FIS Disciplines
Inside FIS
|
FIS TV
FIS 100
FIS Members
Ski Cross
|
Home
Calendar & Results
Live Results
Athletes
More
Statistics
Standings / Medals / Trophies
Ranks & Positions
Places
Athletes
Positions
Medal Event Positions
Multiple Positions
Positions per nation
Competitions to position
Best position
Oldest / Youngest winner
Podium age
Positions
Top 3, Top 6, Top 9 or Top 12 per place/year, discipline, category, nation, gender
Filter
Discipline
Cross-Country
Ski Jumping
Nordic Combined
Alpine Skiing
Freestyle
Snowboard
Speed Skiing
Grass Skiing
Telemark
Masters
Para Cross-Country
Para Alpine Skiing
Para Snowboard
Para Biathlon
Season
All
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
Category
Olympic Winter Games
World Championships
World Cup
Grand Prix
FIS Junior World Ski Championships
Youth Olympic Winter Games
Asian Cup
Australian New Zealand Cup
European Cup
Nor-Am Cup
Nor-Am Cup Premium
South American Cup
Super Continental Cup
Universiade
European Cup Premium
European Youth Olympic Festival
International Youth Championships
Open
Asian Winter Games
National Championships
National Junior Championships
FIS
Qualification
Training
Children
Junior
Event
Select an event
Moguls
Dual Moguls
Aerials
Ski Cross
Freeski Halfpipe
Aerials Team
Ski Cross Team
Aerials Synchro
Freeski Slopestyle
Dual Moguls Team
Team Ski-Snowboard Cross
Acro
Freeski Big Air
Aerials Team Qualification
Freeski Rail Event
Gender
All
Women
Men
Athlete Nation
Place
Place Nation
Position
Podiums
Top 6
Top 9
Top 12
search
Date
Place
Nation
Disc.
Gender
Disc.
Gender
Position
Position
Rank 1
Rank 2
Rank 3
13-03-2021
Sunny Valley
RUS
SX
W
SX
W
1.
SMITH Fanny
SUI
2.
NAESLUND Sandra
SWE
3.
OFNER Katrin
AUT
13-03-2021
Sunny Valley
RUS
SX
M
SX
M
1.
HOWDEN Reece
CAN
2.
SUGAI Ryo
JPN
3.
BERRY Joos
SUI
23-02-2020
Sunny Valley
RUS
SX
W
SX
W
1.
SMITH Fanny
SUI
2.
BERGER SABBATEL Marielle
FRA
3.
MAIER Daniela
GER
23-02-2020
Sunny Valley
RUS
SX
M
SX
M
1.
BISCHOFBERGER Marc
SUI
2.
DRURY Kevin
CAN
3.
BOVOLENTA Arnaud
FRA
24-02-2019
Sunny Valley
RUS
SX
W
SX
W
1.
SMITH Fanny
SUI
2.
LUEDI Sanna
SUI
3.
BARON Alizee
FRA
24-02-2019
Sunny Valley
RUS
SX
M
SX
M
1.
MIDOL Bastien
FRA
2.
FIVA Alex
SUI
3.
LEMAN Brady
CAN
23-02-2019
Sunny Valley
RUS
SX
W
SX
W
1.
SMITH Fanny
SUI
2.
NAESLUND Sandra
SWE
3.
LIMBACHER Andrea
AUT
23-02-2019
Sunny Valley
RUS
SX
M
SX
M
1.
MIDOL Bastien
FRA
2.
FLISAR Filip
SLO
3.
CHAPUIS Jean Frederic
FRA
04-03-2018
Sunny Valley
RUS
SX
W
SX
W
1.
NAESLUND Sandra
SWE
2.
PHELAN Brittany
CAN
3.
SMITH Fanny
SUI
04-03-2018
Sunny Valley
RUS
SX
M
SX
M
1.
DRURY Kevin
CAN
2.
LENHERR Jonas
SUI
3.
FLISAR Filip
SLO
03-03-2018
Sunny Valley
RUS
SX
W
SX
W
1.
SMITH Fanny
SUI
2.
PHELAN Brittany
CAN
3.
OFNER Katrin
AUT
03-03-2018
Sunny Valley
RUS
SX
M
SX
M
1.
LENHERR Jonas
SUI
2.
DRURY Kevin
CAN
3.
CHAPUIS Jean Frederic
FRA
25-02-2017
Sunny Valley
RUS
SX
W
SX
W
1.
THOMPSON Marielle
CAN
2.
NAESLUND Sandra
SWE
3.
DAVID Ophelie
FRA
25-02-2017
Sunny Valley
RUS
SX
M
SX
M
1.
BOVOLENTA Arnaud
FRA
2.
HRONEK Tim
GER
3.
BOHNACKER Daniel
GER
show more