official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
1
MATTEOTTI Luca
1989
ITA
1:01.08
500.00
2
HAEMMERLE Michael
1991
AUT
1:00.92
400.00
3
PREGENZER Michael
1991
AUT
1:01.32
300.00
4
TRESPEUCH Leo
1987
FRA
1:02.44
250.00
5
FELDMANN Thomas
1988
SUI
1:01.69
225.00
6
FELDMANN Mark
1990
SUI
1:03.44
200.00
7
STRUCL Kevin
1987
FRA
1:01.52
180.00
8
DURAND David
1988
FRA
1:00.89
160.00
9
ARNOLD Mario
1986
SUI
1:00.30
145.00
10
JODKO Maciej
1982
POL
1:00.69
130.00
11
CORDI Fabio
1988
ITA
1:01.34
120.00
12
RAIMO Federico
1986
ITA
1:01.76
110.00
13
DOUSCHAN Hanno
1989
AUT
1:01.83
100.00
14
JAMES Marvin
1989
SUI
1:01.84
90.00
15
GACZOREK Michal
1991
POL
1:02.54
80.00
16
HERRERO Laro
1990
ESP
1:02.65
75.00
17
FUCHS Mario
1976
AUT
58.64
70.00
18
ARNOLD Ruben
1984
SUI
1:00.43
65.00
19
HEINIK Pavel
1982
CZE
1:00.57
60.00
20
MATHIES Lukas
1991
AUT
1:00.60
55.00
21
POZZOLINI Stefano
1977
ITA
1:00.83
50.00
22
KREUTZ Billy
1991
AUT
1:00.89
45.00
23
LUEFTNER Julian
1993
AUT
1:01.77
40.00
24
ARNOLD Felix
1987
SUI
1:01.80
35.00
25
ZIOERJEN David
1988
SUI
1:02.52
30.00
26
RHYNER Rafael
1975
SUI
1:02.62
25.00
27
GRUENWALD Jakob
1992
AUT
1:02.66
22.50
28
STEFANOVIC Aljosa
1986
SLO
1:02.99
20.00
29
KALLUNDER David
1992
AUT
1:03.03
18.00
30
WIDNIG Max
1992
AUT
1:03.17
16.00
31
FISCHLI Beat
1991
SUI
1:03.28
14.00
32
PONINSKI Jan
1986
POL
1:03.41
13.00
33
MEIER Alexander
1979
SUI
1:03.45
12.00
33
RUFFINI Franco
1981
ARG
1:03.45
12.00
35
HAEMMERLE Alessandro
1993
AUT
1:03.47
10.00
36
WATTER Tim
1991
SUI
1:03.48
9.85
37
MCGREGOR Tim
1982
GBR
1:03.51
9.70
38
WIDNIG Felix
1991
AUT
1:03.59
9.55
38
JUD Florian
1993
AUT
1:03.59
9.55
40
BRACHT Ivan
1990
ARG
1:03.63
9.25
41
VANIK Jozef
1991
SVK
1:03.65
9.10
42
JUNGO Jannick
1989
SUI
1:03.73
8.95
43
NEURURER Michael
1992
AUT
1:03.75
8.80
44
VISINTIN Omar
1989
ITA
1:03.86
8.65
45
CARDINAL Thomas
1991
FRA
1:04.00
8.50
46
LABOUREUR Etienne
1989
GER
1:04.02
8.35
47
KUENG Andreas
1993
AUT
1:04.10
8.20
48
AZKUE Inigo
1987
ESP
1:04.15
8.05
49
NOERL Martin
1993
GER
1:04.22
7.90
50
CLAVUOT Laurin
1991
SUI
1:04.23
7.75
51
BERG Paul
1991
GER
1:04.26
7.60
52
HAEKKINEN Harold
1986
FIN
1:04.29
7.45
53
HAVLIK Vaclav
1983
CZE
1:04.33
7.30
54
LABOUREUR Mathieu
1992
GER
1:04.34
7.15
55
KREBS Daniel
1993
AUT
1:04.46
7.00
56
RAKOCZY Richard
1991
SVK
1:04.92
6.85
57
KINDA Geza
1983
ROU
1:04.95
6.70
58
SCHATTSCHNEIDER Clemens
1992
AUT
1:05.00
6.55
59
GHEZZE Federico
1990
ITA
1:05.01
6.40
60
BOCIAN Marcin
1987
POL
1:05.16
6.25
61
THEINER Christoph
1992
AUT
1:05.24
6.10
62
THOMA Christian
1984
SUI
1:05.25
5.95
63
DRBOHLAV Tomas
1980
CZE
1:05.26
5.80
64
ILMER Quirin
1991
AUT
1:05.43
5.65
65
FISCHLE Andreas
1992
GER
1:05.54
5.50
66
WAIBL Clemens
1979
AUT
1:06.09
5.35
67
HIRSCHMANN Markus
1991
AUT
1:06.65
5.20
68
HOERITZAUER Matthias
1981
AUT
1:06.76
5.05
69
KRAINER Adrian
1992
AUT
1:06.93
4.90
70
NOVAK Emil
1989
CZE
1:07.24
4.75
71
UNTERBERGER Jeremie
1991
AUT
1:07.73
4.60
72
CADUFF Fabio
1985
SUI
1:08.00
4.45
73
KUMMER Christoph
1992
AUT
1:08.34
4.30
74
SINZINGER Andrea Xaver
1993
GER
1:08.54
4.15
75
KAYNAK Evgeny
1983
RUS
1:08.60
4.00
76
LILOV Asen
1983
BUL
1:09.30
3.85
77
CLARK Kevin
1986
GBR
1:09.38
3.70
78
PERATHONER Emanuel
1986
ITA
1:09.39
0.00
79
EGGER Matthias
1992
AUT
1:09.56
0.00
80
SUCHEL Jakub
1990
CZE
1:10.86
0.00
81
ALEXEEVSKY Roman
1987
RUS
1:13.23
0.00
82
STEINER Reto
1980
SUI
1:18.29
0.00
83
VOLZ Christof
1982
GER
1:18.97
0.00
84
BELINGHERI Cristian
1991
ITA
1:20.67
0.00
85
ZELENKA Marek
1979
CZE
1:22.66
0.00
Did not finish
Disqualified
Did not start
69
BAKES David
1982
CZE
70
FISCHER Christopher
1990
AUT
105
FLEJSAR Jakub
1980
CZE
113
HULEJA Martin
1980
CZE
115
LINDERS Casper
1989
NED
126
ADANK Juerg
1990
SUI
132
KOUKAL Lukas
1991
CZE
135
LONCAR-JOKSIC Milan
1981
CRO
137
TYUTYUNNIK Roman
1993
RUS
138
HARTMANN Wendelin
1982
GER
145
OBEX Bernhard
1982
AUT
152
ROGAN Sascha
1991
AUT