Presented by
FIS Disciplines
Inside FIS
|
FIS TV
FIS 100
FIS Members
Presented by
Alpine Skiing
|
Home
Calendar & Results
Live Results
Athletes
More
Statistics
Standings / Medals / Trophies
Ranks & Positions
Places
Athletes
Positions
Medal Event Positions
Multiple Positions
Positions per nation
Competitions to position
Best position
Oldest / Youngest winner
Podium age
Biggest gap
Positions
Top 3, Top 6, Top 9 or Top 12 per place/year, discipline, category, nation, gender
Filter
Discipline
Cross-Country
Ski Jumping
Nordic Combined
Alpine Skiing
Freestyle
Snowboard
Speed Skiing
Grass Skiing
Telemark
Masters
Para Cross-Country
Para Alpine Skiing
Para Snowboard
Para Biathlon
Season
All
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
Category
Olympic Winter Games
World Championships
World Cup
World Cup Speed Event
FIS Junior World Ski Championships
World Cup Qualification
Youth Olympic Winter Games
Australian New Zealand Cup
European Cup
Far East Cup
Nor-Am Cup
South American Cup
European Cup Speed Event
European Cup Qualification
National Championships
FIS
FIS Qualification
Asian Winter Games
Universiade
Junior
National Junior Championships
National Junior Race
CIT
University
Children
Para Events
Disabled Athletes Events
Corporate
Military and Police
Entry League FIS
Exhibition
European Youth Olympic Festival
Nation Grand Prix
Training
Event
Select an event
Downhill
Slalom
Giant Slalom
Super G
Alpine Combined
Team Combined
Combined
Carving
Indoor
Team Parallel
KO Slalom
KO Giant Slalom
Parallel Giant Slalom
Parallel Slalom
Parallel
City Event
Gender
All
Women
Men
Athlete Nation
Place
Place Nation
Position
Podiums
Top 6
Top 9
Top 12
search
Date
Place
Nation
Disc.
Gender
Disc.
Gender
Position
Position
Rank 1
Rank 2
Rank 3
23-03-2024
Saalbach
AUT
DH
W
DH
W
1.
HUETTER Cornelia
AUT
2.
STUHEC Ilka
SLO
3.
DELAGO Nicol
ITA
22-03-2024
Saalbach
AUT
SG
W
SG
W
1.
LEDECKA Ester
CZE
2.
BRIGNONE Federica
ITA
3.
LIE Kajsa Vickhoff
NOR
17-03-2024
Saalbach
AUT
GS
W
GS
W
1.
BRIGNONE Federica
ITA
2.
ROBINSON Alice
NZL
3.
STJERNESUND Thea Louise
NOR
16-03-2024
Saalbach
AUT
SL
W
SL
W
1.
SHIFFRIN Mikaela
USA
2.
HOLTMANN Mina Fuerst
NOR
3.
SWENN LARSSON Anna
SWE
10-03-2024
Are
SWE
SL
W
SL
W
1.
SHIFFRIN Mikaela
USA
2.
LJUTIC Zrinka
CRO
3.
GISIN Michelle
SUI
09-03-2024
Are
SWE
GS
W
GS
W
1.
BRIGNONE Federica
ITA
2.
HECTOR Sara
SWE
3.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
03-03-2024
Kvitfjell
NOR
SG
W
SG
W
1.
BRIGNONE Federica
ITA
2.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
3.
LEDECKA Ester
CZE
02-03-2024
Kvitfjell
NOR
SG
W
SG
W
1.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
2.
HUETTER Cornelia
AUT
3.
PUCHNER Mirjam
AUT
18-02-2024
Crans Montana
SUI
SG
W
SG
W
1.
VENIER Stephanie
AUT
2.
BRIGNONE Federica
ITA
3.
BASSINO Marta
ITA
17-02-2024
Crans Montana
SUI
DH
W
DH
W
1.
BASSINO Marta
ITA
2.
BRIGNONE Federica
ITA
3.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
16-02-2024
Crans Montana
SUI
DH
W
DH
W
1.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
2.
HUETTER Cornelia
AUT
2.
FLURY Jasmine
SUI
11-02-2024
Soldeu
AND
SL
W
SL
W
1.
SWENN LARSSON Anna
SWE
2.
LJUTIC Zrinka
CRO
3.
MOLTZAN Paula
USA
10-02-2024
Soldeu
AND
GS
W
GS
W
1.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
2.
ROBINSON Alice
NZL
3.
HURT A J
USA
30-01-2024
Kronplatz
ITA
GS
W
GS
W
1.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
2.
HECTOR Sara
SWE
2.
ROBINSON Alice
NZL
28-01-2024
Cortina d'Ampezzo
ITA
SG
W
SG
W
1.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
2.
VENIER Stephanie
AUT
3.
