official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Score
FIS Points
Final
1
KARL Benjamin
1985
AUT
1:08.62
360.00
2
BORMOLINI Maurizio
1994
ITA
1:09.13
288.00
Small Final
3
LEE Sangho
1995
KOR
1:09.70
216.00
4
GAUDET Arnaud
2000
CAN
1:10.38
180.00
1/4 Final
5
CAVIEZEL Dario
1995
SUI
1:09.40
162.00
6
HUBER Elias
1999
GER
1:10.13
144.00
7
OBMANN Fabian
1996
AUT
1:10.16
129.60
8
FISCHNALLER Roland
1980
ITA
1:10.44
115.20
1/8 Final
9
PROMMEGGER Andreas
1980
AUT
1:09.48
104.40
10
PAYER Alexander
1989
AUT
1:09.50
93.60
11
SHIBA Masaki
1986
JPN
1:09.99
86.40
12
MASTNAK Tim
1991
SLO
1:10.15
79.20
13
YANKOV Radoslav
1990
BUL
1:10.36
72.00
14
KWIATKOWSKI Oskar
1996
POL
1:10.58
64.80
15
ZAMFIROV Tervel
2005
BUL
1:10.69
57.60
15
CASANOVA Gian
2000
SUI
1:10.69
57.60
Qualification
17
NOWACZYK Michal
1996
POL
1:10.73
50.40
18
BAGOZZA Daniele
1995
ITA
1:10.80
46.80
19
BAUMEISTER Stefan
1993
GER
1:10.88
43.20
20
MARCH Aaron
1986
ITA
1:11.00
39.60
21
KOSIR Zan
1984
SLO
1:11.15
36.00
22
PRANTL Ole-Mikkel
2001
GER
1:11.20
32.40
23
CORATTI Edwin
1991
ITA
1:11.23
28.80
24
BURGSTALLER Dominik
2001
AUT
1:11.46
25.20
25
MARGUC Rok
1986
SLO
1:11.49
21.60
26
AUNER Arvid
1997
AUT
1:11.69
18.00
27
PINK Matthaeus
2001
AUT
1:11.72
16.20
28
KHARUK Mykhailo
1999
UKR
1:12.08
14.40
29
TANIGUCHI Kaijo
2002
GER
1:12.33
12.96
30
GEORGIEV Kristian
2004
BUL
1:12.34
11.52
31
KARNER Christoph
2003
AUT
1:12.74
10.08
32
HELDMAN Ben
2002
CAN
35.19
9.36
33
GERGYOVSKI Petar
2005
BUL
36.38
8.64
34
BEHAN Jamie
2000
CAN
36.40
7.92
35
KORDE Edijs
1983
LAT
36.58
7.20
36
KRASHNIAK Alexander
2004
BUL
36.69
7.09
37
ZIMMERHOFER Elias
2005
ITA
36.87
6.98
38
NAZWASKI Michael
2000
CAN
37.03
6.88
39
KIM Sangkyum
1989
KOR
37.05
6.77
40
MA Junho
2002
KOR
37.37
6.66
41
SANTUARI Mike
2005
ITA
37.40
6.55
42
HELDMAN Matthew
2006
CAN
37.74
6.44
43
KUEHNHAUSER Max
2003
GER
37.75
6.34
44
RUTKOWSKI Mikolaj
1999
POL
37.76
6.23
45
LANTSCHNER Fabian
2002
ITA
38.05
6.12
46
CARPENTER Samuel
2006
GBR
38.18
6.01
47
PIERCE Nicholas
2004
USA
38.57
5.90
48
PORKKALA Tuomas
1983
FIN
39.64
5.80
49
FELICETTI Mirko
1992
ITA
40.14
5.69
50
BOTERO Emilio
1988
USA
40.22
5.58
51
HACHAK Stanislav
1993
UKR
40.35
5.47
52
MICHAL Tomas
2008
CZE
41.47
5.36
53
GASIENICA-DANIEL Andrzej
1987
POL
41.73
5.26
54
KATHRINER Arne
2005
SUI
41.83
5.15
55
OVERSTAKE Walker
2006
USA
42.60
5.04
56
PIEKAJ Lukasz
1989
POL
42.70
57
ABADIE William
1973
FRA
44.95
58
BRUN Jean Christophe
1972
FRA
46.66
59
MOSCA Nuri
2007
SUI
46.80
60
BACCHI Gino
2008
SUI
46.86
61
SCHIBLI Alec
2008
SUI
49.12
Disqualified
Did not start