FIS Disciplines
Inside FIS
|
FIS TV
FIS 100
FIS Members
All Disciplines
|
Home
Calendar & Results
Live Results
Athletes
News
Statistics
Standings / Medals / Trophies
Ranks & Positions
Places
Athletes
Positions
Medal Event Positions
Multiple Positions
Positions per nation
Competitions to position
Best position
Oldest / Youngest winner
Podium age
Positions
Top 3, Top 6, Top 9 or Top 12 per place/year, discipline, category, nation, gender
Filter
Discipline
Cross-Country
Ski Jumping
Nordic Combined
Alpine Skiing
Freestyle
Snowboard
Speed Skiing
Grass Skiing
Telemark
Masters
Para Cross-Country
Para Alpine Skiing
Para Snowboard
Para Biathlon
Season
All
2023
2021
2019
2017
2015
2013
2011
2009
2007
2005
2003
2001
1999
1997
1996
Category
Olympic Winter Games
World Championships
World Cup
FIS Junior World Championships
Youth Olympic Winter Games
Asian Cup
Australian New Zealand Cup
European Cup
Nor-Am Cup
Nor-Am Cup Premium
South American Cup
Universiade
Asian Winter Games
European Cup Premium
European Youth Olympic Festival
FIS
Junior
National Championships
University
Qualification
Para Events
Open
National Junior Championships
Children
Masters
Event
Select an event
Parallel Giant Slalom
Parallel Slalom
Giant Slalom
Slalom
Snowboard Cross
Halfpipe
Big Air
Slopestyle
Snowboard Cross Team
Parallel Team
Team Ski-Snowboard Cross
Dual Giant Slalom
Dual Slalom
Rail Event
Banked Slalom
Gender
All
Women
Men
Athlete Nation
Place
Place Nation
Position
Podiums
Top 6
Top 9
Top 12
search
Date
Place
Nation
Disc.
Gender
Disc.
Gender
Position
Position
Rank 1
Rank 2
Rank 3
04-03-2023
Bakuriani
GEO
BA
M
BA
M
1.
HASEGAWA Taiga
JPN
2.
ROISLAND Mons
NOR
3.
HUBER Nicolas
SUI
03-03-2023
Bakuriani
GEO
HP
M
HP
M
1.
LEE Chaeun
KOR
2.
GUSELI Valentino
AUS
3.
SCHERRER Jan
SUI
27-02-2023
Bakuriani
GEO
SS
M
SS
M
1.
KLEVELAND Marcus
NOR
2.
KIMATA Ryoma
JPN
3.
CORNING Chris
USA
16-03-2021
Aspen
USA
BA
M
BA
M
1.
MCMORRIS Mark
CAN
2.
PARROT Max
CAN
3.
KLEVELAND Marcus
NOR
13-03-2021
Aspen
USA
HP
M
HP
M
1.
TOTSUKA Yuto
JPN
2.
JAMES Scotty
AUS
3.
SCHERRER Jan
SUI
12-03-2021
Aspen
USA
SS
M
SS
M
1.
KLEVELAND Marcus
NOR
2.
TOUTANT Sebastien
CAN
3.
RINNEKANGAS Rene
FIN
10-02-2019
Park City
USA
SS
M
SS
M
1.
CORNING Chris
USA
2.
MCMORRIS Mark
CAN
3.
HENKES Judd
USA
08-02-2019
Park City
USA
HP
M
HP
M
1.
JAMES Scotty
AUS
2.
TOTSUKA Yuto
JPN
3.
BURGENER Patrick
SUI
17-03-2017
Sierra Nevada
ESP
BA
M
BA
M
1.
SANDBECH Staale
NOR
2.
CORNING Chris
USA
3.
KLEVELAND Marcus
NOR
11-03-2017
Sierra Nevada
ESP
SS
M
SS
M
1.
SMITS Seppe
BEL
2.
HUBER Nicolas
SUI
3.
CORNING Chris
USA
11-03-2017
Sierra Nevada
ESP
HP
M
HP
M
1.
JAMES Scotty
AUS
2.
PODLADTCHIKOV Iouri
SUI
3.
