official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
Final
1
MENCONI Matteo
1994
ITA
1:00.37
240.00
2
CASTELLO Devin
2001
ITA
1:01.14
192.00
3
GODINO Michele
1992
ITA
1:00.94
144.00
4
FERRARI Filippo
1999
ITA
58.68
120.00
Small Final
5
SAKAL Samuel
2004
SVK
1:01.20
108.00
6
LEITNER Elias
2003
AUT
1:00.14
96.00
7
DENT Declan
2000
AUS
1:00.89
86.40
8
LELEU Achille
2005
FRA
59.84
76.80
1/4 Final
9
GATTAZ Benjamin
1999
FRA
1:00.06
69.60
10
HOSHINO Kurt
2001
GER
1:01.48
62.40
11
EBNER Niclas
2004
GER
1:01.71
57.60
12
KARPOV Anton
1997
UKR
1:02.36
52.80
13
DORNHOFER Marco
1999
AUT
1:00.55
48.00
14
COTTRET Titouan
2003
FRA
1:00.80
43.20
15
JONES Angus
2003
AUS
1:01.86
38.40
16
LEICHT Eliott
2005
FRA
1:02.08
36.00
1/8 Final
17
HERPIN Guillaume
2001
FRA
1:00.48
33.60
18
CHOLLET Jonas
2008
FRA
1:00.62
31.20
19
ABBATI Luca
2002
ITA
1:01.10
28.80
20
FURRER Laurin
2005
SUI
1:01.26
26.40
21
STAEHLI Mischa
2002
SUI
1:01.28
24.00
22
JOHNSTONE James
2004
AUS
1:01.43
21.60
23
TURNER Cameron
2006
AUS
1:01.83
19.20
24
KIYOTA Kenshin
2004
JPN
1:02.43
16.80
25
TURINSKY Matyas
2004
CZE
1:01.11
14.40
26
DENT Kobi
2000
AUS
1:01.16
12.00
27
BOEHLER Silas
2004
GER
1:01.24
10.80
28
REZZOLI Matteo
2004
ITA
1:01.52
9.60
29
KOUDELKA Matous
1999
CZE
1:01.56
8.64
30
PODDA Federico
2004
ITA
1:01.58
7.68
31
FURRER Julian
2003
SUI
1:02.05
6.72
32
WEERTMAN Lars
2002
NED
1:02.32
6.24
Qualification
33
BUDA Octavian
2005
ITA
1:02.49
5.76
34
MATESCHITZ Jakob
2004
AUT
1:02.53
5.28
35
COSTA Tommaso
2006
ITA
1:02.54
4.80
36
DI MOLA Giovanni
2004
ITA
1:02.70
4.73
37
STAM Daan
2005
NED
1:02.70
4.66
38
MAIER Simon
2005
SUI
1:02.86
4.58
39
MCCARTHY William
2005
AUS
1:03.02
4.51
40
TATARKO Bruno
2003
CZE
1:03.10
4.44
41
HLAVACEK Stepan
2006
CZE
1:03.21
4.37
42
LEPAGNOL Loris
2005
FRA
1:03.27
4.30
43
ERHARD David
2007
AUT
1:03.29
4.22
44
KIRCHWEHM Kenta
2006
GER
1:03.30
4.15
45
SCHWENKEL Felix Kurt
2006
GER
1:03.50
4.08
46
MANSART Leni
2008
FRA
1:03.54
4.01
47
ENGILBERGE Leon
2008
FRA
1:03.86
3.94
48
KOCHERHANS Noah
2006
SUI
1:03.88
3.86
49
NIEL Benjamin
2006
FRA
1:04.03
3.79
50
SEBESTA Oliver
2008
SVK
1:04.12
3.72
51
ALEKSANDROVSKYY Roman
1994
UKR
1:04.18
3.65
52
ENGLER Lars
2005
SUI
1:04.27
3.58
53
BONNARD Gilles
2005
SUI
1:04.31
3.50
54
GROS Arthur
2007
FRA
1:04.50
3.43
55
CASI Federico
2007
ITA
1:04.51
3.36
56
SCHLAEPPI Kenny
2008
SUI
1:04.55
3.29
57
PARDO Facundo
2003
ARG
1:04.73
3.22
58
KING Nils
2006
FRA
1:04.81
3.14
59
ASCHILIER Jonas
2006
SUI
1:05.11
3.07
60
VAUTROT Nicolas
2008
FRA
1:05.36
3.00
61
MARTY Nils
2007
SUI
1:05.53
2.93
62
TOMASAK Jakub
2005
SVK
1:05.88
2.86
63
YOUNG Angus
2007
AUS
1:05.90
2.78
64
MURER Moritz
2008
AUT
1:07.04
65
LUEDI Etienne
2006
SUI
1:07.09
66
IVCHATOV Ivan
2008
UKR
1:09.04
67
BACHMANN Seraphin
2008
AUT
1:10.24
68
HUWILER Stefan
1982
SUI
1:10.92
69
BENACAN Max
2007
CZE
1:20.96
Did not finish
Did not start