official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Qual. Time
FIS Points
1
WALLIN Oeystein
1986
NOR
1:12.03
360.00
2
RAIMO Federico
1986
ITA
1:11.83
288.00
3
VALERY Romain
1986
FRA
1:12.84
216.00
4
DEIBOLD Alex
1986
USA
1:14.55
180.00
5
DURAND David
1988
FRA
1:11.77
162.00
6
BURGENER Andre
1986
SUI
1:13.27
144.00
7
PERATHONER Andreas
1987
ITA
1:11.12
129.60
8
GAENTHZIRT Robin
1986
FRA
1:12.94
115.20
9
PERATHONER Emanuel
1986
ITA
1:11.29
104.40
10
SCHAD Konstantin
1987
GER
1:12.75
93.60
11
GALMARINI Nevin
1986
SUI
1:13.71
86.40
12
MACHO Michael
1987
AUT
1:13.81
79.20
13
FELDMANN Thomas
1988
SUI
1:14.14
72.00
14
RUMS Kaspars
1988
LAT
1:14.31
64.80
15
ARNOLD Mario
1986
SUI
1:14.89
57.60
16
HAEKKINEN Harold
1986
FIN
1:14.92
54.00
17
SCHAIRER Markus
1987
AUT
1:10.20
50.40
18
MINGHINI Robert
1986
USA
1:11.62
46.80
19
TSCHAEPPAET Nicolas
1987
SUI
1:11.96
43.20
20
ROGELJ Rok
1987
SLO
1:12.35
39.60
21
HOLDEN Jake
1987
CAN
1:12.45
36.00
22
TAKAHASHI Shoh
1986
JPN
1:12.82
32.40
23
MINGHINI Jarod
1988
USA
1:13.24
28.80
24
CARVER Roger
1990
USA
1:13.30
25.20
25
NICOLUSSI-CASTELLAN Renaldo
1989
AUT
1:13.36
21.60
26
RAMOIN Tony
1988
FRA
1:13.63
18.00
27
TRESPEUCH Leo
1987
FRA
1:14.06
16.20
28
SCHOEPF Mathias
1989
AUT
1:14.42
14.40
29
LUCCHESI Thibaut
1987
FRA
1:14.60
12.96
30
MICK Christoph
1988
ITA
1:14.68
11.52
31
GREENSPAN Abe
1987
USA
1:14.71
10.08
32
BELOUSOV Oleg
1987
RUS
1:14.73
9.36
33
CSOKONAY Dan
1989
CAN
1:15.29
8.64
34
PERNICKA Marek
1988
CZE
1:15.59
7.92
35
HRBAN Martin
1986
SVK
1:15.74
7.20
36
NAESSEN Erik
1987
SWE
1:15.78
7.09
37
HACKSTEINER Andreas
1988
AUT
1:15.84
6.98
38
INNIGER Tobias
1986
SUI
1:16.10
6.88
39
MATISS Madars
1988
LAT
1:16.37
6.77
40
HALLENBECK Aaron
1988
GBR
1:16.38
6.66
41
JELINEK Albert
1990
CZE
1:16.88
6.55
42
ZHIVAEV Aleksey
1986
RUS
1:17.09
6.44
43
KUBALA Michal
1986
SVK
1:17.47
6.34
44
SOERMAN Tom
1987
SWE
1:17.60
6.23
45
KICHIGESHEV Sergey
1986
RUS
1:17.92
6.12
46
SUOMI Jussi
1988
FIN
1:17.98
6.01
47
URIGOITIA Mikel
1986
ESP
1:18.12
5.90
48
HEWITT Jackson
1989
AUS
1:18.25
5.80
49
NAKANISHI Ken
1987
JPN
1:18.38
5.69
50
MANICH Carlos
1988
ESP
1:18.92
5.58
51
WINDSHUTTLE Max
1988
AUS
1:19.17
5.47
52
ARNDT Andy
1988
CAN
1:19.22
5.36
53
AALDERINK Tobias
1986
NED
1:19.69
5.26
54
ZIMMERMANN Robert
1986
SVK
1:20.34
5.15
55
LIHOSHERST Alexander
1986
RUS
1:20.65
5.04
56
BERGMANN Alexander
1987
GER
1:21.34
4.93
57
GLAZOK Ilja
1986
RUS
1:21.69
4.82
58
WILLIAMS Jarryd
1990
AUS
1:22.46
4.72
59
TAYLOR Bryan
1988
AUS
1:23.02
4.61
60
YOON Jung-Min
1986
KOR
1:23.19
4.50
61
LEITH Angus
1988
GBR
1:23.32
4.39
62
LINDFORS Anton
1991
FIN
1:23.86
4.28
63
KIM Mi-Rae
1987
KOR
1:24.04
4.18
64
KIM Sang-Kyum
1989
KOR
1:26.11
4.07
65
SADA Akito
1989
JPN
1:26.99
3.96
66
JUNG Yong-Hae
1988
KOR
1:27.44
0.00
67
VRHOVEC Nikola
1987
CRO
1:28.10
0.00
68
DUKIC Marko
1987
CRO
1:30.66
0.00
69
BARIC Vid
1988
CRO
1:32.06
0.00
70
JELENIC Toni
1989
CRO
1:32.47
0.00
71
PROKOPEC Leos Jun.
1988
CZE
1:40.13
0.00
72
KIM Jong-Hyun
1988
KOR
1:51.23
0.00
Disqualified
Did not start
70
KOEPF Maximilian
1986
GER
85
KOLODZIEJCZAK Mariusz
1986
POL
88
HAFNER Jure
1989
SLO
89
GASIENICA-DANIEL Andrzej
1987
POL
90
NOVAK Matej
1988
CZE
93
DYTKOWSKI Jakub
1988
POL
96
JEKOT Andrzej
1986
POL
97
GRINEV Nikolay
1987
RUS
99
HUNTER Matthew
1988
AUS
103
TYLKA Tomasz
1987
POL
104
WAL, VAN DER Dolf
1987
NED
105
AN Tai-Whan
1988
KOR
112
MOL David
1987
NED
115
MCELVANEY James
1989
GBR