BURGENER Patrick
SUI
24-01-2015
Kreischberg
AUT
BA
M
BA
M
1.
TONTERI Roope
FIN
2.
SHARPE Darcy
CAN
3.
MACK Kyle
USA
21-01-2015
Kreischberg
AUT
SS
M
SS
M
1.
STASSEL Ryan
USA
2.
TONTERI Roope
FIN
3.
MACK Kyle
USA
17-01-2015
Kreischberg
AUT
HP
M
HP
M
1.
JAMES Scotty
AUS
2.
ZHANG Yiwei
CHN
3.
RAVNJAK Tim-Kevin
SLO
20-01-2013
Stoneham
CAN
HP
M
HP
M
1.
PODLADTCHIKOV Iouri
SUI
2.
HIRAOKA Taku
JPN
3.
MALIN Markus
FIN
19-01-2013
Stoneham
CAN
BA
M
BA
M
1.
TONTERI Roope
FIN
2.
MATTSSON Niklas
SWE
3.
SMITS Seppe
BEL
18-01-2013
Stoneham
CAN
SS
M
SS
M
1.
TONTERI Roope
FIN
2.
MCMORRIS Mark
CAN
3.
KORPI Janne
FIN
22-01-2011
La Molina
ESP
SS
M
SS
M
1.
SMITS Seppe
BEL
2.
MATTSSON Niklas
SWE
3.
PAUMOLA Ville
FIN
20-01-2011
La Molina
ESP
HP
M
HP
M
1.
JOHNSTONE Nathan
AUS
2.
PODLADTCHIKOV Iouri
SUI
3.
MALIN Markus
FIN
15-01-2011
Barcelona
ESP
BA
M
BA
M
1.
PIIROINEN Petja
FIN
2.
SMITS Seppe
BEL
3.
STRATEN, VAN Rocco
NED
24-01-2009
Gangwon
KOR
BA
M
BA
M
1.
KOSKI Markku
FIN
2.
SMITS Seppe
BEL
3.
GIMPL Stefan
AUT
23-01-2009
Gangwon
KOR
HP
M
HP
M
1.
AONO Ryoh
JPN
2.
BATCHELOR Jeff
CAN
3.
CREPEL Mathieu
FRA
20-01-2007
Arosa
SUI
HP
M
HP
M
1.
CREPEL Mathieu
FRA
2.
KOKUBO Kazuhiro
JPN
3.
MARTIN Brad
CAN
19-01-2007
Arosa
SUI
BA
M
BA
M
1.
CREPEL Mathieu
FRA
2.
AUTTI Antti
FIN
3.
KORPI Janne
FIN
22-01-2005
Whistler
CAN
HP
M
HP
M
1.
AUTTI Antti
FIN
2.
LAMOUREUX Justin
CAN
3.
CHRISTIANSEN Kim
NOR
21-01-2005
Whistler
CAN
BA
M
BA
M
1.
AUTTI Antti
FIN
2.
PETEK Matevz
SLO
3.
JAKOBSSON Andreas
SWE
18-01-2003
Kreischberg
AUT
BA
M
BA
M
1.
MATTILA Risto
FIN
2.
AX Simon
SWE
3.
AUTTI Antti
FIN
17-01-2003
Kreischberg
AUT
HP
M
HP
M
1.
KELLER Markus
SUI
2.
KARLSSON Stefan
SWE
3.
FISHER Steven
USA
27-01-2001
Madonna di Campiglio
ITA
HP
M
HP
M
1.
CHRISTIANSEN Kim
NOR
2.
FRANCK Daniel
NOR
3.
HURME Markus
FIN
16-01-1999
Berchtesgaden
GER
HP
M
HP
M
1.
BOWER Ricky
USA
2.
STERNER Fredrik
SWE
3.
AHO Timo
FIN
24-01-1997
San Candido
ITA
HP
M
HP
M
1.
ROHRER Fabien
SUI
2.
HURME Markus
FIN
3.
HJELMSTADSTUEN Roger
NOR
24-01-1996
Lienz
AUT
HP
M
HP
M
1.
POWERS Ross
USA
2.
GREGORY Lael
USA
3.
KINGWILL Rob
USA
show more