MIRADOLI Romane
FRA
27-01-2024
Cortina d'Ampezzo
ITA
DH
W
DH
W
1.
MOWINCKEL Ragnhild
NOR
2.
WILES Jacqueline
USA
3.
GOGGIA Sofia
ITA
26-01-2024
Cortina d'Ampezzo
ITA
DH
W
DH
W
1.
VENIER Stephanie
AUT
2.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
3.
GOGGIA Sofia
ITA
3.
AGER Christina
AUT
3.
GRENIER Valerie
CAN
21-01-2024
Jasna
SVK
SL
W
SL
W
1.
SHIFFRIN Mikaela
USA
2.
LJUTIC Zrinka
CRO
3.
SWENN LARSSON Anna
SWE
20-01-2024
Jasna
SVK
GS
W
GS
W
1.
HECTOR Sara
SWE
2.
SHIFFRIN Mikaela
USA
3.
ROBINSON Alice
NZL
16-01-2024
Flachau
AUT
SL
W
SL
W
1.
SHIFFRIN Mikaela
USA
2.
VLHOVA Petra
SVK
3.
HECTOR Sara
SWE
14-01-2024
Altenmarkt-Zauchensee
AUT
SG
W
SG
W
1.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
2.
HUETTER Cornelia
AUT
3.
PUCHNER Mirjam
AUT
13-01-2024
Altenmarkt-Zauchensee
AUT
DH
W
DH
W
1.
GOGGIA Sofia
ITA
2.
VENIER Stephanie
AUT
3.
PUCHNER Mirjam
AUT
3.
DELAGO Nicol
ITA
12-01-2024
Altenmarkt-Zauchensee
AUT
SG
W
SG
W
1.
HUETTER Cornelia
AUT
2.
LIE Kajsa Vickhoff
NOR
3.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
07-01-2024
Kranjska Gora
SLO
SL
W
SL
W
1.
VLHOVA Petra
SVK
2.
DUERR Lena
GER
3.
HURT A J
USA
06-01-2024
Kranjska Gora
SLO
GS
W
GS
W
1.
GRENIER Valerie
CAN
2.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
3.
BRIGNONE Federica
ITA
29-12-2023
Lienz
AUT
SL
W
SL
W
1.
SHIFFRIN Mikaela
USA
2.
DUERR Lena
GER
3.
GISIN Michelle
SUI
28-12-2023
Lienz
AUT
GS
W
GS
W
1.
SHIFFRIN Mikaela
USA
2.
BRIGNONE Federica
ITA
3.
HECTOR Sara
SWE
21-12-2023
Courchevel
FRA
SL
W
SL
W
1.
VLHOVA Petra
SVK
2.
SHIFFRIN Mikaela
USA
3.
TRUPPE Katharina
AUT
17-12-2023
Val d'Isere
FRA
SG
W
SG
W
1.
BRIGNONE Federica
ITA
2.
LIE Kajsa Vickhoff
NOR
3.
GOGGIA Sofia
ITA
16-12-2023
Val d'Isere
FRA
DH
W
DH
W
1.
FLURY Jasmine
SUI
2.
HAEHLEN Joana
SUI
3.
HUETTER Cornelia
AUT
09-12-2023
St. Moritz
SUI
DH
W
DH
W
1.
SHIFFRIN Mikaela
USA
2.
GOGGIA Sofia
ITA
3.
BRIGNONE Federica
ITA
08-12-2023
St. Moritz
SUI
SG
W
SG
W
1.
GOGGIA Sofia
ITA
2.
HUETTER Cornelia
AUT
3.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
03-12-2023
Tremblant
CAN
GS
W
GS
W
1.
BRIGNONE Federica
ITA
2.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
3.
SHIFFRIN Mikaela
USA
02-12-2023
Tremblant
CAN
GS
W
GS
W
1.
BRIGNONE Federica
ITA
2.
VLHOVA Petra
SVK
3.
SHIFFRIN Mikaela
USA
26-11-2023
Killington
USA
SL
W
SL
W
1.
SHIFFRIN Mikaela
USA
2.
VLHOVA Petra
SVK
3.
HOLDENER Wendy
SUI
25-11-2023
Killington
USA
GS
W
GS
W
1.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
2.
ROBINSON Alice
NZL
3.
SHIFFRIN Mikaela
USA
12-11-2023
Levi
FIN
SL
W
SL
W
1.
SHIFFRIN Mikaela
USA
2.
POPOVIC Leona
CRO
3.
DUERR Lena
GER
11-11-2023
Levi
FIN
SL
W
SL
W
1.
VLHOVA Petra
SVK
2.
DUERR Lena
GER
3.
LIENSBERGER Katharina
AUT
28-10-2023
Soelden
AUT
GS
W
GS
W
1.
GUT-BEHRAMI Lara
SUI
2.
BRIGNONE Federica
ITA
3.
VLHOVA Petra
SVK
show more