official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
1
GRUENER Lukas
1981
AUT
59.06
360.00
2
SCHAIRER Markus
1987
AUT
57.72
288.00
3
ROGELJ Rok
1987
SLO
58.14
216.00
4
SPEISER David
1980
GER
58.97
180.00
5
TRESPEUCH Leo
1987
FRA
1:01.66
162.00
6
SCHAD Konstantin
1987
GER
1:00.88
144.00
7
ARNOLD Mario
1986
SUI
1:01.18
129.60
8
JAMES Marvin
1989
SUI
59.32
115.20
9
GAENTHZIRT Robin
1986
FRA
58.80
104.40
10
STARK Maximilian
1991
GER
59.12
93.60
11
VASINS Toms
1989
LAT
59.73
86.40
12
LAYER Michael
1978
GER
1:00.00
79.20
13
ARNOLD Felix
1987
SUI
1:00.18
72.00
14
PREGENZER Michael
1991
AUT
1:00.27
64.80
15
SCHOEPF Mathias
1989
AUT
1:00.67
57.60
16
OLYUNIN Nikolay
1991
RUS
1:01.25
54.00
17
HAEMMERLE Michael
1991
AUT
59.03
50.40
18
MARIN TARROCH Lluis
1988
AND
59.58
46.80
19
KREUTZ Billy
1991
AUT
1:00.52
43.20
20
FELDMANN Mark
1990
SUI
1:00.66
39.60
21
FELDMANN Thomas
1988
SUI
1:00.74
36.00
22
STREMILOV Sergey
1985
RUS
1:00.85
32.40
23
MARUGG Willi
1984
SUI
1:01.15
28.80
24
NIKITIN Vadim
1980
RUS
1:01.22
25.20
25
DUDAR Nicholas
1977
GBR
1:01.23
21.60
26
STRUCL Kevin
1987
FRA
1:01.26
18.00
27
WATTER Tim
1991
SUI
1:01.27
16.20
28
BERG Paul
1991
GER
1:01.29
14.40
29
BOCIAN Marcin
1987
POL
1:01.42
12.96
30
FISCHER Christopher
1990
AUT
1:01.45
11.52
31
KARTSEV Vitaly
1991
RUS
1:01.65
10.08
32
HAVLIK Vaclav
1983
CZE
1:01.67
9.36
33
KIEDAISCH Valentin
1982
GER
1:01.68
8.64
34
BOLDYKOV Andrey
1983
RUS
1:01.76
7.92
35
JUD Florian
1993
AUT
1:02.04
7.20
36
STEINER Reto
1980
SUI
1:02.10
7.09
37
LUEFTNER Julian
1993
AUT
1:02.12
6.98
38
LINARES Diego
1976
ARG
1:02.17
6.88
39
MALTSCHNIG Christoph
1989
AUT
1:02.48
6.77
39
GRUENWALD Jakob
1992
AUT
1:02.48
6.77
41
ROBRAHN Taan
1983
AUS
1:02.59
6.55
42
FISCHLI Beat
1991
SUI
1:02.73
6.44
43
NOERL Martin
1993
GER
1:02.89
6.34
44
WIDNIG Felix
1991
AUT
1:02.94
6.23
45
STANNAT Florian
1982
GER
1:03.03
6.12
46
LABOUREUR Etienne
1989
GER
1:03.05
6.01
47
LINDERS Casper
1989
NED
1:03.07
5.90
48
HELD Patrick
1989
AUT
1:03.08
5.80
49
PONINSKI Jan
1986
POL
1:03.23
5.69
50
ARROWSMITH Michael
1971
GBR
1:03.25
5.58
51
MIHIC Matija
1993
SLO
1:03.26
5.47
52
SMITH James
1976
GBR
1:03.65
5.36
53
BADYANOV Aleksey
1988
RUS
1:03.79
5.26
54
HAEMMERLE Alessandro
1993
AUT
1:04.15
5.15
55
GACZOREK Michal
1991
POL
1:04.22
5.04
56
DREHER Paul
1991
AUT
1:04.26
4.93
57
KRUUSENBERG Ivar
1984
EST
1:04.50
4.82
58
ZIOERJEN David
1988
SUI
1:04.57
4.72
59
CARDINAL Thomas
1991
FRA
1:04.63
4.61
60
HAEKKINEN Harold
1986
FIN
1:04.87
4.50
61
CLAVUOT Laurin
1991
SUI
1:04.89
4.39
62
KUENG Andreas
1993
AUT
1:04.91
4.28
63
LIVERS Renato
1986
SUI
1:05.11
4.18
64
DURAND David
1988
FRA
1:05.31
4.07
65
NEURURER Michael
1992
AUT
1:05.80
3.96
66
OSEN Michael
1992
AUT
1:06.06
3.85
67
LINDFORS Anton
1991
FIN
1:06.39
3.74
68
BARROW James
1992
GBR
1:06.56
3.64
69
KNOBLICH Florian
1985
GER
1:07.13
3.53
70
ANCIC Relja
1990
BIH
1:07.14
3.42
71
GLATTHARD Simon
1984
SUI
1:07.35
3.31
72
SZCZECHLA Maciej
1986
POL
1:07.69
3.20
72
TOPLITSCH Philip
1993
AUT
1:07.69
3.20
74
MIKOLAJCZYK Wiktor
1988
POL
1:08.19
0.00
75
ENZERSFELLNER Dominik
1992
AUT
1:08.66
0.00
76
HIRSCHMUELLER Korbinian
1990
GER
1:10.17
0.00
77
WALSH Liam
1980
IRL
1:12.28
0.00
78
SCHARL Johannes
1991
GER
1:12.38
0.00
79
PAGE Richard
1976
GBR
1:13.41
0.00
80
SCHWANINGER Vincens
1988
GER
1:14.42
0.00
81
SINZINGER Andrea Xaver
1993
GER
1:18.18
0.00
Disqualified
13
DOUSCHAN Hanno
1989
AUT
34
NEMETH Zsolt
1984
HUN
39
STEFANER Johann
1990
AUT
53
VOLZ Christof
1982
GER
55
LABOUREUR Mathieu
1992
GER
56
FISCHLE Andreas
1992
GER
62
ADANK Juerg
1990
SUI
64
KEDZIERSKI Lukasz
1983
POL
70
STROTMANN Elmar
1980
GER
73
PAGE Jeremy
1991
CAN
75
HARTMANN Wendelin
1982
GER
77
BADER Eduard
1993
AUT
79
KREBS Daniel
1993
AUT
81
SIJSTERMANS Kenneth
1991
NED