21.67
43.20
20
BANKES William
1992
FRA
1:21.91
39.60
21
ADANK Juerg
1990
SUI
1:22.08
36.00
22
MATHIES Lukas
1991
AUT
1:22.16
32.40
23
FISCHER Christopher
1990
AUT
1:22.24
28.80
24
BOLLI Clemens
1983
SUI
1:22.56
25.20
25
REICHEN Hans
1982
SUI
1:22.92
21.60
26
GARAAS Espen Svendsrud
1992
NOR
1:23.15
18.00
27
HAEMMERLE Alessandro
1993
AUT
1:23.16
16.20
28
SANDVIKEN Lars
1993
NOR
1:23.55
14.40
29
BERG Paul
1991
GER
1:23.77
12.96
30
ARNOLD Ruben
1984
SUI
1:23.81
11.52
31
ASCHWANDEN Sven
1979
SUI
1:23.82
10.08
32
LIGEON Robin
1993
FRA
1:24.03
9.36
33
TAKA Jussi
1993
FIN
1:24.32
8.64
34
LABOUREUR Mathieu
1992
GER
1:24.33
7.92
35
KOIVUMAA Elias
1993
FIN
1:24.62
7.20
36
CLAVUOT Laurin
1991
SUI
1:24.71
7.09
37
BARROW James
1992
GBR
1:24.92
6.98
38
LINDERS Casper
1989
NED
1:24.97
6.88
39
BESSE Jonathan
1990
SUI
1:25.29
6.77
40
SANDRINI Francesco
1984
ITA
1:25.32
6.66
41
JUD Florian
1993
AUT
1:25.37
6.55
42
CLOCH Alessandro
1994
ITA
1:25.59
6.44
43
FORSEN Folger
1992
SWE
1:26.21
6.34
44
OESTERHUS Rudi
1992
NOR
1:26.88
6.23
45
DENISOV Ivan
1987
RUS
1:27.14
6.12
46
LUNDKVIST Johan
1991
SWE
1:27.49
6.01
47
CARDINAL Thomas
1991
FRA
1:27.52
5.90
48
LILOV Asen
1983
BUL
1:27.55
5.80
49
HALLAND Mads
1991
NOR
1:27.56
5.69
50
NORDQUIST Alex
1990
GBR
1:27.57
5.58
51
NICHOLSON Simon
1982
GBR
1:27.93
5.47
52
RAMOIN Pierre
1993
FRA
1:28.19
5.36
53
TOMMASINI Antonio
1992
ITA
1:28.94
5.26
54
BRAATHEN Matias Evensen
1994
NOR
1:29.45
5.15
55
HELGERUD Kristoffer Moen
1984
NOR
1:30.11
5.04
56
MAAS Metten
1986
NED
1:30.80
0.00
57
ZARKADAS Anastassios
1982
GRE
1:31.61
0.00
58
NILSSON Julius
1991
NOR
1:33.24
0.00
59
KARLSSON Gustav
1985
SWE
1:34.87
0.00
60
MELANDER Jonny
1974
SWE
1:40.03
0.00
61
FELICETTI Mirko
1992
ITA
2:14.79
0.00
Did not finish
Did not start